هیلی: در صورت نقض آتش بس یمن، شورای امنیت اقدام کند

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با انتقاد شدید از ایران و تاکید بر لزوم ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن، گفته شورای امنیت باید آماده باشد اگر کسی آتش‌بس در حدیده را نقض کرد، دست به اقدام بزند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل ازسازمان ملل، طرفین درگیری در یمن، حوثی‌های مورد حمایت ایران، و نیروهای حامی دولت که از پشتیبانی ائتلاف به رهبری ریاض بهره می‌برند، ۲۲ آذر ماه بر سر آتش‌بس در بندر حدیده به توافق رسیدند.

درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و ائتلاف عربی، برای کنترل کامل حدیده که مدت‌ها در تصرف حوثی‌ها بود، بارها با ابراز نگرانی عمیق سازمان ملل و نهادهای امدادرسان روبه‌رو شده‌است. آن‌ها گفته‌اند این درگیری‌ها، کشور جنگ‌زده و در آستانه قحطی را با یک فاجعه گسترده انسانی روبه‌رو کرده‌است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز ۲۳ آذر ماه با توصیف «تجاوزات ایران»! با عنوان «دلیل بحران» در یمن گفته است تصاویر یمنی‌ها و کودکان این کشور که از گرسنگی رو به مرگ هستند، نشان می‌دهد «باید دست به کار شویم تا طرف‌های درگیر پاسخگو شوند».

جمهوری اسلامی از توافق طرف‌های درگیر در جنگ یمن بر سر آتش‌بس در حدیده استقبال کرده و سخنگوی وزارت خارجه آن «گام‌های مثبت اعتماد ساز و توافقات اولیه» برای ادامه گفت‌وگوها را «امیدوارکننده» توصیف کرده‌است.

 هیلی از همه طرف‌ها «از جمله ائتلاف» به رهبری ریاض خواسته آتش‌بس را رعایت کنند.

او می‌گوید شورای امنیت بر وضعیت آتش‌بس و اجرای مفاد آن نظارت دارد و «باید آماده باشیم در صورتی که یک یا چند طرف، [به اجرای آن] پایبند نماند، دست به اقدام بزنیم».

۲۱ بار نقض توافقنامه سوئد توسط عربستان طی ۲۴ ساعت

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از میادین، ائتلاف به سرکردگی عربستان تنها در ۲۴ ساعت نخست توافقنامه سوئد ۲۱ بار آن را نقض کرده و به شکل‌های مختلف به شهر الحدیده حمله کرد.

در حالی که مدت زمان زیادی از توافق آتش‌بس در الحدیده یمن نمی‌گذرد منابع خبری از وقوع درگیری‌هایی در مناطق حومه شرق الحدیده خبر می‌دهد.

همچنین المیادین خبر داد که جنگنده‌های سعودی مناطقی را در التحیتا و بیت الفقیه طی ۷ بار بمباران کرده و اقدام به پرتاب بمب‌های خوشه‌ای در مزارع منطقه المجامله در الحدیده در غرب یمن کردند.

در جلسه شورای امنیت که با حضور مقام‌های سازمان ملل برگزار شد، مارتین گریفیتس، نماینده ملل متحد در امور یمن، از لزوم نظارت بر آتش‌بس سخن گفته‌است.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از آسوشیتدپرس آقای گریفیتس گفته لازم است ناظران ملل متحد برای نظارت بر اجرای آتش‌بس و خروج طرف‌های درگیر، به محل اعزام شوند.

به گفته این مقام سازمان ملل، حضور فوری ناظران این نهاد «برای ایجاد اطمینان [به اجرایی بودن آتش‌بس] حیاتی‌ست».

مارتین گریفیتس گفته ژنرال پاتریک کامرت هلندی، رهبری ماموریت نظارت بر آتش‌بس را برعهده خواهد داشت و «وسط هفته آینده» به یمن خواهد رفت.

این دیپلمات بریتانیایی که میانجی زبردست و کهنه‌کاری‌ست، به شورای امنیت سازمان ملل گفته توافق بر سر آتش‌بس «گامی چشم‌گیر رو به جلو» است ولی افزوده «چشم‌انداز دشواری در برابر ما قرار دارد… و کار سخت، تازه قرار است آغاز شود».

پاسخ دادن