وزیر صمت وارد فاز تغییرات خواهد شد

وزیر صمت که این روزها بشدت سرگرم مطالعه و مذاکره با پیشکسوتان صنعت و برخی نمایندگان مجلس برای آشنایی بیشتر با این وزارتخانه است، بزودی وارد فاز تغییر مدیران در بخش‌های مختلف این وزارتخانه خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ مهر ۹۹

روال طبیعی وزرای جدید در وزارت صمت اینگونه است که پس از انتصاب، مطالعات اولیه را انجام داده و با پیشکسوتان صنعت که مورد اعتماد وی هستند مشورت می‌کند سپس برای انجام تغییر مدیران دست به کار می‌شود تا کابینه یک دستی را برای انجام تحولات در وزارتخانه چیدمان کند. در این وزارتخانه معمولا تغییرات از حوزه ستادی آغاز می‌شود که شامل مدیر کل حوزه وزارتی، روابط عمومی، بازرسی، و برخی از معاونین است سپس تغییرات از دو سازمان بزرگ توسعه ای ایمیدرو و ایدرو و شرکت شهرک‌های صنعتی آغاز می‌شود. در مرحله بعد تغییرات بتدریج به خودرو سازان، فولادی‌ها و معدنی‌ها خواهد رسید و وزیر افرادی را که از دید خود مدیر،مجرب، صاحبنظر،، مورد اعتماد و وثوق وی هستند را منصوب خواهد کرد تا اطمینان خاطری نسبت به اجرای فرامین اش داشته باشد. البته در گذشته سفارش‌های بیرونی، گرایش‌های قومی و سهم خواهی‌های سیاسی نیز در تغییرات مدیران وزارت صمت بی تاثیر نبوده است که معمولا بستگی به روحیه و توانایی وزیر منصوب شده دارد. این روزها در وزارت صمت همه منتظر هستند ببینند آقای رزم حسینی تغییرات را از کجا آغاز می‌کند و آیا روال معمول را طی می‌کند یا سبک دیگری را برای تحول انتخاب خواهد کرد. نکته مهم این است که معمولا با چند انتصاب اول رویکرد وزیر مشخص می‌شود که آیا انتصابات وی تخصص گرا، براساس استراتژی است یا سفارش گرا، قومیتی و براساس چانه زنی‌های بیرونی است. پیش بینی‌ها درباره رزم حسینی این است که چون مدیر اجرایی و قوی ای است لذا اکثر مدیران ستادی کنونی از دید وی ضعیف هستند و باید تغییر کنند. همچنین در خط مقدم وزارتخانه مدیران عملیاتی نیز که تا کنون نتوانسته اند نظر مردم، رئیس جمهور و مجلس را جلب کنند دستخوش تغییرات گسترده خواهند شد. البته این تغییرات از نوع برکناری نیست بلکه ممکن است مدیری جابجا شود و از یک کارخانه تولیدی به ستاد منتقل شود و یا بالعکس،

در لیست تغییرات ایدرو و ایمیدرو در خط مقدم هستند. چون تغییرات اجرایی زیر مجموعه‌ها گرچه در وزارتخانه تصمیم گیری می‌شوند اما باید به دست مدیران جدید دو سازمان توسعه ای انجام پذیرد که با وزیر همراه هستند. در مورد رزم حسینی در داخل وزارتخانه گفته می‌شود وی قصد دارد اغلب معاونان این وزارتخانه را تغییر دهد و افراد جدیدی را منصوب کند لذا به نظر می‌رسد باید منتظر تغییراتی گسترده در وزارت صمت باشیم. شنیده‌ها از برخی منابع مطلع در وزارت صمت خبر از انتصاب افراد جدید در این وزارتخانه می‌دهد. شنیده‌ها حاکی است، امیر بیات ترک سرپرست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که دوست برادر مدرس خیابانی بوده است و مدت سرپرستی وی به سر آمده تغییر خواهد کرد و فرد جدیدی جایگزین وی می‌شود. از محمد نوری امیری معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو، فرشاد مقیمی مدیر عامل فعلی ایران خودرو و منوچهر منطقی مدیر عامل اسبق ایران خودرو به‌عنوان جایگزینان وی یاد می‌شود.

شنیده‌ها حاکی است، مدیران دو خودرو ساز احتمالا تغییر می‌کنند و هر دو به ستاد باز می‌گردند، رزم حسینی در این زمینه از رضا ویسه مدیر با سابقه گذشته‌های ایدرو که صنعت را به خوبی می‌شناسد مشورت خواسته است. در ستاد وزارتخانه صادقی نیارکی معاون جوان صنایع وزارتخانه تغییر می‌کند و احتمالا صالحی نیا مدیرعامل فعلی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که تجربه بیشتری دارد جایگزین وی می‌شود. همچنین علی رسولیان معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و همکار قدیمی رزم حسینی به احتمال زیاد جایگزین صالحی نیا در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خواهد شد.

