وارادت بی‌رویه برنج خارجی ضد رونق تولید

برنج
اقتصادبرتر

واردات بی رویه برنج خارجی کشاورزان را از حمایت های دولت برای رونق تولید ناامید کرده است.

تهران – اقتصادبرتر- ۱ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت، نمایندگان سه استان شمالی کشور در نامه ای به رییس جمهور تاکید کردند که طبق روال سال های قبل و به منظور حمایت از برنج کاران داخلی از ابتدای مرداد ماه لغایت پایان آبان ماه به مدت چهار ماه واردات و توزیع برنج خارجی در کشور ممنوع شود.

جمعی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در نامه ای به رییس جمهور خواستار ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول شدند که متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد، احتراما همانگونه که استحضار دارید امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید نامگذاری شده است و در همین راستا همگان موظف به اتخاذ سیاست های حمایتی از تولیدات داخلی بویژه کشاورزان هستیم در حال حاضر سالانه حدود دو میلیون و دویست هزار تن برنج توسط کشاورزان زحمتکش با شرایط سخت تحریم تولید و عرضه بازار می شود طبق روال سال های قبل همه ساله به منظور حمایت از برنج کاران داخلی از ابتدای مرداد ماه لغایت پایان آبان ماه به مدت چهار ماه واردات و توزیع برنج خارجی به کشور ممنوع می گردد. اما طبق گزارشات واصله وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در صدد است واردات برنج را در مدت مذکور آزاد نماید، همانگونه که استحضار دارید واردات و توزیع برنج در فصل برداشت موجب کاهش شدید قیمت برنج داخلی و باعث یاس و ناامیدی برنج کاران و مغایر با سیاست های اعلامی در سال حمایت از تولید می باشد.

لذا مقتضی است دستور فرمائید به قید فوریت هرگونه واردات برنج از ابتدای مردادماه سالجاری لغایت پایان آبان ماه بمدت چهار ماه ممنوع اعلام گردد.

بدیهی است نیاز مصرف کنندگان داخلی در پایان مهلت مقرر از بازارهای جهانی قابل تامین می باشد.

رانت خواران در فصل برداشت به دنبال واردات برنج هستند

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس، گفت: عده ای رانت خوار در فصل برداشت به دنبال واردات برنج هستند تا از این موضوع سودی کسب کنند، لذا دولت باید هرچه سریعتر واردات آن را ممنوع کند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس، گفت: عده ای رانت خوار در فصل برداشت به دنبال واردات برنج هستند تا از این موضوع سودی کسب کنند، لذا دولت باید هرچه سریعتر واردات آن را ممنوع کند.

محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به انتشار اخباری درباره واردات برنج به کشور، گفت: با توجه به اینکه فصل کشاورزی در حال پایان بوده و فصل برداشت محصول نزدیک است، دولت باید مانع واردات برنج به کشور شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نباید بیش از نیاز کشور برنج وارد شود، افزود: کشاورزان شمالی به زودی حاصل دسترنج خود را برداشت می کنند که سایه سنگین برخی تصمیمات نادرست رنج آنها را دوچندان می کند و واردات برنج از خارج بیشترین آسیب را به کشاورزان وارد می‌کند.

زنان کشاورز در شالیزار

واردات بی رویه  #برنج_خارجی کشاورزان را از حمایت های دولت برای رونق تولید ناامید کرده است

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به نام رونق تولید، ادامه داد: دولت در سال رونق تولید باید سیاست های حمایتی از محصولات کشاورزی ارائه دهد، اما متاسفانه واردات بی رویه برنج خارجی کشاورزان را از حمایت های دولت برای رونق تولید ناامید کرده است.

بائوج لاهوتی:
ارز دولتی به جای واردات برنج پاکستانی به مردم پرداخت شود

نماینده مردم لنگرود در مجلس معتقد است دولت باید به جای اختصاص ارز دولتی به واردات برنج بی‌کیفیت هندی و پاکستانی، یارانه مردم را با هدف خرید برنج ایرانی افزایش دهد.

 با انتقاد از واردات برنج پاکستانی و هندی، گفت: برای کشوری که در تمامی حوزه‌ها مورد هجوم قرار گرفته، عدم حمایت از کشاورزان مایه تاسف است چراکه با این رویکرد کشاورزی در ایران نابود می‌شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و تبدیل آنها به ویلا و آپارتمان، کشاورزی نابود شده و تولید برنج ایرانی روز به روز کاهش پیدا می‌کند.

سودهای کلان سوءاستفاده‌گران به ازای واردات برنج پاکستانی

لاهوتی اظهار کرد: برخی افراد در دستگاه‌های دولتی به ازای واردات برنج پاکستانی سودهای کلانی به دست می آورند به همین دلیل در تلاش‌اند زمینه واردات را افزایش دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: ایران نیازی به واردات برنج ندارد در نتیجه دولت می تواند ارز را به جای واردات این محصول به عنوان یارانه به مردم پرداخت کند تا اقشار کم درآمد و ضعیف نیز بتوانند برنج خریداری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: ادعای وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه تولید داخل توان تامین برنج موردنیاز کشور را ندارد غلط است، چراکه براساس آمارها هر فرد سالانه ۳۶ کیوگرم برنج مصرف می‌کند درحالیکه با افزایش قیمت‌ها این میزان کاهش پیدا کرد.

ایران سالانه به ۲ میلیون و۸۰۰ هزار تُن برنج نیاز دارد

لاهوتی بیان کرد: ایران سالانه به ۲ میلیون و۸۰۰ هزار تُن برنج نیاز دارد و از آنجایی که کشور ۲ میلیون و ۴۰۰هزار تُن تولید سالانه دارد می‌تواند ۴۰۰ هزار تُن کمبود را با برنامه‌ریزی‌های دقیق و با تکیه بر توان داخل تامین کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: دولت باید به جای واردات برنج بی‌کیفیت هندی و پاکستانی، یارانه مردم را برای خرید برنج -که جزو کالاهای اساسی است- افزایش دهد

پاسخ دادن