وحشت ترامپ از تنهایی در خلیج فارس

اقتصاد برتر

آمریکا و انگلستان در پی اجرای طرحی برای کنترل کامل امنیت خلیج فارس هستند؛ طرحی که به شدت با مخالفت آلمان و ژاپن همراه شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، وزیر امور خارجه آلمان با تأکید بر اینکه کشورش به مأموریت دریایی به‌رهبری آمریکا در خلیج فارس نخواهد پیوست، با رد استراتژی فشار حداکثری واشنگتن بر تهران، بر لزوم حفظ برجام تأکید کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگویی با سایت رادیو آلمان با اشاره به بحران در خلیج فارس اعلام کرد که آلمان هیچ سهمی را در تشدید تنش‌ها در این منطقه نخواهد داشت. آلمان به مأموریت دریایی آمریکا در منطقه خلیج فارس نخواهد پیوست. وی افزود: استراتژی آمریکا این است که فشار حداکثری بر ایران اعمال کند؛ اما این استراتژی ما نیست.

به‌گفته وی این استراتژی آمریکا تا به حال موفقیتی در پی نداشته و تنها منجر به این شده است که ایران برنامه اتمی خود را دوباره آغاز کند. “ماس” از این رو مشارکت با آمریکا در مأموریت دریایی در خلیج فارس را هم بی‌نتیجه ارزیابی کرد.

وی در عین حال گفت: ما این مسأله را رد نمی‌کنیم که توسط آمریکا همچنان با این مسأله درگیر شویم؛ اما سیاست دولت فدرال آلمان همان سیاست اروپا در قبال ایران است. ما بر این توافق هسته‌ای تأکید داریم چرا که بر این باوریم تنها با این توافق ایران دیگر هیچ سلاح اتمی نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه روسیه را مسئول پایان پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای دانسته در عین حال بر لزوم حفظ کانال گفت‌وگوها با این کشور تأکید کرد.

“هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان با توجه به خروج رسمی آمریکا و روسیه از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای همچنین اعلام کرد که این روز هیچ روز خوبی برای امنیت اروپا نیست. وی همچنین تأکید کرد که در دوران ریاست جمهوری اوباما هم نقض پیمان موشکی از طرف روسیه در دستور کار سیاسی قرار داشته و مسال‌های مربوط به دوران ترامپ نیست. به‌گفته وی دولت آلمان همه تلاش خود را به‌کار برد تا روسیه را به وفاداری نسبت به این پیمان وادارد و البته موفق نشد.

وزیر امور خارجه آلمان درباره یک مسابقه تسلیحاتی جدید هشدار داده مذاکرات جدید درباره پیمان موشکی دیگری را این بار بین همه کشورهای دارنده تسلیحات اتمی پیشنهاد داد.

وی به این ترتیب خواستار گفت‌وگوهای خلع سلاح بین‌المللی جدید شده گفت: این مسأله مهم است که ما حالا این مذاکرات را با هم انجام دهیم. هدف باید این باشد که ما در یک جهان عاری از سلاح‌های اتمی زندگی کنیم. ما باید روزی بر این سیاست بازدارندگی غلبه کنیم.

مقامات برلین هم درباره پایان پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای ابراز تأسف کردند. اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان از یک روز تیره‌وتار سخن به‌میان آورد.

سخنگوی سیاست دفاعی فراکسیون چپ‌ها در پارلمان آلمان هم در این باره گفته است: این مسأله ممکن است موجب شود که آمریکا سلاح‌های اتمی بیشتری در جمهوری فدرال آلمان مستقر کند، این می‌تواند به رقابت تسلیحاتی جدیدی منجر شود، این یک ایده وحشتناک است. وی از دولت فدرال آلمان خواست که این مسأله را برای آمریکا روشن کند که برلین اجازه چنین کاری را به آمریکا نخواهد داد.

ینز استولنبرگ، دبیر کل ناتو هم روز جمعه با توجه به خروج رسمی روسیه و آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد یک رقابت تسلیحاتی جدید در این شرایط را بعید ندانسته در سخنانی در بروکسل گفت: ما خواهان هیچ گونه رقابت تسلیحاتی جدید نیستیم. وی خواستار تغییر رفتارهای روسیه در این راستا شد.

مخالفت آلمان با طرح آمریکا، با پرخاشگری ریچارد گرنل سفیر آمریکا در برلین مواجه شده است. گرنل گفت: آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت‌های بیشتری را در جهان بپذیرد.

