واکنش جهان به کرونا ترامپ

این خبر که ” رئیس جمهور بزرگترین اقتصاد جهان ” به ویروس کرونا مبتلا شده است، به سرعت در کشورهای مختلف جهان پخش شد و واکنش‌هایی گوناگون به همراه داشت. ابتلای ترامپ به کرونا از همه بیشتر بر روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اثر خواهد داشت.

 تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ مهر ۹۹

نخستین واکنش‌ها به بیماری ترامپ، پیام همبستگی بود. بسیاری از زمامداران حتی برخی کشورهایی که دل خوشی از رفتار و سیاست‌های ترامپ ندارند برای وی آرزوی تندرستی کردند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که خود در ماه مارس به ویروس جدید کرونا مبتلا و بستری شده بود، برای ترامپ آرزوی تندرستی کرد و از اینکه مایک پنس معاون وی حضور جدی در کاخ سفید دارد ابراز خرسندی کرد. مایک پنس، معاون ترامپ بامداد جمعه (دوم اکتبر) در پیامی توئیتری از سوی خود و همسرش برای ” ترامپ و همسرش آرزوی بهبودی کرد. شارل میشل، رئیس پارلمان اروپا، برای ترامپ آرزوی تندرستی کرد و گفت: «همه باید هر روز و در همه جا با کووید۱۹ مبارزه کنیم».

  • همبستگی‌های کنایه ‌آمیز با ترامپ

گابریل اتال، سخنگوی دولت فرانسه، برای ترامپ آرزوی بهبودی سریع کرد، همراه با کنایه‌ای انتقادی که گفت : «این نشان می‌دهد، ویروس کرونا به هیچکس رحم نمی‌کند، حتی به کسانی که در قدرت آن تردید می‌کردند». چین، که ترامپ آن را در گسترش ویروس گناهکار می‌بیند، برای ترامپ پیام همبستگی فرستاد. با وجود این، روزنامه دولتی “چاینا دیلی” انتقاد کرد که “ترامپ بیهوده ادعا می‌کرد که ویروس خطر بزرگی نیست”. این روزنامه انگلیسی‌زبان نوشت : «ترامپ و دستیاران او در کاخ سفید از آغاز خطر را دست‌کم گرفتند و از پیروی از مراقبت‌های بهداشتی خودداری کردند».

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، به خبرگزاری تاس گفت: سران روسیه برای ترامپ بهبودی سریع آرزو می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت پیامی خیرخواهانه به نشانی کاخ سفید فرستاد. تدروس آدهانوم گبریوسوس، رئیس این سازمان، بهترین آرزوهای خود را برای ترامپ و همسر او فرستاد. ترامپ از ندانم‌کاری سازمان بهداشت جهانی در مواجهه با ویروس کرونا به شدت انتقاد کرده و آن را به همدستی با جمهوری خلق متهم کرده بود. در ماه مه او از سهمیه مالی کشورش به سازمان بهداشت به شدت کاست و تهدید کرد که به عضویت آمریکا در سازمان یادشده پایان می‌دهد.

  • تاثیر بیماری ترامپ در بازار اقتصاد و میدان سیاست

خبر بیماری ترامپ بر بازارهای مالی از جمله در آلمان تأثیر گذاشت و آنها را دچار تلاطم کرد. ارزش شاخص بورس آلمان (داکس) پایین آمد و در بازار انرژی بهای نفت کاهش یافت. اما مهم‌ترین پژواک بیماری ترامپ در صحنه انتخابات آمریکا بود که تنها یک ماه به آن باقی است. او قرار بود جمعه در چارچوب رقابت انتخاباتی به فلوریدا سفر کند، که این سفر لغو شد. کاخ سفید برنامه تازه‌ای برای سفرهای انتخاباتی ترامپ اعلام کرد. جو بایدن، رقیب ترامپ در انتخابات، قصد داشت امروز برای پیکار انتخاباتی به میشیگان برود، که هنوز برنامه او روشن نیست. حزب دموکرات از مدت‌ها پیش کارزار انتخاباتی را در دنیای سایبری پیش می‌برد، انتظار می‌رود که اکنون حزب جمهوری‌خواه نیز به اتخاذ چنین روشی ناگزیر شود. ترامپ هفته گذشته در آغاز مقابله تلویزیونی رقیبش جو بایدن را از اینکه “همیشه ماسک می‌زند، حتی وقتی که نیازی به آن نباشد” ریشخند کرد. ترامپ که تاکنون در پیکار انتخاباتی فعال بوده، اینک ناگزیر است دست‌کم دو هفته در قرنطینه بماند. پس از آن هم معلوم نیست مثل گذشته در پیکار انتخاباتی چست و چالاک باشد.

پاسخ دادن