هوک: به‌دنبال تحریم جهانی علیه ایران هستیم

اقتصادبرتر

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از جامعه جهانی خواست تا تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را تمدید کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ مرداد ۹۹

برایان هوک و پمپئو از سال گذشته رهبری اجماع جهانی علیه ایران را با حمایت ترامپ و نتانیاهو با جدیت دنبال می‌کنند. تا بتوانند در ۲۷ مهر ( ۱۸ اکتبر )که زمان پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل برای ایران است دوباره از شورای امنیت ملی مصوبه ای برای تمدید تحریم‌ها اخذ کنند. برایان هوک برای تحقق این هدف طی سه ماه ماه گذشته چند سفر به منطقه داشته و در مذاکره با امیران قطر، کویت و تونس تلاش کرده است آنان را برای ایجاد یک اجماع منقطه ای اعراب برای تمدید تسلیحاتی ایران متقاعد کند. پمپئو و نتانیاهو نیز با هدف مشابه سفر‌هایی به کشورهای عضو دایم و غیر دایم سازمان ملل داشته است تا آنان را علیه ایران متقاعد کنند. گرچه بخاطر رفتار غیر منطقی ترامپ در جهان آنان تا کنون موفقیتی برای ایجاد اجماع جهانی علیه ایران نداشته اند اما سفر‌های آنان را نباید دستکم گرفت. اکنون برایان هوک با همین هدف به انگلیس سفر کرده تا مقام‌های لندن را برای رهبری اجماع جهانی علیه ایران راضی کند.

بنوشته روزنامه انگلیسی گاردین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که برای گفت‌وگو با مقامات ارشد انگلیس در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران در لندن حضور دارد، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه ایران را کافی ندانست.

هوک اظهار داشت: این فوق‌العاده است که اروپا چنین تحریم‌هایی را اعمال کرده است اما ما به یک تحریم جهانی نیاز داریم. اگر تحریم جهانی علیه ایران نداشته باشیم، این کشور می‌تواند به خرید تسلیحات ادامه دهد. سئوال پیش روی جامعه بین‌الملل نباید این باشد که آیا تحریم‌های تسلیحاتی باید تمدید شود یا خیر، بلکه مسأله زمان و چگونگی انجام این‌کار باید مطرح باشد. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تصریح کرد: هیچ‌کس باور ندارد که ایران باید قادر به خرید تسلیحات متعارف نظیر جت‌ها و تانک‌های جنگی، سیستم توپخانه با کالیبر بزرگ، ناوهای جنگی و موشک‌های مختلف باشد. وی افزود: ایران می‌خواهد شاهد جنگی بی‌پایان در جبهه جنوبی عربستان سعودی و یمن باشد. تصور کنید اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به اتمام برسد، منطقه چه شکلی خواهد شد. هوک گفت: اگر تحریم‌ها برداشته شود، ایران کاری را که در خفا انجام می‌داد، در روز روشن انجام می‌دهد. اگر اسرائیلی‌ها و عرب‌ها در خصوص این مشکل هم‌صدا هستند، شاید دنیا باید به صدای آنها گوش فرادهد.

پاسخ دادن