واکنش محتاطانه بازار به توافق اوپک پلاس

پايان جنگ قيمتها در بازار نفت زیر سایه کرونا

صبح امروز دوشنبه، قیمت نفت بیش از ۱ دلار افزایش یافت؛ نتیجه توافق شب گذشته اوپک که بزرگترین کاهش تولید در تاریخ نفت بود. نفت برنت با افزایش ۳.۹ درصدی به ۳۲.۷۱ دلار رسید و WTI با ۶.۱ درصد افزایش به ۲۴.۱۵ دلار.

تهران – اقتصادبرتر –  ۲۵ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی اعلام کرد: تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت تاثیر قابل توجهی بر تعادل دوباره بازار نفت در بحبوحه شیوع  #کروناویروس دارد.

وی اعلام کرد: تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش تولید، بزرگ‌ترین قرارداد کاهش تولید در تاریخ خواهد بود و به تعادل عرضه و تقاضای نفت کمک می‌کند.

المزروعی اعلام کرد: تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت تاثیر قابل توجهی بر تعادل دوباره بازار نفت در بحبوحه شیوع  #کروناویروس دارد.

المزروعی در توییتر گفت: « تصمیم این گروه برای کاهش تولید، بزرگ‌ترین قرارداد کاهش تولید در تاریخ خواهد بود و به تعادل عرضه و تقاضای نفت کمک می‌کند»

به گفته وزیر نفت سعودی، عربستان، کویت و امارات به شکل داوطلبانه بیش از سهم خود از تولید خواهند کاست که عملا کاهش تولید را به ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز می رساند.

 دنیل یرگین، کارشناس برجسته نفت درباره این توافق گفت: “آن چه این پیمان انجام داد توانبخشی به صنعت نفت و اقتصادهای ملی بود که از بحرانی بسیار عمیق برکنار بمانند.”

توافق کنونی ۱۰ درصد از کل تولید جهان راکاهش داد، اما وزیر نفت کویت می گوید این میزان می تواند به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و شاهد کاهشی ۲۰ میلیون بشکه ای باشیم.

 یک کارشناس نفتی نیز اعلام کرد: اگر جنگ قیمتی نفت بین عربستان و روسیه ادامه می‌یافت و این‌ کشورها دنبال افزایش تولید بودند مطمئنا قیمت حتی به زیر ۱۰ دلار سقوط می‌کرد.

اما نروژ دیگر کشور نفتخیز که البته نیاز چندانی نیز به درآمدهای نقتی خود ندارد، از توافق کاهش تولید اوپک استقبال کرد. در این راستا تینا برو، وزیر نفت و انرژی نروژ گفت: « در مورد میزان کاهش تولید نفت نروژ بعدا در اجلاس جی۲۰ صحبت خواهد شد». ولی به گفته او، این اجلاس پیامدهای مهمی در بر داشت. با اینکه نروژ عضو اوپک، ائتلاف اوپک و گروه جی۲۰ نیست، ولی از آنجایی که حدود دو درصد تولید نفت جهان را بر عهده دارد، از آن درخواست شده بود در کنفرانس روز جمعه شرکت داشته باشد. تولید نفت خام نروژ در فوریه ۱٫ ۷۵ میلیون بشکه در روز بود که ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. برو گفت: « من در روز جمعه گفتم اگر قرارداد بین اوپک و سایر کشورهای تولید‌کننده برای کاهش تولید نفت اجرایی شود، نروژ هم تولید نفت خود را پایین می‌آورد».

هرچند بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان این روزها به‌شدت در تلاش برای حل معضل مازاد عرضه‎ای هستند که جهان را فرا گرفته است، اما در سمت تقاضا هیچ رشدی در بازار وجود ندارد. حدود دوسوم از جمعیت کره زمین به‌دنبال شیوع ویروس کرونا خانه‌نشین شده‌اند. قرنطینه به معنای کاهش ترددهای درون‌شهری، برون‌شهری و همچنین سفرهای هوایی است. از این‌رو کاهش مصرف سوخت حمل‌ونقل، محکم‌ترین ضربه را به بدنه این روزهای بازار نفت وارد کرده است.

قیمت بنزین در فوب خلیج‌فارس اما به کمتر از ۲۰ دلار بر بشکه معادل ۵/ ۱۲ سنت درهر لیتر رسیده است. این درحالی است که بنزین سهمیه‌ای براساس نرخ دلار در بازار نیمایی حدود ۱۱ سنت و بنزین آزاد حدود ۲۲ سنت است. اما درحالی قیمت بنزین فوب خلیج‌فارس به کمتر از ۲۰ دلار بر بشکه رسیده که قیمت نفت‌خام برنت بیش از ۳۰ دلار است. بنابراین قیمت بنزین در فوب خلیج‌فارس و همچنین سنگاپور درحال‌حاضر کمتر از قیمت نفت‌خام به‌عنوان ماده اولیه آن است.

