واکنش بورس ایران به همه چیز منفی است!

کارشناسان معتقدند، واکنش بازار سرمایه ایران به هر تحولی چه له و چه علیه ایران، منفی است!

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ آبان ۹۹

کارشناسان معتقدند، بازار بورس ایران بر خلاف بورس‌های جهانی که به سرعت نسبت به هر تحولی واکنش نشان می‌دهند، نسبت به تحولات داخلی و خارجی مصونیت پیدا کرده و حساسیت‌های خود را از دست داده است و کاری به اثرات مثبت یا منفی هر تحول ندارد، کلا در هر حال منفی است. دلار افزایش یا کاهش پیدا کند، نرخ سود سپرده بالا یا پایین برود، ایران با کشوری توافق یا خصومت کند، شاخص بازار بورس تهران منفی است! چرا بازار سرمایه حساسیت‌های خود را نسبت به تحولات از دست داده، موضوعی است که کارشناسان باید آن را تحلیل کنند. تداوم این روند متاسفانه باعث شده پس از خروج سرمایه‌های خرد، حالا حقوقی‌ها هم فرمان ناپذیر شده اند و بازار را ترک می‌کنند. به این ترتیب نباید انتظار داشت بازار بورس به این زودی‌ها سربلند کند و بتواند نقشی در جذب نقدینگی سرمایه‌های سرگردان مردم جذب کند. در این میان نقش وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس چیست؟ مشخص نیست. جلسات شوک درمانی مجلس نیز تا کنون تاثیری بر روند شاخص در بازار بورس نداشت و گویی شاخص نسبت به تذکرات مجلس، قوه قضائیه و دولت هم حساسیت خود را از دست داده است. یک کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ دلار ممکن است برای مدتی در بازار تاثیر مثبت داشته باشد اما افزایش بیشتر نرخ دلار ترسی در بازار ایجاد می‌کند که دیگر نمی تواند تاثیر مثبت در معاملات بورس داشته باشد زیرا ادامه روند افزایش نرخ دلار می‌تواند نشان‌دهنده عدم ثبات در مسائل اقتصادی کشور باشد.

بگزارش ایرنا «سعید عظیمی» به بازگشت دوباره روند اصلاحی شاخص بورس در معاملات روز گذشته بازار سهام اشاره کرد و افزود: برخی از فعالان بازار معتقدند که بورس در نخستین روز از هفته جاری روند مثبتی را در پیش گرفت، در حالی که بررسی معاملات بازار در روز شنبه نشان می‌دهد، با وجود سبزپوش بودن شاخص بورس، بازار با تقاضای چندانی همراه نبود. وی گفت : در سه ماه گذشته که بازار در مسیر نزولی قرار گرفته روزهای بسیار مثبت تر و پرتقاضاتری را پشت سر گذاشت؛ بنابراین روز شنبه بازار مثبتی را شاهد نبودیم و معاملات آن متزلزل بود. عظیمی مشکل کنونی در بازار را ناشی از نبود تقاضا دانست و افزود: با توجه به اینکه معاملات بازار در وضعیت فعلی با عرضه زیادی همراه نیست؛ بنابراین روند منفی بازار را نمی توان ناشی از عرضه‌های شدید در بازار دانست، متاسفانه اکنون تقاضایی هم در این بازار وجود ندارد که بتواند زمینه ایجاد تعادل در بازار را فراهم کند. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: دلیل اصلی روند اصلاحی شاخص بورس در بازار روز گذشته و دیگر روزهایی که شاهد افت بازار بودیم، عدم اطمینان در خصوص شرایط فعلی بازار است که با تاثیر کوتاه مدت در بازار همراه خواهد بود.

وی با بیان اینکه موضوعی که اکنون باعث نبود تقاضا در بازار شده است، عدم ثبات در وضعیت داخلی کشور است که این موضوع ناشی از چند عامل است. وی گفت: در ابتدا بعد از مطرح شدن بحث افزایش نرخ سود سپرده بانکی روند بازار با نوسان بیشتری همراه شد. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: برخی از بانک‌ها با مشکل مالی در فعالیت‌های خود مواجه شده اند و به جای دریافت وام از بانک مرکزی اقدام به پرداخت سود ٢٣ درصدی برای پول‌های قابل توجه کردند، به همین دلیل با توجه به اینکه بازار سرمایه، بازاری هوشمند است با رخ دادن چنین اتفاقاتی واکنش منفی از خود نشان داد و در مسیر نزولی قرار گرفت. عظیمی با بیان اینکه چنین مسائلی باعث ایجاد فضای ملتهب در بازار و عدم استقبال از سرمایه گذاری در بازار سرمایه برخلاف چند ماه گذشته شده است، گفت: اکنون سهم‌هایی در بازار وجود دارند که در موقعیت بسیار خوبی برای خرید قرار گرفته اند اما عدم تقاضا برای آنها ناشی از بی اعتمادی موجود در بازار و حاشیه‌های موجود از مطرح شدن خبر افزایش نرخ سود بانکی است.

پاسخ دادن