ونزوئلا در تنگنای کمبود برق

فشار خاموشی بر ونزوئلا
اقتصاد برتر

رویترز نوشت: آخرین حملات قطعی برق، یک هفته ای است که کارخانه ای دیگر در والنسیا را درگیر کرده است، کارخانه ای که زمانی که یک مرکز صنعتی ونزوئلا بود.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۵ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، یک ماهی است که قطعی بی وقفه برق بطور بیسابقه ای در سراسر ونزوئلا زندگی میلیون ها شهروند این کشور را  فلج کرده و آنان از زیرساخت های پایه از جمله آب و خدمات ارتباطی محروم شده واکنون موج حملات قطعی برق کارخانه والنسیا را نیزفلج کرده است.

در همین رابطه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد: ما در تحقیقات خود متوجه شدیم که علاوه بر انجام حملاتی از هوستون و شیکاگو علیه سیستم برق رسانی ونزوئلا، از کلمبیا و شیلی نیز حملاتی به شبکه برق رسانی ونزوئلا صورت گرفته بود که هدف آن تخریب زیر ساخت ها و سیستم برق رسانی ونزوئلا بود.

رئیس جمهوری ونزوئلا چند روز قبل نیز گفته بود: ونزوئلا به عرصه آزمایش سلاح جدید که سلاح الکترونیکی و الکترومغناطیسی است و آزمایش راهبرد جدید جنگ تبدیل شده است. راهبرد جدید شامل هدف قرار دادن مؤسسات خدماتی حیاتی با سلاح جدید و نه موشک ها است.

پیش از این کارخانه بسته بندی بذر گیاهان “لوروسو”، سال هاست که به دلیل افزایش تورم، کاهش سفارشات مشتریان و ترک کارخانه توسط کارکنان بوده است در شرایط سختی به سرمی برد اما در حال حاضر شرایط بسیار بدتر از گذشته است.

لوروسو، صاحب کارخانه می گوید: در کل ماه مارس شرکتش طی یک ماه تنها توانسته است به اندازه ظرفیت روزانه خود یعنی ۱۰۰ تن شکر و دانه های بسته بندی شده را تولید نماید.

هنگام بازدید رویترز از این کارخانه در ۸ آوریل ، تنها با استفاده از یک ژنراتورتوانسته بودند یکی از دوازده دستگاه بسته بندی را به راه انداخته و سفارش واحد را انجام دهند اما توان این ژنراتور فقط برای روشن نگه داشتن چند ساعته آن واحد تولیدی کافی بود اما برای فعال نگه داشتن سایرماشین ها به اندازه کافی قدرت نداشت و خیلی ضعیف بود.

لوروسو گفت: “هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و ما نمی دانیم که خاموشی ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.” او گفت که این کارخانه در طول هفته گذشته فقط به اندازه یک روز تولید داشته است.

قدرت برق از همان ابتدای ماه مارس، زمانی که نخستین قطع برق اصلی ونزوئلا به یک هفته تاریکی منجرشد، متناوب بوده است. کارشناسان و مخالفان دولت ، ناکارآمدی مادورو در حفظ شبکه ملی برق رامقصر می دانند.

از سوی دیگر، نیکلاس مادور، رییس جمهور ونزوئلا، مخالفان و دولت آمریکا را متهم به خرابکاری کرده است.

صنایع ونزوئلا طی شش سال رکود اقتصادی، سقوط کرده و سهم دوبرابری در کاهش رشد اقتصادی این کشور داشته اند. به غیر از کاراکاس بزرگترین شهر ونزوئلا، طرح سهمیه بندی برق برای باقی شهرهای ونزوئلا اجرا می شود تا بتوانند این خاموشی ها را تحمل کنند.

در والنسیا، فعالیت چندین شرکت چند ملیتی از جمله: شرکت نستله و فورد موتورنیزمتوقف شده است. اما براساس گزارش موسسه کسب وکار منطقه ای این تعداد شرکتی که غیر فعال شده اند تنها یک دهم از ۵ هزار کارخانجاتی است که از زمان به قدرت رسیدن هوگو چاوز بعنوان رییس جمهوراین کشور و نیزمادورو از دو دهه پیش، دست از فعالیت کشیده اند.

*بازی تمام شد

دولت ونزوئلا در ۴ آوریل گفت که برنامه سهمیه بندی برق به این معناست که والنسیا ، بیش از سه ساعت در روز بدون برق خواهد بود.

اما بیش از ده تن از مدیران و کارکنان والنسیا می گویند که قطع برق در روز بیش از ۱۰ ساعت ادامه دارد. آنها می گویند ژنراتورها پرهزینه هستند و به کمک آنها تنها می توان یک بخش از عملیات تجاری را مدیریت کرد، لذا بسیاری از کارخانه ها تعطیل شده اند.