در ایمیدرو، فولادی و معدنی‌ها هم تغییرات انجام خواهد شد و در این حوزه بیشتر پور ابراهیمی نماینده مجلس مورد مشورت وزیر صمت است. نکته مهم این است که با توجه به مشاوران قوی ای که رزم حسینی انتخاب کرده اما هنوز حکمی به آنان نداده است و یا خودشان حکم نمی خواهند قطعا مدیران جدیدی که منصوب می‌شوند از قبلی‌ها قویتر خواهند بود.

برخی از مدیران با تجربه که به آنان پیشنهاد مسئولیت داده شده نیز بخاطر اینکه دولت دوازدهم در پایان عمر خود است، تمایلی به گرفتن مسئولیت در این دولت ندارند و به قول یکی از این مدیران نمی خواهند بخت خود را با دولتی که در افکار عمومی جایگاه خوبی ندارد و نتوانسته رضایت مردم را جلب کند گره بزنند.

نام رسولیان معاون رزم حسینی در استانداری خراسان برای چند مسئولیت دیگر نیز مطرح شده است. وی یکی از گزینه‌های انتصاب برای معاونت صنایع وزارت صمت نیز است. به نظر می‌رسد علی رغم تلاش‌ صادقی نیارکی برای حفظ این جایگاه، معاونت صنایع قطعا تغییر خواهد کرد. فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو هم در بین گزینه‌های محتمل برای انتصاب به عنوان معاونت صنایع یا رئیس ایدرو است.

محمد رضا مس فروش رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم به عنوان معاونت معادن و صنایع معدنی مطرح است. گزینه قطعی و مشخصی برای انتصاب در این جایگاه معرفی نشده اما اگر محمد رضا مس فروش در معاونت صنایع مستقر نشود احتمالا در بخش دیگری از وزارتخانه مسئولیت خواهد گرفت چون رابطه نزدیکی با رزم حسینی دارد و وزارتخانه را هم به خوبی می‌شناسد. ستاد تنظیم بازار هم قسمت دیگری از وزارت صمت است که دستخوش تغییر خواهد شد، محمدرضا کلامی بعد از مدت‌‌ها فعالیت در ستاد تنظیم بازار این جایگاه را ترک خواهد کرد. برخی منابع از بازگشت عباس قبادی، دبیر پیشین ستاد تنظیم بازار به این جایگاه خبر داده‌اند.

سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارتخانه احتمالا تغییر نخواهد کرد و با توجه به عملکرد مثبتی که داشته و اشرافی که روی طرح‌ها و برنامه‌های وزارتخانه داشته و دارد یا ارتقاء پیدا می‌کند یا در همین معاونت ابقاء خواهد شد.

در وزارتخانه و سازمان های تابعه آن اکثر مدیران دست به عصا و با احتیاط تصمیم می گیرند تا رزم حسینی تکلیف آنان را روشن کند که آیا ماندنی هستند یا تغییر می کنند.

نکته ای که اقای رزم حسینی باید به آن توجه کنند این است که وزارت صمت ترکیبی از سه وزارتخانه بزرگ است که بیش از ۴۵ درصد اقتصاد کشور را در دست دارد ، این وزارتخانه کارهای بزرگ انجام نشده دارد و برای انجام این کارهای بزرگ نیاز به مردان بزرگ دارد . فرصت باقیمانده زمان سعی و خطا نیست که با افراد کم تجربه بخواهید با صنعت بازی کنید لذا از تجربه گذشتگان درس بیاموزید و مدیران بزرگ از داخل مجموعه صنعت انتخاب کنید که بتوانند کارهای بزرگ انجام دهند و نام شما را نیز به نیکی در سرلوحه این وزارتخانه ثبت کنند. نام شما باید بعنوان فردی که پس از سال ها بلاتکلیفی ، وزارت صمت را از دست مدیران ضعیف نجات داد و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کرد، ثبت شود.

با توجه به مدت زمان کوتاه باقی مانده از عمر دولت دوازدهم و شرایط خاص وزارت صمت با توجه به تحریم و تشدید شیوع کرونا، کمبود نقدینگی و کمبود ارز، تغییرات در وزارت صمت همراه با ریسک خواهد بود مگر اینکه رزم حسینی افراد فوق العاده مجرب و کارآمد را جایگزین مدیران کنونی کند. اگر وی قصد تغییرات دارد باید هر چه سریعتر تغییرات را انجام دهد تا از فرصت باقیمانده حداکثر استفاده را برای انجام تحولات مثبت داشته باشد در غیر اینصورت سرنوشت وی نیز مشابه سرنوشت وزرای قبلی خواهد شد و کمکی به این دولت و بهبود معیشت مردم نخواهد کرد.

پاسخ دادن