با این حال قیمت خرده‎فروشی بنزین افت چندانی نداشته است. متوسط خرده‌فروشی بنزین ۹۵ سنت در لیتر است که حدود ۱۳ درصد کاهش را نسبت به پیش از عصر کرونا نشان می‌دهد. چراکه بخش مهمی از قیمت بنزین برای مصرف‌کنندگان شامل مالیات و هزینه حمل و توزیع است.

بنابراین هرچند قیمت بنزین در بازارهای جهانی افت شدیدی داشته، اما قیمت آن برای مصرف‌کنندگان نهایی به همان نسبت کاهش نیافته است. در آمریکا نیز قیمت خرده‌فروشی به حدود ۶۰ سنت در هر لیتر رسیده که نسبت به ابتدای سال‌جاری میلادی حدود ۱۷ سنت کاهش معادل بیش از ۲۰ درصد را نشان می‎دهد.

زنگنه با بیان اینکه گفته شده است وزیران نفت و انرژی G۲۰ نیز قبول کرده‌اند روزانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت را به مدت یکسال کاهش دهند، ادامه داد: ترتیبات این توافق نیز با هماهنگی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) مشخص می‌شود؛ ضمن اینکه عربستان، کویت و امارات نیز به صورت داوطلبانه افزون بر کاهش‌های اتخاذشده، روزانه حدود ۲ میلیون بشکه دیگر نیز از عرضه خود کم خواهند کرد.

وزیر نفت گفت: ایران به دلیل تحریم به همراه لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف است.

وی درباره قیمت مورد انتظار نفت پس از این توافق گفت: باید منتظر واکنش بازار ماند.

زانا احمدی کارشناس حوزه نفت با بیان اینکه تصمیم اوپک پلاس با توجه به کاهش ۳۰میلیون بشکه‌ای تقاضا تاثیر در بهبود قیمت نفت ندارد، گفت: با ادامه روند کاهش قیمت نفت فعالیت شرکت‌های اروپایی و آمریکایی در حال متوقف شدن بود.

این کارشناس حوزه نفت ادامه داد: کاهش قیمت نفت تاثیر زیادی بر روی فعالیت شرکت‌ها بخصوص نفت شیل گذاشته و شرکت‌های آمریکایی را با چالش خیلی اساسی مواجه کرده بود که باعث شد همه کشورهای تولید کننده در تصمیم گیری برای کاهش تولید مشارکت کنند هر چند این تصمیم تاثیر گذار نبود و نخواهد بود زیرا شاهد کاهش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ هستیم.

احمدی در مورد آینده قیمت های نفت اظهار کرد: اگر جنگ قیمتی نفت بین عربستان و روسیه ادامه می‌یافت و این‌ها دنبال افزایش تولید بودند مطمئنا قیمت حتی به زیر ۱۰ دلار سقوط می‌کرد ولی به دلیل تصمیم گیری برای کاهش تولید که با عجله ترامپ و عربستان رخ داد و هدف کاهش حدود ۱۵ میلیون بشکه است باعث شد از افت شدیدتر قیمت‌هاجلوگیری کند البته همه اینها منوط به اجرای تعهد کشورها بخصوص کشورهای خارج از اوپک پلاس مانند نروژ است که به تعهدات خود عمل می‌کنند یا نه و برای این موضوع هم باید تا یک ماه آینده منتظر ماند و صبر کرد.

وی تصریح کرد: با این تصمیم و این رویه اوپک پلاس بعید است قیمت نفت به زیر ۲۰ دلار برود مگر اینکه کاهش تقاضا بیشتر شود.

این کارشناس حوزه نفت در پایان گفت: آمریکا برای اولین بار از قیمت نفت استقبال نکرد و حتی ترسید زیرا با ادامه دار بودند کاهش قیمت نفت و قیمت پایین شرکت‌های نفتی با مشکل مواجه شده و حتی ممکن است فعالیت آنها متوقف شود و تولید و فعالیت شرکت‌ها در آمریکا و اروپا با این روند کاهش قیمت متوقف می‌شد و برای همین اروپا و آمریکا از قیمت پایین نفت استقبال نکردند.

احمدی تاکید کرد: البته وزاری نفتی و کشورها دغدغه قیمت نفت را دارند زیرا بودجه آنها نفتی است و برای اینکه بتوانند اقتصاد خود را بچرخانند به دلارهای نفتی نیاز دارند برای همین اکثر کشورها در این تصمیم گیری مشارکت کردند هرچند این تصمیم تاثیر زیادی در افزایش قیمت ندارد ولی باعث جلوگیری از افت قیمت شد.

هم اکنون قیمت نفت ۳۲ دلار می باشد

پاسخ دادن