واردات ماسک آزاد؛ صادرات ممنوع

وزیر صنعت گفت: واردات ماسک بلامانع اعلام شد و مجوز واردات ماسک صادر شده است و ارز این کالا در اولویت کالایی قرار گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در همایش طرح نظارت بر بازار شب عید و ماه مبارک رمضان با اشاره به شیوع #کروناویروس با بیان اینکه این اوضاع شرایط خاصی است، گفت: با رعایت این شرایط می‌توان این اوضاع را گذراند، فقط باید مردم همکاری کنند و موجودی خود را با هم تقسیم کنند.

وزیر صنعت درباره تامین ماسک مورد نیاز مردم گفت: واردات این کالا بلامانع اعلام شد و مجوز واردات ماسک صادر شده است و ارز این کالا در اولویت کالایی قرار گرفت.

تولید مواد شوینده دو برابر شد

وی در ادامه با بیان اینکه در کشور ۱۴ تولید کننده فعال مواد ضدعفونی کننده وجود دارد بیان کرد: برای نحوه نظارت بر توزیع در این چند روز نماینده‌ای به استان‌های تولید کننده فرستاده شده ضمن اینکه بزودی خودم هم در روز‌های آتی به یکی از استان‌های تولید کننده مراجعه خواهم کرد و از واحد تولیدی بازید خواهد شد.

رحمانی با بیان اینکه در زمینه تولید مواد شوینده هیچ مشکلی نداریم و ۷۰۰ واحد تولید کننده در این زمینه وجود دارد بیان داشت: در روز‌های اخیر میزان تولید را به دو برابر افزایش داده‌ایم.

خط‌های تولید تعطیل شده به مدار برگشتند

وی اظهار کرد: بعضی از تولید کنندگان مدار ضدعفونی کننده که خط تولید خود را تعطیل کرده بودند برای راه اندازی موقت خط تولید با ما تماس گرفته‌اند.

رحمانی اظهار کرد: یک تولید کننده نوار ضدعفونی کننده با ما تماس گرفته که واحد خود را تعطیل کرده بود بنابراین از وزارت بهداشت خواستیم تا با صدور سریع مجوز به این شخص به صورت مجدد واحد تولیدی مدار ضدعفونی کننده به سرعت راه اندازی شود.

درباره توزیع ماسک وزارت بهداشت تصمیم‌گیر است

وی گفت: تنها در مورد تامین ماسک مشکلاتی وجود دارد که هماهنگی‌های لازم انجام شده و مقرر شد تولیدات این بخش فعلا برای توزیع در اختیار مراکز بهداشتی برای توزیع و مصرف قرار گیرد. اکنون وزارت بهداشت فرمانده و تصمیم گیر است.

وی با تاکید بر اینکه محتکران جنایتکاران گفت: باید برخورد‌های لازم با این افراد صورت گیرد.

وی افزود: این فضا سازی‌ها در رابطه با کمبود کالا ایجاد فرصت برای سودجویان توسط دشمنان است.

رحمانی در رابطه با ذخایر کالا‌های اساسی گفت: مشکلی در این زمینه وجود ندارد و شکر به اندازه کافی وجود دارد.

وزیر صنعت معدن و تجارت بیان کرد: در جلسه هفته جاری معافیت مالیاتی شهرک‌های صنعتی اشتهارد و کاسپین به تصویب رسید و به زودی ابلاغ می‌شود.

صادرات ماسک ممنوع شد

مدیرکل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار :

با درخواست وزارت بهداشت کالاهای سلامت محور در گروه یک قرار گرفت و مشمول مبارزه با گرانفروشی، احتکار و عدم عرضه شد.

بنابر این چتر نظارتی دولت علاوه بر کالاهای اساسی به کالاهای سلامت محور هم تسری پیدا کرد.

برای تأمین هم تعرفه واردات ماسک را کاهش داده ایم و صادرات آن را هم ممنوع کرده ایم.

پاسخ دادن