واکسن فایزر برای افراد دارای حساسیت‌ مناسب نیست

سازمان بهداشت کانادا توصیه کرد، افرادی که دارای حساسیت‌های خاص هستند واکسن فایزر COVID-19 را تزریق نکنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آذر ۹۹

به دنبال دو گزارش از واکنش آنافیلاکتوئید (بیش‌دفاعی) در بریتانیا، مقامات بهداشتی اعلامیه‌ای را در ۱۲ دسامبر ( ۲۲ آذر ) صادر کردند. بهداشت کانادا گفت: «افرادی که به هر یک از مواد تشکیل‌دهنده واکسن حساسیت دارند، در حال حاضر نسبت به دریافت آن احتیاط کنند.» همچنین توصیه می‌شود کسانی که واکنش آلرژیک جدی به واکسن، دارو یا موادغذایی دیگری را تجربه کرده‌اند، قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشاوره کنند. در واکسن فایزر covid-19 مادۀ دارویی در واکسن mRNA (آران‌ای پیام‌رسان) وجود دارد. مواد غیردارویی نیز لیپیدهای ALC-0315 و ALC-0159، کلسترول، دی‌هیدرات فسفات سدیم دو پایه، فسفات پتاسیم مونوبازیک، پتاسیم کلرید، سدیم کلرید و ساکارز هستند. همچنین از آب برای تزریق استفاده می‌شود. در کانادا، همۀ واکسن‌ها برچسب هشدار دهنده‌ای‌ دارند که در مورد خطر واکنش‌های آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکتوئید هشدار می‌دهند. بهداشت کانادا می‌گوید کلینیک‌های ایمن‌سازی مجهز به مدیریت این حوادث بسیار کمیاب هستند.

عوارض جانبی ناشی از آزمایشات بالینی واکسن فایزر COVID-19 شامل درد در محل تزریق، لرزش بدن، احساس خستگی و تب می‌شود.

یک مقام بهداشتی گفته است: «این واکنش‌ها مشابه عوارض جانبی ناشی از واکسن‌های دیگر است. آنها خود به خود از بین می‌روند و خطری برای سلامتی ندارند. بهداشت کانادا برای ارزیابی ایمنی، اثربخشی و کیفیت این واکسن بررسی علمی دقیقی از شواهد علمی موجود انجام داده است. و هیچ نگرانی عمده‌ای در زمینۀ ایمنی شناسایی نشده است.»

۹ دسامبر واکسن منتخب فایزر COVID-19 برای استفاده در کانادا تأیید شد و انتظار می‌رود که ایمن‌سازی از ۱۵ دسامبر آغاز شود. این واکسن فقط برای افراد بالای ۱۶ سال در دسترس خواهد بود، زیرا اطلاعات کافی در مورد تأثیر آن بر افراد جوان‌تر وجود ندارد. پس از تأیید، یک مشاور ارشد پزشکی در بهداشت کانادا گفت، گرچه پدیده‌ای نادر است، اما این واکسن می‌تواند خطراتی را همراه داشته باشد. دکتر سوپریا شارما گفته است: «وقتی مجوز صادر می‌کنیم به این معنی است که آن را بررسی کرده‌ایم و مزایای آن دارو بیشتر از خطرات احتمالی‌اش است. اما هنوز یک واکسن یک دارو است. خطرات بالقوه وجود دارد، حتی اگر نادر باشد.»

کانادا برای تهیۀ حداکثر ۱۹۴ میلیون دوز واکسن COVID-19 با هفت تولید کننده واکسن از جمله فایزر معامله کرده است. مقامات بهداشتی این گزینه را دارند که در صورت نیاز ۲۲۰ میلیون دوز اضافی خریداری کنند. کانادا واکسن فایزر را برای همه اتباع خود رایگان کرده است.

تاکنون، کانادا ۴۴۸،۸۴۱ مورد ابتلا COVID-19 و ۱۳،۲۵۱ مورد مرگ ناشی از این بیماری را مشاهده کرده است. مقامات بهداشتی فدرال هشدار داده‌اند اگر تماس‌های روزمره خود را محدود نکنیم، این کشور می‌تواند تا کریسمس ۵۷۷،۰۰۰ مورد ابتلا و ۱۴،۹۲۰ مورد مرگ را مشاهده کند.

پاسخ دادن