ورشکسته شدن گوگل در روسیه

زیرمجموعه روسی گوگل، پس از  مسدود شدن حساب بانکی این شرکت، اسناد مربوط به اعلام ورشکستگی را تنظیم کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، زیرمجموعه گوگل در روسیه در ماه مه پس از این که حساب بانکی این شرکت مسدود شد، تصمیم برای اعلام ورشکستگی را اعلام کرد. گوگل پس از اعزام نیروهای نظامی از سوی مسکو به اوکراین، بعضی از کارمندانش را از روسیه خارج کرد.

روسیه دسترسی به توئیتر، شبکه‌های اجتماعی شرکت مِتا شامل فیسبوک و اینستاگرام را محدود کرده است. گوگل و سرویس اشتراک گذاری یوتیوب اگرچه تحت فشار ماندند اما همچنان قابل دسترس هستند. مسکو به رفتار یوتیوب در قبال رسانه‌های روسی معترض است. اما آنتون گورلکین، نایب رئیس کمیته سیاست اطلاعات دومای روسیه اعلام کرده است این شرکت آمریکایی در معرض مسدود شدن قرار ندارد. گوگل که بخش وسیعی از فعالیت های تجاری خود در روسیه را پس از حمله مسکو به اوکراین، متوقف کرد، سرویس های رایگان این شرکت شامل جست و جو، یوتیوب، جی میل، نقشه، اندروید و پلی را برای کاربران روسی همچنان قابل دسترس نگه داشته است.

دادگاهی در مسکو روز پنج شنبه اعلام کرد گوگل را به دلیل کوتاهی مکرر در عمل به یک قانون روسیه که شرکت های فناوری را ملزم می‌کند اطلاعات کاربران را بومی سازی کنند، ۱۵ میلیون روبل (۲۶۰ هزار دلار) جریمه کرده است. روسیه در سال‌های اخیر بر سر تخلفات مختلف، جریمه‌های متعددی علیه شرکت های فناوری خارجی صادر کرده است. مخالفان کرملین می‌گویند این رفتار، تلاشی برای اعمال کنترل بیشتر روی اینترنت است. روسیه در دسامبر گوگل را به دلیل کوتاهی در حذف محتوای غیرقانونی ۷.۲ میلیارد روبل جریمه کرد. این جریمه برای نخستین بار بر مبنای درآمد این شرکت بود و ۵۰۶ میلیون روبل هزینه اعمال جریمه هم به آن اضافه شد. درآمد زیرمجموعه روسی گوگل در سال میلادی گذشته ۱۳۴.۳ میلیارد روبل بود.

پاسخ دادن