وسایل نقلیه موتوری آلاینده شماره نمی شوند

نمایندگان مجلس در مصوبه ای در لایحه هوای پاک، پیش فروش یا فروش وسایل نقلیه موتوری دارای آلایندگی را ممنوع کردند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵ فروردین ۹۶
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه شنبه) پارلمان لایحه هوای پاک را مورد بحث و بررسی قرار داده و ماده ۴ این لایحه را با ۱۷۳ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون، اعلامی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست است.
طبق این مصوبه، استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی (فیلتر) و واکنش ساز (کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.
بر اساس مصوبه مجلس، شماره گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون و اخذ تأییدیه سازمان حفاظت از محیط زیست است.
خانه ملتی ها در بخش دیگری از این مصوبه، سازمان حفاظت از محیط زیست را موظف کردند از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه ای که حدود مجاز انتشار آلاینده های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی کنند، جلوگیری نماید. پیش فروش یا فروش این گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.
طبق مصوبه مجلس در تبصره ماده ۴ این لایحه، سازمان حفاظت از محیط زیست مکلف شد با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حدود مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.

*فارس

پاسخ دادن