واعظی : خودور سازان در تحریم، تولید را افزایش دادند

گروه صنعتی سایپا طی مراسمی با حضور رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن خدا حافظی با پراید محصولات جایگزین آن را معرفی کرد.

تهران – اقتصاد برتر ۱۸ مرداد ۹۹

رئیس دفتر رئیس جمهوری در آئین خدا حافظی با پراید و رونمایی از محصولات جدید سایپا گفت : خودرو سازان با تلاش فراوان تولید را افزایش دادند و تحریم را مدیریت کردند که کار آنان بسیار ارزشمند بود. محمود واعظی در حاشیه آئین رسمی توقف ساخت و خروج پراید از خط تولید و رونمایی رسمی از محصول جدید گروه خودرو سازی سایپا و آغاز تولید انبوه دو محصول فیس لیفت ساینا و کوئیک، با تبریک ایام عید غدیر و روز خبرنگار، از تلاش و خدمات اصحاب رسانه بویژه در شرایط سخت شیوع کرونا قدردانی کرد.

 • صنعت خودرو،صنعتی پیشرفته در جهان است

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت خودرو در جهان جزو صنایع پیشرفته است که توسعه آن موجب توسعه کشور خواهد بود، گفت: اگر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را در نظر بگیریم، در صنعت خودروسازی کشور بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشغول کار هستند و از سویی دیگر نزدیک به ۵۰ حلقه رشته فعالیت اعم از فولاد، پتروشیمی و شیشه به صنعت خودروسازی مرتبط هستند.

 • در سایه تلاش مدیران، در صنعت خودرو آرامش داریم

واعظی گفت: امروز کشور با شرایط تحریم بی سابقه‌ای مواجه است و صنعت خودروسازی اولین حوزه‌ای بود که تحریم شد، تا از این طریق ارزش افزوده و اشتغال در کشور از بین برود و اگرچه در مقاطعی به مشکل برخوردیم، اما مدیران و تلاشگران ما توانستند این شرایط را به خوبی اداره کنند و تحریم‌ها را کم اثر کنند. رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بواسطه تلاش مدیران،‌ مهندسان و کارگران، آرامش خوبی در گروه‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو برقرار است، تصریح کرد: خوشبختانه باوجود شرایط تحریم و شیوع بیماری کرونا و مشکلات ارزی در ماه‌های گذشته، گزارش‌های امید بخشی در این بخش دیده می‌شود.

 • رشد تولید خودرو با همت مدیران و کارگران

واعظی با قدردانی از سختکوشی همه فعالان عرصه تولید خودرو و توجه آنان به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ارتقاء کیفیت محصولات و حرکت در مسیر جهش تولید، اظهارداشت: مطابق با گزارش وزارت صمت به دولت، امسال تولید خودرو ۱۹ درصد و تولید وانت ‌بار بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است و این رشد با همت و اراده مدیران، مهندسان و کارگران حاصل شده است.

 • صنعت خودرو نیازمند پژوهش

رئیس دفتر رئیس جمهور در بیان انتظارات دولت از صنعت خودروسازی کشور، با تاکید بر اینکه باید پژوهش اولویت اول صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور باشد، گفت: تا زمانی که به کیفیت و توسعه توجه نشود، هرچقدر هم تولید داشته باشیم، در واقع در حال کپی‌سازی هستیم؛ زمانی می‌توانیم خودروساز حرفه‌ای شویم که به تحقیق و پژوهش توجه داشته باشیم و باید ضمن استفاده از دستاورد دیگران، فضای مناسب را در اختیار محققان و دانشمندان داخلی قرار دهیم.

 • داخلی سازی دستاور تحریم

واعظی با اشاره به لزوم توجه به داخلی سازی محصولات و حرکت در این مسیر، گفت: از زمان آغاز تحریم‌ها، بویژه تحریم‌های دو سال گذشته، اراده و توجه برای ساخت داخل بیشتر شده است؛ اگر بتوانیم قطعه مورد نیاز را درداخل کشور تولید کنیم دیگر از تحریم نگرانی نخواهیم داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ۲۵ درصد ارز بری برای تولید خودروی طراحی شده داخلی، زیاد است، ادامه داد: می‌توانیم با استفاده از توان داخلی و همت و اراده تلاشگران در کوتاه مدت این رقم را به حداقل کاهش دهیم.

 • خودرو سازان به کیفیت توجه کنند

واعظی با اشاره به ضرورت توجه به کیفیت قطعات و خودروهای تولید شده در داخل کشور، بویژه در زمینه ایمن سازی خودروها، تصریح کرد:‌ حفظ جان و سلامتی مردم از هر چیز دیگری با اهمیت تر است؛ وباید خودرویی به مردم تحویل دهیم که خدای ناکرده در صورت بروز حادثه کمترین صدمه به سرنشینان وارد شود.

