وزارت بهداشت موفق شد از بانک جهانی وام دریافت کند

برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد، وامی را که حق مسلم ایران از مراجع بین المللی است، از بانک جهانی دریافت کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۲ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، سید کامل تقوی نژاد عصر پنجشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان با حضور وزیر بهداشت اظهار داشت: با وجود کارشکنی جدی آمریکایی‌ها که در هیات مدیره بانک جهانی تلاش کردند این وام در اختیار ایران قرار نگیرد، خوشبختانه با تلاش‌های صوزت گرفته حدود ۸۰ دستگاه سی تی اسکن از محل این وام، وارد کشور و در مدت چهار ماه اخیر در بیمارستان‌ها نصب شد.

  • حقوق و مزایای نیروهای وزارت بهداشت افزایش یافت

این مقام مسئول در وزارت بهداشت ادامه داد: رسیدگی به وضعیت معیشت نیروهای همکار در وزارت بهداشت، یکی از دغدغه‌های مهم وزیر بهداشت بوده که موفق شدیم نسبت به سال گذشته حقوق و مزایای این نیروها را تا ۱۵۰ درصد افزایش دهیم.  این کار با مساعدت همه دست اندرکاران، حمایت رهبرمعظم انقلاب، دستور رئیس جمهوری، پیگیری‌های مستمر وزیر بهداشت و همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی صورت گرفته است.  در هرمزگان کارانه همکاران ما در بخش بهداشتی و درمانی حدود ۱۴ ماه عقب بود که امروز به کمتر از چهار ماه رسیده است.

وی یادآورشد: در استخدام اخیر، ۶۷۵ مجوز بکارگیری نیروی جدید در اختیار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان قرار گرفت که ۲۴ بهمن ماه، آزمون برگزار و این نیروهای تازه نفس به ظرفیت دانشگاه اضافه می‌شود.  از سال گذشته تاکنون مجوز استخدام حدود یک هزار نفر به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بخش‌های مختلف داده شده که معادل حدود ۱۵ درصد از ظرفیت کنونی نیروهای این دانشگاه است. در استخدام اخیر، اولویت ما در استان هرمزگان، استخدام نیروهای بومی است. در سال جاری اعتباراتی علاوه بر اعتبارات دانشگاه برای تهیه تجهیزات، لوازم حفاظت فردی، کیت کسری درآمد بیمارستان‌ها اختصاص یافته است.

  • ۳۵۰ طرح بهداشتی در هرمزگان احداث شده ویا درحال اجراست

 معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: ۳۵۰ طرح بهداشتی طبق تفاهم نامه ای که با استانداری هرمزگان امضا شده،  در این استان به صورت مشارکتی ۵۰ درصدی ساخته شده و یا در حال اجراست. تاکنون ۲۵۰ طرح بهداشتی تکمیل و به بهره برداری رسبده که وزارت بهداشت ۵۲۰  میلیارد برای این آن هزینه کرده است.  استانداری و سازمان برنامه و بودجه هرمزگان کمک کنند تا تمامی این طرح‌های بهداشتی تکمیل شود.  در استان هرمزگان، ۹ طرح بیمارستانی تکمیل شده و سرانه تخت بیمارستانی در این استان از حدود ۰.۷ به ۱.۱ افزایش یافته است اما هنوز تا میانگین کشوری فاصله دارد.

وی بیان داشت: پنج طرح بزرگ حوزه سلامت در هرمزگان نیز درحال ساخت است که چهار هزار میلیارد ریال در این زمینه هزینه شده و برای تکمیل این طرح‌ها به ۱۶ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که از منابع مختلف در حال تامین است.  ۵۰ تخت در بخش تسهیلات زایمانی در استان هرمزگان در حال ساخت بوده که ۴۸ تخت آن به بهره برداری رسیده است.  راه اندازی پنج طرح کلینیک ویژه در هرمزگان در دستورکار بوده که سه کلینیک ویژه با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده و کمک می‌کنیم که ۲ طرح دیگر نیز بزودی تکمیل و افتتاح شود.  سه طرح مرکز بیماری‌های خاص نیز با اعتباری افزون بر ۵۰ میلیارد ریال در هرمزگان در حال ساخت است که یکی از آن‌ها به بهره برداری رسیده است.  همچنین در هرمزگان ۸۰ تخت بیمارستانی در قالب توسعه، بهسازی و استانداردسازی اورژانس بیمارستان‌های استان درحال ساخت بود که به بهره برداری رسیده است.

پاسخ دادن