واکسن ایرانی کرونا تست بالینی می شود

احتمال موج سهگین کرونا در پاییز و زمستان
اقتصادبرتر

وزیر بهداشت گفت: سه چهار مورد از پروژه‌های تحقیقاتی واکسن کرونا در ایران پیشرفت‌هایی داشته و این واکسن‌ها وارد کارآزمایی بالینی شده‌اند.

تهران- اقتصادبرتر-۲۲ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، دکتر سعید نمکی امروز در جلسه پرسش و پاسخ مجازی با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که آیا خبر خوشی درباره واکسن کرونا وجود دارد، گفت: حرف‌های زیادی درباره واکسن کرونا وجود دارد اما عملاً در هیچ جای دنیا به نتیجه قابل قبول نرسیده است.

وی افزود: ویروس کرونا ویروس پیچیده‌ای است که تا به حال مشابه آن در بشریت دیده نشده است و واکسن آن هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وزیر بهداشت گفت: ما هم برای اینکه از دنیا عقب نیافتیم همزمان با دنیا در شرکت‌های دانش بنیان، انستیتو پاستور ایران و انستیتو رازی کارهای واکسن را آغاز کردیم.

وی گفت: امروز می‌گویم که در سه چهار مورد این همکاری چند جانبه واکسن پیشرفت‌هایی داشته است و این واکسن‌ها مراحل مدل حیوانی را پاس کرده است و وارد کارآزمایی بالینی شده است. اما اینکه این واکسن و یا واکسن‌های جهانی چه زمانی به بازار می‌آید مورد تردید است.

نمکی خاطرنشان کرد: همچنین برای خرید واکسن هم اقدامات لازم انجام شده و در مجمع جهانی که سازمان جهانی بهداشت برای واکسن تشکیل داده است سبد خودمان را در صف خرید گذاشته‌ایم تا برای شهروندانمان بخریم.

وی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم که تا واکسن و داروی موثر برای کروناویروس نیامده است به همه مردم تاکید کنید که شستن دست‌ها، اجرای شیوه‌ها نامه بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

1 پیام

  1. واقعا واکسن کرونا را در انستیتو پاستور ایران ساخته ایم !؟؟؟؟ دقیقا کجای پاستور و توسط چه کسانی؟! اگر تولید و تست حیوانی شده است پس چرا محققین پاستور از آن بی خبرند!؟ اگر اینقدر توانایی هست پس چرا علی رغم داشتن دانش فنی تولید واکسن هاری دامی و سادهتر بودن ساخت آن واکسن ؛ با گذشت ده سال و هزینه کردن میلیاردها تومان و چندین نوبت اعلام ساخت و صادرات این واکسن توسط روسای این موسسه ، نه تنها واکسن هاری انسانی تولید نشده است! بلکه تولید همان واکسن هاری دامی نیز متوقف شده است!؟ از طرف دیگر بعد از سه سال تخصیص یکصد میلیون یورو برای تولید واکسن های روتا ویروس و پنوموکوک و پنج سال مطالعات مقدماتی و سروتایپینگ روتاویروس ها در ایران و خرید دانش فنی و اعزام افراد به چین برای آموزش ساخت و کنترل کیفیت این واکسن، نه تنها هیچ اقدام واقعی صورت نگرفته است!؟ بلکه تمام زیرساخت ها و زحمات گروه موسس قبلی تخریب و نابود شده و محققین و تیم های تشکیل شده تار و مار شده اند؟

پاسخ دادن