 • خودرو بهتر جایگزین پراید

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه باید به مردم قول بدهیم که با خروج پراید از خط تولید،‌ خودرویی با کیفیت بهتر و ایمنی بیشتر به آنان ارائه کنیم، گفت: ایران خودرو و سایپا باید همیشه در محصولات خود یک خودروی مردمی که قیمت آن برای طبقه متوسط به پایین قابل تحمل باشد، داشته باشند. وی با بیان انکه باید تولید افزایش یابد تا بازار اشباع شود، اظهارداشت: الان بیشتر سود به جیب دلالان می‌رود و فشار روی خودروساز و قطعه‌ساز است؛ معتقدیم هم خودرو ساز و قطعه ساز باید سود ببرند و هم مصرف کننده دچار خسارت نشود.

 • خودرو سازان به صادرات اهمیت دهند

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به ضرورت و اهمیت صادرات خودرو، تاکید کرد: تا زمانی که صنعت خودروسازی کشور، صادرکننده نباشد، کیفیت محصولات بالا نخواهد رفت و باید با استفاده از بازار‌های منطقه و همسایه‌ها باید صادرات را رونق دهیم. دکتر واعظی ادامه داد: با رفع تحریم‌ها ممکن است که واردات برای خودروساز و قطعه‌ساز سودآوری به همراه داشته باشد، اما مدیران نباید این دوره سخت را فراموش کنند و باید با تمام قوت، ساخت داخل را جلو ببرند و خودروسازان ما نباید هیچ‌وقت از خودرویی که می‌سازند راضی باشند و همیشه باید به فکر ارتقاء کیفیت آن باشند.

 • تمجید واعظی از خیابانی

رئیس دفتر رئیس جمهور با تقدیر از تلاش‌های مهندس مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت در عرصه‌های گوناگون مدیریتی در این وزارتخانه و اقدامات موفق در زمینه بازرگانی و صنایع، اظهارداشت: مهندس مدرس خیابانی از زمان قبول سرپرستی وزارت صمت، بسیار با انرژی و انگیزه بالا به مسائل و مشکلات رسیدگی کرده و عملکرد خوبی در سه ماه گذشته داشته که موجب رضایتمندی بخش‌های مختلف بوده است. واعظی مهندس مدرس خیابانی را جوانی پرکار، سالم، متدین و انقلابی و متخصص و بهترین گرینه برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و اظهار امیدواری کرد که مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته آینده در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی با رای خوبی وی را تایید کند.

 • شرایط تحریم تغییر می‌کند

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دشمنان در تحریم ملت ایران به هچ یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود دست پیدا نکرده اند، افزود: امیدواریم در ماه‌های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند، زیرا هدف آن‌هایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران در ۳ الی ۴ ماه بود، اما الان ۲٫۵ سال گذشته است و ما در این مدت علاوه بر اینکه تسلیم نشدیم، اتکایمان به خودمان نیز افزایش یافته است. واعظی با اشاره به اینکه زندگی مردم سخت شده، اما چیزی متوقف نشده است و تحریم‌کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند، تصریح کرد: شواهد و علائم نشان می‌دهد در روز‌های پایانی تحریم قرار داریم و باید تاکید کنم که ماه‌های آینده وضع به مراتب بهتر می‌شود.

 • خدا حافظ پراید

جواد سلیمانی مدیر عامل گروه صنعتی سایپا گفت: تاکنون ۳ دستگاه از محصول جدید سایپا به نامsp۱۰۰ نمونه سازی شده و تا پایان سال به تولید انبوه می‌رسد. سلیمانی در مراسم رونمایی رسمی از محصول جدید سایپا و آغاز تولید انبوه ۲ محصول فیس لیفت و آیین خروج پراید از خط تولید، گفت: بسیار خرسندیم که در سال جهش تولید در حوزه تولید ملی، حرکت همگانی انجام داده ایم.

 • ۵۰ درصد سهم بازار متعلق به سایپا

سلیمانی افزود: در سال گذشته خوشبختانه سایپا توانست ۵۰ درصد سهم‌ بازار را به خودرو اختصاص دهد و به عنوان خودروساز اول شناخته شد. توانستیم تقاضای شدید مشتریان را مدیریت کنیم و تا شهریورماه تمام خودرو‌ها را تحویل خواهیم داد. مدیرعامل سایپا گفت : انضباط مالی در سایپا ایجاد کردیم و توانستیم تحریم‌ها را دور بزنیم. علی رغم مشکلات متعدد توانستیم تولید پراید را متوقف کنیم. امسال ۳ محصول و سال آینده ۵ خودرو جدید رونمایی خواهیم کرد. وی گفت: با ایجاد پویش طرح بومی سازی قطعات، نزدیک به ۲۰ درصد کاهش ارزبری داشتیم. توانسته ایم ۸۳ درصد تعهدات را کاهش دهیم.