یکی از مدیران اجرایی یکی از کارخانجات غذایی در والنسیا می گوید: در شرایط ناامیدی صاحبان صنایع باید گفت: دیگر بازی تمام شد.

طبق گفته گروه صنعتی کونین داستریا، Conindustria، شرکت های صنعتی در سال جاری با کمتر از ۲۵ درصد ظرفیت تولید خود مشغول فعالیت هستند. این گروه صنعتی تخمین زده است که شرکتها به دلیل  قطعی برق، در طول روز در ماه مارس ،حدود ۲۲۰ میلیون دلار ضرر کرده اند و در ماه آوریل نیز ۱۰۰ میلیون دلار ضررخواهند کرد.

طبق اظهارات رافائل گارسیا، مدیر اتحادیه کارخانجات تولید بذر، کارخانه نستله که تولید کننده غذای کودک است ، در خلال اولین خاموشی در اوایل ماه مارس تولید خود را متوقف کرد و دو هفته بعد ازآن نیز با مرخص کردن کارکنان خود تا ماه می ، دوباره فعالیت تولیدی خود را متوقف کرد.

گارسیا، توقف فروش غذای کودک نستله که هر بسته آن با قیمت پایینی نزدیک به یک دلاربه فروش می رسید را به دلیل کاهش دستمزد و حقوق ها دانست که شهروندان طی یک هفته کارتازه این میزان حقوق را دریافت می کنند.

گارسیا در حالی که در ایستگاه اتوبوس در والنسیا واقع در خیابان “هنری فورد” نشسته است می گوید: “بزرگترین نگرانی من در مورد تعطیلی کارخانه فورد است، زیرا تعطیلی این کارخانه باعث خالی شدن انبارها در حومه صنعتی شهر است و پوشیده شدن خیابان ها با علف های هرز نشانگر سوت و کور شدن این منطقه است.

نستله در بیانیه ای به رویترز اعلام کرد که به دلیل کمبود تقاضا “به طور موقت فعالیت های تولیدی خود را قطع” و فعالیت خود در کارخانه خود در والنسیا را متوقف کرده است و در ماه می، تولید را ادامه خواهد داد.

رهبران اتحادیه نیز گفته اند که کارخانه فورد طی چند ماه چندین بار فعالیت خود را از سر گرفته است و در ماه دسامبر، این خودروساز پس از دریافت سفارشات در سال ۲۰۱۹، کارکنان خود را روانه کارخانه می کند تا فعالیت خود را آغاز کنند. فورد در ماه دسامبر اعلام کرده بود “هیچ برنامه ای برای ترک کشور ندارد.”

قطع برق تنها موجب تعطیلی کارخانه ها نشده است. قطعی برق در حومه شهر، نیز باعث شده است تا با پمپ های آب از کار افتاده و کشاورزان نیز نتوانند مزارع آبیاری خود را آبیاری کنند.

کشاورزان از ژانویه،تنها ۱۷،۵۰۰ هکتار از زمین های خود را زیرکشت بردند یعنی حدود یک سوم مزارع بذر چرا که قطع برق و فقدان آب، مانع از کشت و کار و برداشت محصولات کشاورزی آنان شد.

کشاورزان می گویند: در ایالت مرکزی  Cojedes، چندین تولید کننده برنج در حال حاضر محصولات خود را از دست داده اند.

خوزه لوئیس پرز، سخنگوی اتحادیه تولید کنندگان برنج، گفت: “در مناطق روستایی، قطع برق طولانی تر است.”

تولید کنندگان پنیر، گوشت گاو، گوشت گوساله و کاهو به خبرگزاری رویترز گفته اند که سفارشات در ماه مارس به نصف کاهش یافته، زیرا خریداران نگران بودند که به دلیل قطعی برق و خاموش شدن فریزرشان غذاهای خریداری شده فاسد شوند.

لوروسو در والنسیا در حال آماده سازی کارخانه ای است که  برای دوره جدید بی برقی مناسب باشد و نیازمند انرژی برق زیادی نباشد. وی برای حل مشکل بی برقی نیروگاه سیاری را بر روی کامیون بی استفاده ای که در پارکینگ خود داشته است نصب کرده است. وی قصد دارد تا کامیون دیگری را نیز به منظورنصب ژنراتور دیگری روی آن خریداری نماید.

لوروسو می گوید: سالهاست که به این سختی ها عادت کرده ایم و با دشواری ها دست و پنجه نرم می کنیم اکنون نیزراه هایی برای مقابله با مشکلات فعلی خواهیم یافت.

*اکرم صدیقی- سردبیرسایت

پاسخ دادن