واکنش دموکرات‌ها به استعفای اجباری دادستان کل آمریکا

اقتصاد برتر

بعد از استعفای اجباری جف سشنز از دادستان کل آمریکا (وزارت دادگستری ایالات متحده)، دموکرات‌ها انتقادات تندی را از رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح کردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ ابان ۹۷

جف سشنز، دادستان کل آمریکا، می‌گوید که استعفانامه خود را به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، داده و از مقام خود کناره‌گیری کرده است و در نامه خود خطاب به ترامپ گفته که این استعفاء «با درخواست شما صورت گرفته است».

خبرنگار حوزه دادستانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان می‌گوید که خود آقای ترامپ شخصا با دادستان کل تماس نگرفته تا استعفاء دهد بلکه جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید، چنین درخواستی را از جانب رئیس‌جمهوری مطرح کرده است.

این شبکه در عین حال، زیرنویس کرده که دادستان کل «اخراج شده است».

سشنز که در یکسال گذشته رابطه‌ای شکننده با رئیس‌جمهوری داشت، پس از جنجال‌های مربوط به احتمال «تبانی» کارزار انتخاباتی ترامپ با روسیه، خود را از تحقیقات مربوط به این موضوع کنار کشید که این مسئله باعث خشم رئیس‌جمهوری شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ این اقدام را گامی برای تعیین رابرت مالر، مستشار ویژه در زمینه تحقیقات پیرامون احتمال «تبانی» کمپین خود با روسیه عنوان کرد. وی در عین حال هرگونه تبانی کمپین انتخاباتی خود با روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ را رد کرده است.

پس از استعفای اجباری جف سشنز از وزارت دادگستری ایالات متحده، دموکرات‌ها انتقادات تندی را از رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح کردند.

دموکرات‌های آمریکا که اکنون با به‌دست آوردن کنترل مجلس آینده نمایندگان این کشور از اعتماد به نفس بیشتری در مواجهه با رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه این کشور برخوردار شده‌اند، انتقادات تندی را در خصوص استعفای اجباری جف سشنز از وزارت دادگستری آمریکا طرح کرده‌اند.

سشنز در نامه خود که به «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید تحویل شده بود، نوشت: «رئیس‌جمهور عزیر، به درخواست شما، استعفای خود را تقدیم می‌کنم.»

اکنون «متیو ویتیکر» تا انتصاب وزیر دادگستری بعدی، سرپرست این وزارتخانه خواهد بود. ویتیکر از وفاداران به ترامپ است.

نگرانی دموکرات‌ها بیش از هرچیز از خلل در ادامه بررسی پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکاست که به پیروزی دونالد ترامپ انجامیده بود. روسیه چنین اتهامی را رد می‌کند. حالا مسئولیت این پرونده با ویتیکر است که نگاه مثبتی به اقدامات «رابرت مولر» ندارد. رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا است.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس فعلی نمایندگان آمریکا که از او به‌عنوان رئیس بعدی مجلس نمایندگان نام می‌برند، اقدام ترامپ در مجبور کردن جف سشنز به استعفا را تلاشی رسوا خواند که در راستای پایان دادن به تحقیقات کمیسیون ویژه بررسی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ صورت گرفته است.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت که نزدیک به دموکرات‌هاست هم به رئیس‌جمهور ایالات متحده هشدار داده که تحقیقات مولر باید بی‌وقفه ادامه یابد.

وی تاکید کرده که هرگونه اقدام به ایجاد مانع در روند تحقیقات بازرس ویژه، قابل پیگرد خواهد بود.

سندرز نیز شب گذشته در انتخابات سنا، جای خود را برای شش سال دیگر در این مجلس محکم کرد.

چاک شومر، رهبر اقلیت در سنای فعلی آمریکا نیز خواستار حفاظت از روند تحقیقات رابرت مولر، در خصوص دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا شده است.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن