واکسن‌ کرونای ایرانی در آغاز راه مطالعه بالینی و انسانی

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن کرونا هنوز در جهان به نتیجه ۱۰۰ درصد نرسیده است،گفت: چند مورد از واکسن‌های کرونای ایرانی تست‌های انسانی در راه مطالعات بالینی خواهیم شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ مرداد ۹۹

به گزارش  #اقتصادبرتر به نقل از صدا و سیما،  دکتر سعید نمکی در نشست صمیمی با خبرنگاران ، افزود: کرونا ویروس پیچیده ای است بنا بر این تهیه واکسن نیز پیچیدگی دارد.
وزیر بهداشت افزود: برای اینکه از دنیا عقب نمانیم در سه چهار مورد با انسیتو پاستور و رازی در حال ساخت واکسن کووید۱۹ هستیم.
وی ادامه داد: چند مورد از واکسن‌های کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرده‌اند و بزودی وارد مطالعات بالینی خواهیم شد.
دکتر نمکی تصریح کرد:‌ اما میزان ایمنی‌زایی واکسن مشخص نیست و تا زمان تولید واکسن توصیه می‌کنیم که مردم اصول بهداشتی استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار دهند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: ما همچنین سبد خود را برای خرید واکسن خارجی قرار داده ایم اما تا واکسن و داروی مؤثر برای مقابله و پیشگیری از کووید۱۹ نیامده است مردم فاصله گذاری اجتماعی و شستن دست ها را رعایت کنند.

واکسن ایرانی #کرونا صرفا در آغاز راه مطالعه بالینی و انسانی است و این مرحله را پاس نکرده است.
وزیر بهداشت، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس انستیتو پاستور در روزهای اخیر به آن اشاره کردند همین است و جایی صحبتی از پاس کردن این مرحله نشده است.

ما اعلام نکردیم کنکور به تعویق افتاده است

وزیر بهداشت در پاسخ به گلایه یکی از خبرنگاران درباره زمان برگزاری کنکور و نگرانی خانواده ها، گفت: ما تعویق آزمون سراسری را اعلام نکردیم ، وقتی شیوه نامه ها را نسبت به کنکور دکتری و ارشد سخت گیرانه تر کردیم، مسئولان سازمان سنجش برای اجرای آن نیازمند زمان بیشتری بودند.
دکتر نمکی گفت: قرار شد این موضوع در ستاد ملی کرونا تصویب شود ، کل این داستان در بیست و چهار ساعت رخ داد چون مصر بودیم داوطلبانی که برای کنکور میایند با کسی که ازمون دکترا می دهد، پختگی کمتری دارد و باید حتما شیوه نامه های بهداشتی به صورت جدی اجرا شود.

۳۰ درصد یک میلیارد یورو را دریافت کردیم

وزیر بهداشت درباره نحوه دریافت یک میلیارد یورویی که از صندوق ذخیره ارزی قرار بود به دستور رهبری به وزارت بهداشت تعلق بگیرد هم گفت: ٣٠درصد اولیه آن پرداخت شده است.
دکتر نمکی ادامه داد :‌در بخشهایی همچون جبران کاهش درآمد بیمارستانها، قسمتی برای دارو،-قسمتی برای تامین اکسیژن و تجهیزات پزشکی و قسمتی برای تخت مراقبت های ویژه (ای سی یو) بوده است.

بیمارستان ها موظف به ارائه خدمات کرونا به اتباع افغانستان

وزیر بهداشت همچنین در خصوص ارائه خدمات درمانی کرونایی به اتباع خارجی بویژه بادران افغانستانی با بیان اینکه همه اتباغ افغانستانی به صورت رایگان درمان شده‌اند، گفت: به تمام بیمارستان‌ها دستور داده ایم که هیچ تبعه افغانستان، حتی آن‌هایی که کارت اقامتی ندارند، از درمان ویروس کرونا محروم نمانند.

دکتر نمکی افزود: تعداد قابل توجهی از مهاجرین افغانستانی در ایران، کارت معتبر ندارند، اما تمام بیماران افغانستانی پذیرفته شده و به صورت رایگان درمان شدند.

تقدیر از عملکرد اصحاب رسانه در دوران کرونا

دکتر نمکی همچنین با قدردانی از نقش ارزنده رسانه ها در آگاهی بخشی و آموزش مردم در مقابله با کرونا ، گفت: معتقدم یکی از نشانه‌های پراهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک داشتن رسانه‌های فعال و حقیقت گو است که در توسعه آفرینی کشور‌ها می‌توانند نقش داشته باشند.
وزیر بهداشت: اصحاب رسانه در کنار مدافعان سلامت در ایام همه گیری کرونا خوب درخشیدند و نقش ارزنده‌ای در آموزش و اطلاع رسانی به مردم دارند.

همچنین در این نشست با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از پوستر بخش ویژه مدافعان سلامت شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت رونمایی شد.

این خبر تکمیل می شود…

پاسخ دادن