واکسن ایرانی کرونا “احتمالا تا اواخر بهار آماده می‌شود”

آغاز فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با ۵۶ نفر آغاز می‌شود. مقامات گفتند احتمالا اگر همه چیز با موفقیت پیش رود تا اواخر بهار این واکسن آماده می‌شود. در توییتر نیز طوفان توییتری با هشتگ “واکسن بخرید” آغاز شده است.


تهران- اقتصادبرتر- ۰۱ دی ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر ، دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت احتمالا فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی از هفته اول دی ماه به بعد آغاز می‌شود.

به گفته مینو محرز فاز نخست تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با ۵۶ نفر آغاز خواهد شد. در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود.

محرز درباره متد واکسن ایرانی کرونا هم گفته که این واکسن بر اساس متد ویروس کشته‌شده و ضعیف‌شده تهیه شده است. او افزود که ثبت نام داوطلبین تست کرونای ایرانی از طریق موسسه‌ وابسته به “ستاد اجرایی فرمان امام” انجام می‌گیرد.

مینو محرز که محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا است، همچنین تصریح کرد: «از آنجایی که شیوع بیماری کووید ۱۹ در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی‌بادی افراد دچار اشکال شود، در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می‌شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، وضعیت آنتی‌‌بادی‌شان چک می‌شود.»

او در مورد شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا هم توضیح داد که “این افراد باید کاملا سالم باشند و در عین حال نباید سابقه ابتلا به کووید۱۹ را داشته باشد و آنتی‌بادی‌اش باید منفی و بین ۱۸ تا ۵۰ سال باشد”.

“از اواخر بهار واکسن کرونای ایرانی آماده می‌شود”

محرز در ادامه تاکید کرد اگر همه چیز با موفقیت پیش رود و سازمان جهانی بهداشت واکسن ایرانی را تایید کند، نهایتا می‌توان اواخر بهار این واکسن را داشت.

به گفته او در بهترین صورت اگر واکسن کرونای ایرانی تست‌های ضروری را انجام دهد و از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شود، بیش از شش ماه طول خواهد کشید تا مورد استفاده قرار گیرد.

این در حالی که بسیاری از کشورهای جهان از جمله بریتانیا، آمریکا، آلمان، عربستان واکسیناسیون را آغاز کرده‌ یا به زودی آغاز می‌کنند. اسرائیل حتی اعلام کرده است که تا سه ماه دیگر همه شهروندان این کشور واکسن دریافت خواهند کرد.

در ایران هم درخواست‌ها برای آغاز هرچه زودتر واکسیناسیون افزایش یافته است.

“حتی ونزوئلا و پاناما واکسن خریدند، آقای نمکی!”

کاربران توییتر یکشنبه شب ۳۰ آذر (۲۰ دسامبر) در شبکه‌های اجتماعی طوفان توییتری با هشتگ “واکسن بخرید” به راه انداختند تا مسئولان را وادار به خرید واکسن خارجی کرونا بکنند.

در یکی از درخواست‌ها خطاب به نمکی، وزیر بهداشت نوشته شده است که حدود ۸۰ کشور از جمله اکوادور، پاناما، قزاقستان و حتی ونزوئلا هفت میلیارد دوز واکسن فایزر خریداری کردند، اما نام ایران در فهرست خریدارن واکسن کرونا مشاهده نمی‌شود.

محققان ایرانی قبلا گفته بودند که جمهوری اسلامی از دانش و تکنولوژی تولید واکسن کرونا برخوردار است، ولی زیرساخت‌های لازم را ندارد.

مقامات تحریم‌ها، موانع انتقال ارز برای خرید واکسن خارجی و نبود امکانات برای نگهداری واکسن کرونا در دمای منفی ۷۰ را هم “بهانه” کرده‌ و درباره خرید واکسن‌های خارجی اظهارات منتاقضی را بیان کرده‌اند.

جمهوری اسلامی به لحاظ گسترش پاندمی کرونا جزو ۱۵ کشور کروناخیز جهان است و اگر واکسیناسیون را آغاز نکند وضعیت پاندمی کرونا در ایران می‌تواند وخیم‌تر شود. در حال حاضر یک میلیون و ۱۵۰ هزار مبتلا به ویروس جدید کرونا در ایران شناسایی شده‌اند.

پاسخ دادن