وضعیت امروز بورس ۲۰ مرداد ۹۹

اقتصاد برتر

در آغاز معاملات امروز بورس تهران شاخص با رشد ۴ هزار و ۱۸۴ واحدی به عدد ۲ میلیون و ۸۲ هزار و ۷۳۱ واحدی رسید و شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۴ هزار و ۶۲۳ واحدی به عدد ۵۲۸ هزار و ۸۲۱ واحدی رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ مرداد ۹۹

به گزارش اقتصاد برتر، در دقایق ابتدایی معاملات بورس شاخص تا ۲۰ هزار واحد رشد کرد ولی در ادامه باتوجه به اینکه صف فروش سهام سنگین بود شاخص افت کرد و به عدد ۴ هزار واحدی رسید. با توجه به اینکه صف خرید سهام سنگین تر از صف فروش است انتظار این است که شاخص در ادامه معاملات به روند صعودی خود ادامه بدهد.

جدول۲در مرحله پیش‌گشایش بازار سهام امروز، گروه بانکی همچنان پرتقاضاترین گروه بازار است و اکثر نمادهای این گروه صف خرید چند میلیونی تشکیل داده‌اند. در این گروه نماد وپارس با بیش از ۲ میلیارد صف خرید پرتقاضاترین نماد بازار است.

صف خرید سنگین نمادهای بانکی در حالی ایجاد شده که در طرف عرضه خگستر، خاور و برکت بیشترین فشار عرضه را تحمل می‌کنند. نمادهای دارویی نیز از پایان هفته گذشته با فشار عرضه مواجه شده‌اند و اکثر نمادهای آنها در روزهای اخیر در محدوده منفی معامله می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران احتمالا امروز به نسبت روز گذشته شاهد بازار متعادل‌تری باشیم. روز گذشته با وجود رشد ۲ درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن تنها ۰٫۳ درصد رشد کرده بود.

پیش از شروع معاملات امروز نیز نمادهای شکلر، وپویا و فن‌آوا به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شدند.

  • این خبر تکمیل می شود…

در معاملات امروز بورس تهران که با شاخص دو میلیون و ۷۸ هزار واحد آغاز شد، در دقایقی پس از آغاز معاملات، شاخص کل به دو میلیون و ۱۰۳ هزار واحد رسیده اما دو ساعت پس از آغاز معاملات ناگهان شاخص به دو میلیون و ۶۵ هزار واحد رسید.

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس درحال‌حاضر با افت ۱۳ هزار واحدی نسبت به روز گذشته در رقم دو میلیون و ۶۵ هزار واحد قرار گرفته است و شاخص کل ۶۲ صدم درصد افت نشان می‌دهد.

شاخص هم وزن نیز با کاهش ۸ هزار واحدی به ۵۲۵ هزار واحد رسیده است.

علت هم نوسان امروز شاخص خلف وعده دولت برای عرضه سهام چهار پالایشگاه در قالب صندوق دارا دوم بود که تا دیشب به صورت رسمی اعلام شده بود قرار است سهام آن دوم شهریور ماه عرضه شود اما امروز سازمان خصوصی‌سازی با صدور اطلاعیه‌ای عرضه سهام دارا دوم در شهریور ماه را تکذیب و اعلام کرد از آنجا که وزارت نفت اقدامی برای تشکیل این صندوق انجام نداده است، مقرر شد سهام این پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی عرضه شود. این تغییر ناگهانی که در شروع معاملات امروز هم شایعاتی درباره آن وجود داشت باعث شد کسانی که طی روزهای گذشته به امید عرضه سهام دارا دوم، اقدام به خرید سهام پالایشی کرده بودند در صف فروش قرار بگیرند.

معامله گران امروز از بی‌برنامگی دولت گلایه مند و به اتخاذ تصمیمات دفعتی توسط دولتمردان متعرض هستند و معتقدند این رویه دولت منجر به بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بورس می‌شود.

پاسخ دادن