وزارت صنعت: فعلا چاره‌ای جز واردات برنج نداریم

مدیر کل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به کسری برنج در کشور، گزینه ای برای ممنوعیت واردات آن نداریم زیرا در غیر این صورت قیمت هرکیلوگرم برنج خارجی در بازار به ۱۱ هزار تومان و برنج ایرانی به ۲۰ هزار تومان می رسد.


تهران- اقتصاد برتر- ۲۰ آذر ۹۷
به گزارش اقتصاد برتر به نقل از تسنیم: محمد رضا کلامی مدیر کل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با درخواست یکی از نمایندگان مجلس برای لغو بخشنامه واردات برنج، اظهار کرد: واردات برنج به طور هرساله برای حمایت از کشاورزان در زمان برداشت محصول داخلی ممنوع می شود و افزایش قیمت مقطعی برنج در بازار نیز به همین دلیل است.

وی افزود: در این شرایط انتقال ارز، برآورد کسری تولید برنج در کشور یک و نیم میلیون تن بود که یک میلیون تن آن به کشور آمده بود و قیمت این محصول در بازار در حال افزایش بود.( به همین دلیل ممنوعیت برداشت برنج برداشته شد)

مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از تاریخ ۹۷/۹/۱ که برداشت برنج کشاورزان تمام شد،دوباره اجازه واردات این محصول داده شد تا کسری این محصول در کشور تامین شود و در صورتی که بعد از این تاریخ برنجی داخلی وجود داشته باشد دست واسطه ها و حلقه های توزیع است تا با نگهداری آن بتوانند در آینده گرانتر بفروشند.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی گزینه ای برای ممنوعیت برنج نداریم زیرا در غیر این صورت قیمت هرکیلوگرم برنج خارجی در بازار به ۱۱ هزار تومان و برنج ایرانی به ۲۰ هزار تومان می رسد.

کلامی گفت:کسری هرساله برنج، در سال جاری نیز وجود دارد و برای تامین آن باید اقدام به واردات کرد.

بنابراین گزارش شاعری عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی چندی پیش طی نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی خواستار لغو فوری بخشنامه واردات برنج با هدف حمایت از برنج کاران شمال کشور شده بود.

پاسخ دادن