گرنل در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی، از تصمیم دولت آلمان برای نپیوستن به ائتلاف دریایی ابراز یأس و سرخوردگی کرده و گفته است آلمان وظیفه دارد در مأموریت تنگه هرمز شرکت کند.

ریچارد گرنل در گفت‌وگو با روزنامه «آگسبورگر آلگماینه» گفته است: «آمریکا هزینه کلانی برای کمک به آلمان پرداخت کرده و قربانیان زیادی داده تا آلمان بتواند بخشی از جهان غرب باقی بماند.»

سفیر آمریکا در برلین همچنین تأکید کرده است که هم اکنون آمریکا ۳۴ هزار سرباز در آلمان مستقر کرده و همین موضوع میلیاردها دلار هزینه برای مردم آمریکا ایجاد می‌کند.

یادآور می‌شود پایگاه اینترنتی آمریکایی موسوم به پلیتیکو با اشاره به مخالفت و امتناع کشورها از همراهی با طرح آمریکا تصریح کرد: پیشنهاد ترامپ به طرح یک نفره تبدیل شده است. اروپایی‌ها فکر می‌کنند علت رفتارهای تهاجمی ایران، اقدامات آمریکا بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس سالانه سازمان کشورهای جنوب‌شرقی آسیا آسه‌آن، به‌طور رسمی اعلام کرد که آمریکا روند خروج رسمی خود از این پیمان را آغاز کرده است. مقام‌های آمریکایی درست ۶ ماه پیش تصمیم این کشور را برای خروج از این پیمان اعلام کرده بودند.

“مایک پامپئو”، وزیر امور خارجه آمریکا مسئولیت پایان یافتن این پیمان را تنها متوجه روسیه دانست و در توییتی اعلام کرد که آمریکا در تاریخ دوم فوریه ۲۰۱۹ به روسیه شش ماه فرصت داده بود تا تعهداتش را در مورد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد انجام دهد. او همچنین مدعی شد که این پیمان در نتیجه سر باز زدن روسیه به پایان ‌رسید.

وزارت خارجه روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که در واکنش به اقدام آمریکا از امروز (دوم اوت) از پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود و این رسماً به‌معنی خاتمه یافتن این پیمان است.

پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای در سال ۱۹۸۷ بین میخائیل گورباچف و رونالد ریگان رهبران شوروی و آمریکا امضاء شده بود و بر اساس آن تولید موشک‌های هسته‌ای با برد بین ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر منع شده بود، اما حالا با اعلام خروج دو کشور نگرانی‌ها درباره شروع یک رقابت تسلیحاتی جدید افرایش پیدا کرده است.

* مخالفت ژاپن و آلمان با طرح آمریکا در خلیج فارس

روزنامه مانیچی چاپ ژاپن به نقل از منابع خود در دولت نوشت: دولت ژاپن تصمیم گرفته در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز شرکت نکند و ژاپن ناوهای جنگی خود را برای مراقبت از کشتی‌های تجاری به تنگه هرمز نخواهد فرستاد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آمریکا از متحدان خود خواسته است تا به این ائتلاف دریایی ملحق شوند اما شک و تردیدهایی از سوی این کشورها برای پیوستن به آن وجود دارد.

آلمان به طور رسمی گفته است در این ائتلاف شرکت نخواهد کرد. آلمان گفته است خواهان پرهیز از تشدید تنش‌ها است و قائل به امکان حل تنش‌ها از طریق نظامی نیست.

تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن پیش‌تر گفته بود که این کشور در حال «بررسی پاسخ خود به آمریکا است.» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است کشورهایی مانند ژاپن، خود باید از نفتکش‌هایشان محافظت کنند. روزنامه مانیچی تصریح کرد: دلیل نپیوستن ژاپن به ائتلاف آمریکا، روابط «به طور سنتی دوستانه» میان ژاپن و ایران بوده است.

یک منبع وزارت امور خارجه ژاپن به این روزنامه گفته است: مهم‌ترین نکته برای ژاپن این است که اطمینان‌خاطر حاصل کند که جریان انتقال نفت به ژاپن قطع نخواهد شد. این منبع گفته است «اعزام شناورهای جنگی ژاپن، باعث کاهش تنش‌ها در منطقه نخواهد شد بلکه به‌طور بالقوه می‌تواند باعث تشدید آن شود.»

یک منبع دیگر در دولت ژاپن گفته است این کشور می‌خواهد از «روابط به طور سنتی دوستانه» با ایران برای امنیت تنگه هرمز استفاده کند.

پاسخ دادن