 • رونمایی از محصول جدید سایپا

امروز از محصول جدید سایپا که اس پی ۱۰۰ نام دارد رونمایی خواهد شد، طراحی این خودرو به روز و مدرن و با کمک مهندسان داخلی انجام شده و امیدوارم به زودی به تولید انبوه برسد.

سلیمانی گفت: این‌خودرو بر روی پلتفرم سایپا طراحی شده و‌ کراس اور خودرو شاهین است. به زودی این خودرو با نام ایرانی به بازار عرضه می‌شود. خوشبختانه در تولید این خودرو نیازی به واردات نداریم و تمام قطعات این خودرو به کمک مهندسان داخلی ساخته شده است. سلیمانی گفت: تاکنون ۳ دستگاه از این محصول نمونه سازی شده است و ۲۵ خودرو در مهرماه تولید می‌شود و تا پایان سال به تولید انبوه می‌رسد. ظرفیت تولید ۲۰۰ دستگاه در سال را خواهیم داشت.

 • تولید انبوه کوییک و ساینا

مدیر عامل سایپا گفت: بحث تولید انبوه کوییک اس و ساینا اس هم مطرح است. همچنین بحث توقف تولید پراید را داریم و تولید این محصول با همه خوبی‌ها و بدی‌ها به پایان رسید. وی گفت: تولید انبوه خودرو شاهین از مهرماه شروع می‌شود. محصولات جدید جایگزین محصول پراید خواهند شد. در بحث تولید، از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کرده ایم ‌و حدود ۹۳ درصد محصولات داخلی هستند بنا داریم در سال‌های آینده میزان داخلی سازی را افزایش دهیم.

 • تولید خودرو برقی در دستور کار سایپا

سلیمانی افزود: برنامه داریم تولید خودرو برقی را عملیاتی کنیم و در سال آینده ۲ خودرو رونمایی خواهد شد. امیدوارم صنعت خودرو بتواند رضایت مردم را فراهم کند.

 • خیابانی : بازار خودرو متعادل می‌شود

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اقدامات انجام شده در دو ماه گذشته بخصوص منطقی سازی قیمت کارخانه‌ای خودرو و افزایش عرضه و کنترل نرخ ارز، بازار خودرو به تعادل نزدیک می‌شود. حسین مدرس خیابانی گفت : شرایطی که امروز در بازار خودرو با آن مواجه ایم با دو ماه پیش متفاوت است. به گفته سرپرست وزارت صمت، دو ماه پیش شورای رقابت هنوز اسناد و مدارک دریافتی از خودروسازان را به طور کامل بررسی نکرده و در قیمت تمام شده خودروها بازنگری نکرده بود، به همین دلیل فاصله زیادی بین قیمت کارخانه ای و بازار وجود داشت. وی اظهار داشت: به همین دلیل تقاضا در بازار غیر واقعی بود و عده ای از فاصله قیمتی ایجاد شده کاسبی می‌کردند.

 • ۵ میلیون و ۷۰۰ متقاضی برای ۲۵ هزار خودرو

مدرس خیابانی گفت، به عنوان مثال برای ۲۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند و خودروسازان در نهایت مجبور به قرعه‌کشی شدند. وی خاطرنشان کرد: در آن مقطع زمانی دو اقدام انجام شد، یکی اینکه تقاضاها را واقعی کردیم تا افرادی که مصرف کننده واقعی خودرو هستند موفق به ثبت نام شوند و اقدام دوم، ارائه قیمت‌های واقعی خودرو بود. وی گفت : بخشی از مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو از جمله ورق‌های فولادی، محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و غیره تابع شرایط بورس است.

 • خودرو سازان معتقدند قیمت پایین است

خیابانی با بیان اینکه خودروسازان هنوز معتقدند که زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند، به زیان انباشته ۴۰ هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا اشاره و خاطرنشان کرد: با اقدام‌های انجام شده اکنون فاصله قیمتی بازار و کارخانه کمتر شده و عطش افراد برای ثبت نام کاهش یافته است. مدرس خیابانی گفت : شرایطی که امروز در بازار خودرو مشاهده می‌شود، ناشی از افزایش نرخ ارز است و همه خودروهای داخلی و خارجی از این قضیه متاثر شده اند. وی در خصوص خودروهای خارجی گفت: قیمت این خودروها به دلیل ممنوعیت واردات افزایش یافته است، زیرا امروز کشور انتخاب کرده که واردات خودرو خارجی نداشته باشد و از توان داخل خود استفاده کند.

پاسخ دادن