وام ۲ میلیون تومانی کرونا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

جزئیات پرداخت وام ۲ میلیونی برای صاحبان مشاغل بی ثبات

وزیر کار از اعطای وام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی به دو میلیون نفر از صاحبان مشاغل بی ثبات خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پاد، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جلسه دیدار معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط جدید ایجاد شده در کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: نمی‌توان از نقش فوق العاده جامعه کارگری به عنوان ستون فقرات تولید در کشور چشم پوشی کرد؛ کسانی که در این ایام در کنار مجاهدان راه سلامت با استحکام و ایستادگی خود در معادن و صنایع کوچک و بزرگ در حوزه‌های مختلف خطوط تولید را حفظ کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش سرمایه اجتماعی بعد از بروز بیماری کرونا اضافه کرد: کرونا باعث کاهش رشد اقتصادی در همه مناطق جهان شده است و برخی برآورد‌ها این رکود را بزرگترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۳۰ به این طرف می‌دانند. در ایران نیز برآورد‌های اولیه نشان می‌دهد که این ویروس به حداقل ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی لطمه وارد می‌کند که ممکن است افزایش هم پیدا کند.

وی با بیان اینکه طبق برخی از آمارها، ویروس کرونا حدود ۵۰۰ میلیون نفر را در سطح جهان فقیر کرده است ادامه داد: در ایران هم طبق برخی برآورد‌های بین المللی، حدود نیم برابر میزان خط فقر افزایش پیدا کرده است؛ همین مساله باعث شده کرونا به یکی از مسائل اجتماعی مهم در کشور تبدیل شود.

شریعتمداری با تاکید بر اهمیت کار و اشتغال در شرایط فعلی اظهار کرد: آسیب‌های ناشی از کرونا بیشتر حوزه خدمات را در ایران مورد هدف قرار داده است. البته در دنیا نیز برخی برآورد‌ها از بیکاری حدود ۳۰۰ میلیون نفر از مجموعه شاغلان تمام وقت حکایت دارد.

* ثبت نام ۷۸۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شریعتمداری با بیان اینکه حدود ۷۸۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده اند، اظهار کرد: حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیز انصراف خود را از دریافت این خدمت اعلام کرده اند. همچنین برخی مراجعات به این سامانه نیز قاعده‌مند نبود که با پالایش‌های انجام شده نزدیک به ۶۵۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام شده اند؛ این تعداد علاوه بر ۲۴۰ هزار نفری است که قبلا در صندوق بیمه بیکاری ثبت نام کرده و از مبلغ بیمه بیکاری استفاده می‌کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اضافه کرد: برآورد‌های اولیه از نیاز به حدود ۷ هزار میلیارد تومان منابع برای پوشش سه ماهه این تعداد از بیکاران حکایت دارد که با تایید رئیس جمهور ۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ برای حل مشکل بیکاران مستقیم تامین شده است.

شریعتمداری با بیان اینکه خوداشتغالی و کارفرمایی در همه جهان لطمه خورده است، ادامه داد: در جریان کرونا حدود ۴۳۶ میلیون نفر کارفرما در جهان شغل خود را از دست داده اند. همچنین در همان ماه اول شیوع کرونا، درآمد کارگران غیررسمی نیز حدود ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده که همین مساله باعث افزایش فقر نسبی در بین جامعه کارگری جهان تا ۳۴ درصد شده که این نرخ در بین کشور‌های کمتر توسعه یافته تا ۵۶ درصد نیز پیش بینی شده است.

* خانوار‌های وام گیرنده از ۲۰ میلیون سرپرست خانوار بیشتر خواهند شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پرداخت وام یک میلیون تومانی برای حمایت از شهروندان در برابر ویروس کرونا، بیان کرد: این مبلغ در مرحله اول به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار پرداخت شد؛ در هفته جاری نیز پیامک‌های ۷۰۰ هزار نفر دیگر دریافت شده که آن‌ها نیز این مبلغ را دریافت خواهند کرد. پیش بینی می‌شود تعداد خانوار‌هایی که این وام را دریافت می‌کنند تا آخر هفته از ۲۰ میلیون سرپرست خانوار نیز بیشتر شود.

ثبت نام از ۱۳ رسته شغلی آسیب دیده از هفته آینده

شریعتمداری همچنین بیان کرد: از هفته آینده ثبت نام سامانه «کارا» از کارگاه‌هایی که دارای محدودیت بوده و جزو ۱۳ رسته شغلی هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از کرونا لطمه خورده اند، آغاز خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: وزارتخانه‌های ذیربط این مشاغل از جمله وزارتخانه‌های ارشاد، صمت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی درخواست‌های این مشاغل در سامانه کارا را تایید مجدد خواهند کرد تا در نهایت همه این اطلاعات با پایگاه اطلاعاتی سازمان تامین اجتماعی تطبیق داده شود. به این ترتیب این تسهیلات ۱۲ درصدی با دقت بالایی به واحد‌های تولیدی پرداخت خواهد شد.

