ونزوئلا، آوردگاه جدید شرق و غرب

دخالت ترامپ در ونزوئلا
اقتصاد برتر

حمید رضا صدیقی سردبیر-نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ماه مه گذشته در انتخاباتی سراسری برای شش سال دیگر به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد اما زمانی از انتخابات سپری نشده بود که «خوان گوایدو» رئیس مجلس و رهبر اپوزیسیون این کشور مدعی شد، انتخابات فرمایشی بوده وغیر قانونی است.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ بهمن ۹۷

او خود را رئیس جمهور این کشور خواند. بلافاصله سخنان گوایدو مورد حمایت آمریکا و سپس اتحادیه اروپا و برخی کشورهای متحد واشنگتن قرار گرفت. این نخستین بار نیست که آمریکا در امور کشورهای دیگر مداخله می‌کند. پیش از این اقدام، آمریکا با دو قطبی کردن ونزوئلا جامعه ای از هواداران آمریکا در این کشور ایجاد کرده بود که این گروه با هر اقدام دولت قانونی مخالفت می‌کردند. هواداران آمریکا در تمامی اموری که دولت قانونی مادورو، سیاستگذاری می‌کند مخالفت و کارشکنی کرده و اجازه حل مشکلات را به دولت قانونی نمی دهد. آمریکا سال هاست به دنبال تسلط بر منابع نفتی ونزوئلا است(ونزوئلا جزو نفتخیزترین کشورهای جهان است). نکته مهم در این رویداد این است که آمریکا روی سایر کشورهای آمریکای لاتین حساسیتی ندارد اما همه توان خود را برای تسلط بر ونزوئلا که دارای منابع نفتی عظیم است بکار گرفته است. خصوصا از زمانی که ترامپ رئیس جمهور تاجر مآب بر مسند ریاست نشست، حساسیت‌های کاخ سفید روی دولت ضد آمریکایی ونزوئلا بیشتر شده است.

از سوی دیگر در جناح مقابل آمریکا، کشورهای روسیه، چین، کوبا، بولیوی، ایران و برخی دیگر از کشورهای جهان دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کردند و با رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا مخالفت کردند و به آمریکا هشدار دادند از دخالت در امور داخلی ونزوئلا خودداری کند. این مقاله به هیچوجه به دنبال تایید یا رد عملکرد دولت مادورو نیست زیرا این نکته موضوعی است که مردم ونزوئلا باید درباره آن نظر بدهند، البته مردم ونزوئلا یک بار در انتخابات ماه می‌نظر خود را اعلام کرده اند اما نکته مهم نحوه عملکرد آمریکا و بلکه دخالت واشنگتن در امور داخلی یک کشور خارجی مخالف خود است. اگر این رفتار مداخله جویانه آمریکا که در گذشته باب بوده و ایران نیز در دوره ای این مداخله را تجربه کرده است در عصر فناوری و ارتباطات مدرن نیز تکرار شود نشان می‌دهد جهان هنوز به بلوغ لازم برای فهم زورگویی‌های آمریکا و توان مقابله با آن نرسیده است. این اقدام آمریکا تجاوزی آشکار به حریم یک کشور خارجی است و دنیا نباید اجازه دهد آمریکا به راحتی در یک کشور مخالف خود کودتا کند و فردی خودخوانده که جایگاهی در انتخابات نداشته است را به عنوان رئیس جمهور برگزیند.

نگاهمان را اگر از آمریکا برداریم و به مرجع رسمی شورای امنیت که به نوعی بازیچه آمریکاست نگاه کنیم، عملکردی غیر قانونی و غیر انسانی دارد. اعضای این شورا طی سه ماه گذشته که جلیقه زردها در فرانسه اعتراضاتی داشته اند و مکرون از هر ابزاری برای سرکوب آنها استفاده کرد، کوچکترین واکنشی نشان نداده و کسی در جهان به عملکرد این جوان اروپایی اعتراضی ندارد اما کشورهایی همچون ونزوئلا که نمی خواهند در قبال منابع خدادادی به دیگر کشورها باج دهند مورد مواخذه این شورا و غربی‌ها قرار می‌گیرند.

 صرفنظر از عملکرد مادورو و وضعیت اسفبار مردم این کشور، همه باید تلاش کنند با هر ابزاری که دراختیار دارند مقابل کشور گشایی آمریکا در ونزوئلا به‌عنوان نمادی از قلدری و بی منطقی آمریکا بایستند و نسبت به افشای این حرکت تجاوزگرانه اقدام کنند. اگر آمریکا بتواند به سادگی رئیس جمهور قانونی یک کشور را کنار گذارد و فرد منتسب به خود را به‌عنوان رئیس جمهوری انتخاب کند، این اقدام تبدیل به مدلی برای تعمیم به سایر کشورهایی خواهد شد که با حاکمیت آمریکا مخالف هستند. مشکلات ونزوئلا هر قدر گسترده و سخت؛ به مردم این کشور مربوط است و دخالت آمریکا با هر توجیهی مغایر با اصول دیپلماسی و نقض آشکار حقوق کشورها است.

پاسخ دادن