وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است

وزیر خارجه چین در اجلاس سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد، آمریکا در حال تبدیل شدن به بزرگترین نیروی ویرانگر نظم بین المللی معاصر است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۱ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری شین هوا، «وانگ یی» وزیر خارجه چین گفت : برعهده سازمان همکاری شانگهای است که با چنین فرایندی مقابله کرده و اجازه ندهد قانون «جنگل» بر مناسبات جهان حکمفرما شود. وزیر خارجه چین در جریان اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مسکو تاکید کرد، امسال هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد است و کشورها به توافق رسیده اند که نظام بین المللی با محوریت سازمان ملل و نظم بین المللی با زیربنای جهانی آن باید حفظ شود. وانگ افزود: پایبندی به چند جانبه گرایی به بنیان خوداتکایی ملی تبدیل شده است و بویژه برای بسیاری از کشورهای متوسط ‌و کوچک در جامعه بین المللی این موضوع و اقتدار سازمان ملل با اهمیت است. وی گفت : متاسفانه آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، سرسختانه به سیاست «اول آمریکا» تاکید می‌ورزد و با عمل به یک جانبه گرایی، بارها و بارها از سازمان‌ها و معاهدات بین المللی خارج شده و تعهدات بین المللی خود را رها کرده است و این باعث هزینه برای کشورهای دیگر دنیا شده است.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد و در سال ۲۰۱۷ پاکستان و هند به آن پیوستند و جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان هم به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارند.

پاسخ دادن