وعده‌هایی از جنس کوتاه‌مدت و پوپولیستی

وعده‌هایی از جنس کوتاه‌مدت و پوپولیستی

هفته‌ی گذشته اخبار اقتصادی متفاوت و بعضاً نگران‌کننده‌ای به گوش رسید. مهم‌ترین بحث همان وعده گشایش اقتصادی بود که اول توسط رئیس‌جمهور مطرح شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ مرداد ۹۹

هفته‌ی گذشته اخبار اقتصادی متفاوت و بعضاً نگران‌کننده‌ای به گوش رسید. مهم‌ترین بحث همان وعده گشایش اقتصادی بود که اول توسط رئیس‌جمهور مطرح شد و سپس عکس‌العمل‌های متفاوتی را از سوی کارشناسان، اساتید و مسئولین در بر داشت. دومین اتفاق نوساناتی که در بورس و به تبع واکنش به اخبار بورس اتفاق افتاد. سومین مبحث مهم، بحثی که در مجلس شروع شد در خصوص یارانه بنزین و تخصیص آن به افراد بجای خودروها. بطور معمول و هر هفته اخباری از این جنس اتفاق می‌افتد که برخی تکرار اشتباهات گذشته و برخی آزمون و خطای اعمال سیاستی ابداعی هم هست.

قصد ورود به هر یک و نقد بررسی دقیق آن را نداریم. بلکه در اینجا با طرح بحث گشایش اقتصادی از طریق فروش آتی نفت برای جبران بخشی از کسری بودجه امسال، به مبحث دیگری اشاره می‌کنیم.
متاسفانه با وجود پارامترهای غیراقتصادی و نوعاً سیاسی و اتفاقاتی که در سالیان اخیر برای اقتصاد ایران افتاده، موجب شده سیاست‌گذار دچار روزمرگی و تصمیمات کوتاه‌مدت گردد. نگاه کوتاه‌مدتی برای حل مشکل کسری بودجه موجب دامن زدن به مشکلات بورس نیز شده است. اعلام و یا اعمال سیاست‌هایی از این دست موجب نوسانات بورس شده است.

ورود مجلس به یارانه بنزین و پرداخت آن به افراد به جای خودرو و به صورت نقدی نمونه‌ای از مثال‌های پوپولیستی هست که طی دهه اخیر در اقتصاد ایران پررنگ‌تر شده است. شبیه به چنین نظراتی در مورد تعلق سهام عدالت به اقشار بیشتر و یا راه‌اندازی کوپن و سهمیه بیشتر و امثالهم دو تاثیر منفی بر اقتصاد دارد:

  1. اول اینکه بار مالی دولت را در شرایط کسری بودجه حاد افزایش می‌دهد.
  2. دوم اینکه آثار و بار مصرفی و تورم را گسترش می‌دهد.

اگر چنین هزینه‌های مصرفی در زمینه اشتغال‌زایی مصرف و معطوف می‌گردید، قابلیت دفاع داشت. شعارها و سیاست‌های پوپولیستی آثار مخرب و ضدتولیدی دارد و بار مالی دولت را نیز افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی:
از دلایل مهم روزمرگی و کوتاه‌مدت‌نگری می‌توان به سیاست‌زدگی و نبود برنامه‌ای اصولی و بلندمدت اشاره کرد. شعارهای پوپولیستی هم به تبع آن پدیدار می‌گردد. باید اقتصاد ایران را از روزمرگی و سیاست‌زدگی دور نمود. تنها با تعامل اصولی با دنیای خارج و واقع‌گرایی و نیز ترسیم برنامه‌ای بلندمدت در راستای تنش‌زدایی می‌توان اقتصاد ایران را احیا نمود. تدوین برنامه توسعه‌ای بلندمدت در این راستا قابل‌تعریف است. مشکل اول اقتصاد ایران سیاست‌زدگی است که راه‌حل آن هم سیاسی است. ابتدا به ساکن تنها با شایسته‌سالاری و استفاده بهینه از نخبگان و ظرفیت سرمایه انسانی می‌توان به این مهم دست یافت.

✍️ دکتر محمدرضا منجذب


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن