هنوز ۴.۵ میلیارد دلار۴۲۰۰ تومانی تعیین تکلیف نشده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه ۴.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین تکلیف نشده ، گفت: نرخ تورم کالاهای اساسی از کالاهای غیر اساسی بیشتر شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۹ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی گفت: حجم زیادی از منابع ارزی برای مصرف کالاهای اساسی و غیر اساسی اختصاص پیدا کرد و متأسفانه حجم بسیار زیادی شامل ۴.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تصفیه و تعیین تکلیف نشده است. ین ارز تنها باعث ایجاد رانت برای کسانی شد که در آن زمان نسبت به ثبت سفارش کالا اقدام کرده بودند.

وی افزود: باید دولت نظارت جدی بر فرآیند واردات کالا داشته باشد تا مصرف نهایی جهت استفاده مردم داشته باشد و مجلس نیز موافق است کالاهای اساسی با قیمت پایین در اختیار مردم قرار گیرد. طبق بودجه مصوب سه سال گذشته، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی از جمله دارو، مواد غذایی، نهاده‌های دامی و کشاورزی اختصاص داده شد.

پورابراهیمی تاکید کرد: این گزارش که در پایان سال گذشته منتشر شد، بیانگر این است که نرخ تورم کالاهای اساسی از کالاهای غیر اساسی بیشتر شده و این یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها به مردم کمک نکرده بلکه باعث ضرر به اقتصاد جامعه نیز شده است.

پاسخ دادن