وزیر خارجه آمریکا: «فشار حداکثری» بر ایران بی‌نتیجه بود

وزیر امور خارجه آمریکا طی گفت‌وگو با شبکه «بی بی سی» تأکید کرد که سیاست «فشار حداکثری» به جمهوری اسلامی نه تنها نتیجه‌ای نداشت بلکه اوضاع را بدتر کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ اسفند ۹۹

«آنتونتی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با شبکه «بی بی سی» تصریح کرد که سیاست «فشار حداکثری» دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران نتیجه‌ای نداشت.

وزیر امور خارجه ایالات متحده بار دیگر مواضع دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص بازگشت به برجام را تکرار کرد و برخلاف تأکید جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه آمریکا حق تعیین شرط برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد، برای ایران شرط‌گذاری کرد.

بلینکن تأکید کرد که ایالات متحده و شرکای اروپایی این کشور «بار دیگر در قبال موضوع ایران با یکدیگر همسو شده‌اند».

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا توضیح داد: «رئیس‌جمهور بایدن به وضوح اعلام کرده است: «اگر ایران به تعهداتش طبق توافق هسته‌ای بازگردد، ایالات متحده نیز همان کار را خواهد کرد».

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده‌اند که این آمریکا و نه ایران بوده که برجام را نقض کرده است و در صورتیکه به دنبال بازگشت به برجام است، باید ابتدا تحریم‌های تهران را لغو کند و به طور کامل به تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

بلینکن بار دیگر اشاره کرد که ایالات متحده در صدد است در صورت بازگشت به برجام با کشورهای دیگر برای مقابله با ایران در خصوص موضوعاتی چون منطقه و برنامه موشکی ایران وارد همکاری شود.

وی در ادامه سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران را بی‌نتیجه خواند و گفت: «در سالهای اخیر سیاست باصطلاح “فشار حداکثری” داشتیم که نتیجه‌ای در پی نداشت. در حقیقت مشکل بدتر شده است. ایران هم‌اکنون بسیار به توانمندی تولید مواد کافی شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای در مدت زمان کوتاه نزدیک شده است».

مسئله گروگانگیری دختر حاکم دبی را زیرنظر داریم

بلینکن در بخشی از مصاحبه خود در خصوص مسئله گروگان گرفته «لطیفه» دختر حاکم دبی توسط خانواده‌اش گفت که ایالات متحده از نزدیک اوضاع را دنبال می‌کند.

وی در ادامه افزود: «در کل هیأت رئیسه، ما مسئله حقوق بشری را به صورت مساوی و یکسان چه مربوط به دشمنان، رقبا یا شرکا و متحدانمان باشد، یک مسئله جدی می‌دانیم و رئیس‌جمهور این موضوع را در قلب سیاست خارجی ما قرار داده است و کشورها می توانند از ما انتظار داشته باشند که این مسئله را دنبال خواهیم کرد».

حدود یک هفته پیش، شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی با انتشار یک پیام ویدئویی اعلام کرد که او توسط خانواده‌اش گروگان گرفته شده است.

پس از آن، کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته (جمعه) از امارات خواست مدرکی ارائه کنند که نشان دهد «شاهزاده لطیفه بنت محمد آل مکتوم» دختر حاکم دُبی زنده و سالم است.

دستورکار بلینکن بعنوان وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده در توضیح بخشی از دستورکار خود در چهارسال پیش‌رو گفت که ایالات متحده و متحدان این کشور در حال اعمال فشار به طالبان و دیگر گروههای شبه‌نظامی در افغانستان برای پایبندی به تعهداتشان در خصوص جدایی از گروه تروریستی القاعده هستند.

اظهارات بلینکن در خصوص افغانستان در حالی مطرح شده است که دولت فعلی آمریکا در حال بازبینی سیاست خود در افغانستان است تا در خصوص ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور تصمیم‌گیری کند.

دولت ترامپ پیش از این طی توافقی با طالبان متعهد شده بود که در قبال تعهد آنها برای تضمین امنیت نیروهای خارجی در افغانستان، تا ماه می (اردیبهشت‌ ماه) تمامی نظامیان آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

بلینکن همچنین به تحولات اخیر در میانمار نیز اشاره کرد و کودتای نظامی در این کشور آسیایی را «ضربه غم‌انگیز به انتقال قدرت دموکراتیک تاریخی» توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا که روز جمعه و ساعتی بعد از سخنرانی مجازی جو بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ، با بی‌بی‌سی گفتگو می‌کرد با دفاع از رویکرد جدید کاخ‌سفید در “بازگشت فعالانه” به عرصه بین‌المللی خواستار اتحاد دوباره اروپا و آمریکا در برابر آنچه او تهدیدهای روسیه و چین خواند شد.

او از چین به علت عدم شفافیت درباره سرمنشاء و چگونگی آغاز شیوع ویروس کرونا انتقاد کرد گفت اگر آمریکا صحنه جهانی را خالی کند ممکن است این خلاء به بازیگران دیگر “فرصت عرض اندام” دهد.

آمریکا کشورهای دیگر را از فروش سلاح به ایران باز خواهد داشت

همزمان با اظهارات جو بایدن و وزیرخارجه کابینه او درباره برجام، روز جمعه، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه این کشور هم با اشاره به عقب‌نشینی از ادعای بازگشت تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران، گفت واشنگتن همچنان تلاش خواهد کرد کشورهای جهان را از فروش تسلیحات نظامی به تهران باز دارد.

ند پرایس در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که از نظر واشنگتن: “پس گرفتن ادعای دولت قبلی در‌باره تحریم‌های تسلیحاتی ایران به ما کمک خواهد کرد که موضع خود برای همکاری با شورای امنیت در مورد ایران را تقویت کنیم”.

روز جمعه گزارش شد که سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت اطلاع داده که دولت جو بایدن از اقدام دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم‎‎‎‎‌های سازمان ملل علیه ایران، موسوم به مکانیسم ماشه، صرف نظر کرده است.

ریچارد میلز، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت گفته از نظر آمریکا تحریم‌های سازمان ملل که شش سال پیش برداشته شدند، “فسخ شده باقی می‌مانند”.

شش ماه پیش و همزمان با به پایان رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت اقدام دونالد ترامپ برای بازگرداندن این تحریم‌های سازمان ملل با مخالفت اعضای توافق هسته‌ای (برجام) و شورای امنیت مواجه شد، چرا که از نظر آنان آمریکا عضو برجام نبود و نمی‌توانست چنین درخواستی را در قالب مکانیسم ماشه گنجانده شده در این توافق مطرح کند.

با این حال دولت آمریکا اکنون به طور رسمی از این سیاست خود عقب‌نشینی کرده است.

این را می‌توان اولین اقدام عملی دولت جو بایدن در چرخش از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ درباره ایران تلقی کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به این اقدام با ارجاع به قطعنامه شورای امنیت درباره برجام گفته: “آمریکا اذعان کرد که ادعاهای پومپئو درباره قطعنامه ٢٢٣١ هیچ اعتبار قانونی ندارد. ما هم موافق هستیم.”

آقای ظریف از آمریکا خواسته در پایبندی به این قطعنامه، همه تحریم‌های آمریکا را که در دوران دونالد ترامپ بازگردانده شد “به طور بی‌قید و شرط و موثر” بردارد.

او وعده داده که ایران متقابلا “فورا” از تمام اقداماتی که در عبور از محدودیت‌های برجام انجام داده صرف نظر می‌کند.

پاسخ دادن