وزارت حمل‌ونقل آمریکا وارد پرونده سقوط بوئینگ شد

اقتصادبرتر

روزنامه وال‌استریت‌جورنال می‌گوید وزارت حمل‌ونقل آمریکا تحقیقاتی را در مورد اداره فدرال هوانوردی آن کشور آغاز کرده‌است که به تائید امنیت پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس مربوط می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رسانه های خارجی، گزارش‌ها حاکی‌ست بین دو سانحه مرگبار اخیر برای این هواپیما «شباهت مشخصی» وجود دارد.

وال‌استریت‌جورنال که خبر تحقیقات را به‌نقل از منابعی آشنا به این روند منتشر کرده، می‌گوید این اقدام، اقدامی نه چندان معمول است و ممکن است به وقوع خطا یا اشتباه در تائید امنیت پرواز یک هواپیما از سوی اداره فدرال هوانوردی مربوط شود.

به گفته این روزنامه، تحقیقات عملا در پی سقوط ۷۳۷ مکس هواپیمایی «لاین ایر» در اندونزی، آغاز شده‌است.

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی‌ست بین سانحه مرگبار برای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط هوایی اتیوپی، و سانحه مرگبار شش ماه پیش برای هواپیمای مشابه شرکت «لاین ایر» در اندونزی، «شباهت‌های مشخصی» وجود دارد.

هر دو شرکت هواپیمایی به‌تازگی جدیدترین محصول هواپیماسازی بوئینگ را خریده بودند و در هر دو مورد هواپیما اندکی پس از برخاستن سقوط کرد.

جست‌وجوگران در اتیوپی موفق شده‌اند جعبه سیاه هواپیما را پیدا کنند و وزیر حمل‌ونقل اتیوپی نیز به خبرنگاران گفته به این دستگاه ثبت داده‌ها و اطلاعات پرواز، آسیبی وارد نشده است.

 داگماویت موگس، وزیر اتیوپیایی، کسی‌ست که روز یک‌شنبه ۲۶ اسفند اعلام کرد بین دو سانحه ماه‌های اخیر «شباهت‌های مشخصی» وجود دارد.

مدیرعامل بوئینگ گفته این شرکت به‌روزرسانی نرم‌افزار ۷۳۷ مکس را به‌زودی نهایی می‌کند و آموزش‌ها و تمرین‌های تازه‌ای در مورد سامانه کنترل پرواز ام‌سی‌ای‌اس در اختیار خلبان‌های این هواپیما قرار خواهد داد.

ام‌سی‌ای‌اس سامانه‌ای‌ست که قرار بود مانورپذیری ۷۳۷ مکس را افزایش دهد؛ این سامانه برای جلوگیری از حالت واماندگی طراحی شده و به‌طور خودکار دماغه هواپیما را به‌سمت پایین سوق می‌دهد.

واماندگی وضعیتی‌ست در روند پرواز هواپیما که در جریان آن اصطکاک با هوا شدیدا افزایش می‌یابد. این وضعیت -برای نمونه- در هنگام نشست یا برخاست هواپیما ممکن است رخ دهد و چون در آن زمان ارتفاع نسبت به زمین بسیار کم است، بالقوه وضعیت خطرناکی به‌شمار می‌رود. واماندگی ممکن است به دلیل سرعت پایین و یا زاویه حمله بالا رخ دهد.

در پی سقوط هواپیمای اتیوپی، در حالی‌که دولت‌های مختلف، تقریبا به‌فاصله اندکی، یکی پس از دیگری، دستور به زمین‌گیرکردن بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ دادند، اداره فدرال هوانوردی آمریکا همچنان به این هواپیما اجازه پرواز داد. با گذشت تقریبا دو روز از زمین‌گیرشدن بوئینگ‌ها در گوشه‌وکنار جهان، نظر این اداره تغییر کرد و در نهایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دستور داد پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ و مکس ۹ متوقف شود.

اداره هوانوردی آمریکا از تاخیر در مورد توقف پروازها دفاع کرده‌ و می‌گوید ضوابط و معیارهای «استاندارد» را در این جریان دنبال کرده‌است.

این اداره به خبرگزاری فرانسه گفته است «برنامه تائید ۷۳۷ مکس همان استانداردهایی را دنبال می‌کند که روند تائید [هواپیماها] در اداره هوانوردی آمریکا دنبال می‌کنند».

بوئینگ یک شرکت چندملیتی مستقر در آمریکا است که هواپیما، موشک، ماهواره و دیگر سازه‌ها و قطعات هوایی، فضایی و دفاعی تولید می‌کند. این شرکت در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت هواپیماسازی جهان است. نخستین پرواز آزمایشی ۷۳۷ مکس ۸ در ژانویه ۲۰۱۶ انجام شد.

پاسخ دادن