پرداخت وام ۲ میلیون تومانی به ۲ میلیون نفر از صاحبان مشاغل بی ثبات

شریعتمداری با بیان اینکه علاوه بردولت، نهاد‌هایی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز حمایت‌هایی را انجام دادند، ادامه داد: فهرست برخی از کارگرانی که با شهرداری‌ها در تماس بودند دریافت شد و حمایت از افرادی که باید بالاتر از یک میلیون تومان دریافت کنند را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود به حدود ۲ میلیون نفر از این افراد مانند دستفروشان، رانندگان موتورسیکلت که دارای شرایط کار ثابت نبوده اند وام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی پرداخت کنیم که البته منابع این تسهیلات هم پیش بینی شده است.

کارگران ساختمانی، رانندگان، دستفروشان و کارگران آسیب دیده از کرونا، مشمول دریافت وام ۲ میلیون تومانی

میرزایی، سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا:
وام ۱.۵ تا ۲ میلیون تومانی به افراد زیر تعلق می‌گیرد:
لیست گروه اول شامل کارگران ساختمانی فاقد بیمه است که اتاق اصناف در اختیار ما می گذارد.
گروه دوم رانندگان و دستفروشانی که وزارت کشور معرفی می کند.
گروه سوم کارگرانی هستند که در اصناف آسیب دیده از کرونا کار می کنند یا می کردند.
این ۳ نهاد هر کسی را معرفی کنند ما آن اشخاص پیامک می دهیم و از نحوه واریز مطلع می کنیم.

8 نظر از مردم

 1. باعرص سلام منم با ماشین کارمیکر م ماشین تو پارکینگ گرفتن واقعا مشکل دارم بنای هم کردم ولوله کشی ولی ازوقت کرونا بیکارم من چکار کنم بخدا لگنم شکسته چقد خرجش شده الان افتادم تو خونه تکلیف ما چیه ما انسان نیستیم خرج نداریم اجاره نداریم بخدا گرفتارم کمک کنید
  ۰۹۳۶۳۸۱۴۵۷۵

 2. سلام.زن وفرزند۸ساله دارم.بیش از۱۰سال درپیتزافروشی کارکردم چندین ماهه به لطف کرونابیکارشدم.دیگه ندارم بخداشرمنده زن وبچه شدن …مساوی باچی؟زن وبچه های ماچه گناهی دارن ه حسرت بخورن گرسنگی هم باشم.وضعیت به این بدی نبودداشتیم زندگیمونومیکردیم کرونابره نابودمون میکنه درسته مبتلانشدیم ولی نداری بدترازمبتلاشدنه تورابخداخبرم مبلغی کمک کنیدبرای راه اندازی کاسبی ساده مبلغ کمی هم باشه قانعیم.بخداهرماه قسطی میکنم پس میدم.صدقه بگیروگدانیستم کمک میخوام برای سیرکردن شکم زن وبچه زودراه می افتم خداراشکرسلامت وسالم هستم کارزیاده میشه پول دراوردفقط دستم خالی خالیه مبلغ کمی هم باشه کاسبی راه می اندازم .منتظرم.اقساط پس میدم

 3. سلام من امین مرادی فرزند علی جمعه متولد۷۲ از مشهد هستم.من علاوه بر اینکه بیکار شدم حتی حشابم رو دولت مسدود کرده بخاططر یک میلیون تومن.حساب معیشتی و یارانه رو بستن.پول هم ندارم برم شهرستان دیگه
  من تصادف کردم اونی ک اسیب دیده بود اومد زندگی منو دید و رضایت داد از حق خودش.الان دادگستری منو ول نمیکنه حسابم مسدود کرده.بقران از گرسنگی و بدبختی داریم میمیریم همسرم هم مریضه کلی پول دارو میدم
  من درد خودمو به کی بگم😭😭😭😭😭
  شما ک صدای منو میشنوین کمک کنین
  ۰۹۳۵۹۸۴۴۰۳۳

 4. من سیامک احمدی هستم که۳۸ سال دارم از البرز من بیکار هستم وبیمه هم ندارم که مدتی با خودروی پدر اسنپ کار می کردم والان به کار گری می کنم روز موزد میرم ولی کلن دراین مدت فقط یک بار کمک مالی شدم به خدا وضع مالی بدی دارم خواهشن کمکی به من بکنید افسرده شدم از بیکاری کمکم کنید .

پاسخ دادن