وضعیت فرهنگیان سال بعد بهتر می شود؟

وزیر آموزش و پرورش،  درخصوص طرح رتبه بندی معلمان گفت: لایحه این طرح تنظیم و تقدیم دولت شده و امیدواریم در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد؛ بودجه‌اش را هم پیش بینی کرده ایم، به امید خدا سال آینده شرایط فرهنگیان بهتر از امسال است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ دی ۹۹

محسن حاجی‌میرزایی ، در نشست اعضای شورای معاونان اداره‌کل استان کرمان و ارتباط مجازی با اعضای شورای معاونان آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق این استان کرمان، با اشاره به ویژگی‌های یک مدیر موفق اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های یک مدیر موفق «تحقق هدف» است.

وی ادامه داد: گاهی در مواجهه با هدف دچار یک خطای راهبردی می‌شویم و هرچند برای اهدافمان در نظام تعلیم و تربیت فرایندهایی تعریف کرده‌ایم اما همه مدیران باید مراقب باشند راه به درستی انتخاب شود؛ اگر راه، درست انتخاب نشود هر چقدر هم خوب حرکت کنیم به مقصد نمی رسیم، بنابراین دغدغه اول؛ دغدغه «پایش اهداف» است.

حاجی‌میرزایی افزود: شاخص دوم این است که به عنوان مدیر باید «توانایی حل مسأله» را داشته باشیم؛ به عنوان مدیر یک مجموعه در تاریخی منصوب می‌شویم و زمانی مسؤولیت را ترک می‌کنیم، باید ببینیم آیا در این دوره توانسته‌ایم مسأله‌ای را حل کنیم یا خیر؟ اگر مهارت حل مساله نداشته باشیم معلوم نیست که مدیریت ما موثر بوده یا خیر؟ هر مدیری که مسؤولیتی را می‌پذیرد باید بتواند مسأله‌ای را به صورت پایدار و نه موقت، حل کند.

وی، سومین شاخص یک مدیر موفق را «توانایی مدیریت بحران» دانست و اضافه کرد: برای شرایط متعارف همیشه آماده‌ایم اما در زمان بحران مهم است که مدیریت چگونه باشد؛ در شرایط بحران است که توانایی مدیران مشخص می‍شود؛ در این سال کرونایی مدیر خلاق و توانمند در آموزش و پرورش کسی است که با قدرت مدعی شود حتی یک دانش آموز در منطقه یا شهرستانش بازمانده از تحصیل و آموزش نیست، مدیر باید تضمین کند همه دانش‌آموزان به یک آموزش باکیفیت دسترسی داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که خلاقیت به معنی توانایی پیدا کردن راه‌های متفاوت است، گفت: اگر گوش‌های خوبی برای شنیدن و چشم‌های خوبی برای دیدن داشته باشیم دنیایی از آموزش و تجربه در همین دوره کرونا می توانیم داشته باشیم.

وی اظهار کرد: ناب ترین دانش، دانش ناشی از تجربیات است، برای همه پزشکان رویارویی با کرونا یک تجربه جدید مبتنی بر یادگیری بود، در کنار همه مسائل تلخ کرونا این فرصت در اختیار ما هست که بیشتر فکر کنیم و از این فرصت طلایی بیاموزیم؛ این دوره باید دوره یادگیری سرشار از آموزه‌های ناب باشد؛ این فرصت طلایی را برای ارائه خدمت باکیفیت مغتنم بدانیم و اگر برداشت های ما از این دوره عمیق و دقیق نباشد همه ما خسارت دیده‌ایم.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه هیچ عرصه ای از عرصه‌‍‌های دانش بشری عمق و پیچیدگی آموزش و پرورش را ندارد، گفت: همه دانش‌ها در برابر دانش‌هایی که در حوزه تعاملات انسانی شکل می گیرند ساده هستند، قواعد همه علوم به مراتب ساده‌تر از قواعد ارتباط با انسان‌هاست.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر هر هفته مدیران با معلمان ارتباط نداشته باشند یا دانش‌آموزان با معلمان در پیوند نباشند، باید در انتخاب مدیر، تجدید نظر کرد.

وی با اشاره به اینکه به روش‌های متعارف قبلی نباید اعتماد کنیم، گفت: روش‌های قبلی برای امروز ما کارساز نیستند، در خصوص سامانه سناد و حل مشکلاتش کارهای زیادی انجام شده و در حال یکپارچه سازی سامانه ها هستیم که برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا دهه فجر امسال عملی شود؛ در زمینه نیروی انسانی هم با یک آشفتگی و نابسامانی مواجهیم که باید ساماندهی شود.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسؤولیت تعلیم و تربیت کودکان به آموزش و پرورش داده شده، هر چند ۸۴ درصد این کودکان در خانه‌ها تربیت می شوند و در آغوش مادرانشان هستند اما ما باید چهارچوب تربیتی ارائه کنیم.

حاجی میرزایی درخصوص طرح رتبه بندی معلمان گفت: لایحه این طرح تنظیم و تقدیم دولت شده و امیدواریم در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد؛ بودجه‌اش را هم پیش بینی کرده ایم، به امید خدا سال آینده شرایط فرهنگیان بهتر از امسال است.

وی ارزشیابی از آموزش ها را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: نیازمند این هستیم که مرتب پیشرفت تحصیلی را رصد کنیم؛ طرح های زیادی در مرکز سنجش وزارت در دستور کار است که همه ما باید بر اساس این ارزشیابی‌ها، راهنمای عمل داشته باشیم؛ اگر یک سال را بدون ارزشیابی به پایان ببریم جفا کرده ایم.

پاسخ دادن