پاتک بانک مرکزی به منفی‌ترین خبر تحریمی

اقتصادبرتر

یک کارشناس اقتصادی گفت: با تدابیر صورت‌گرفته طی دو ماه اخیر سفته‌بازان در بازار نقد دوبی ناکام ماندند و منفی‌ترین خبر تحریمی آمریکایی‌ها عملاً خنثی شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، مجید شاکری  با اشاره به نوسانات صورت‌گرفته در بازار ارز، گفت: آخرین اقدام آمریکایی‌ها در حوزه تحریم نفت امروز عملیاتی شد اما میزان افزایش نرخ ارز نسبت به بزرگی خبر بسیار اندک بود.

وی ادامه داد، بدترین خبر فاندامنتال که همان عدم‌تأیید معافیتهای نفتی و به‌زعم آمریکایی‌ها صفر شدن فروش نفت ایران بود امروز در حالی رونمایی شد که در پایان بازار اثر قابل‌توجهی به‌روی نرخ ارز در ایران نداشت.

شاکری ابراز کرد: اگر این خبر منفی تابستان سال ۹۷ مطرح شده بود، نتایج متفاوتی در پی داشت، این درحالی است که امروز بانک مرکزی بدون آنکه نیازی به تزریق در تهران داشته باشد شوک منفی آخرین حربه آمریکایی‌ها را کنترل کرد و عملاً شاهد یک بازگشت در بازار بودیم.

این کارشناس ارزی گفت: از آنجا که بانک مرکزی روی بازار نقد سوار بود عملاً بسیاری از سفته‌بازان وارد این بازار نشدند.

شاکری ادامه داد، جایی که در ماههای اخیر نقطه ضعف بانک مرکزی بود به‌دلیل تدابیر صورت‌گرفته در هفته‌های قبل به نقطه قوت بانک مرکزی در حوزه ارز تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نشان داد که منابع محکم درهمی در اختیار دارد، گفت: سفته‌بازانی که در دوبی منتظر این خبر منفی آمریکایی‌ها بودند با توجه به تقویت منابع بانک در ماههای اخیر عملاً به این بازار نزدیک نشدند.

شاکری گفت: بانک مرکزی در بازار نقد تهران به‌شدت قوی عمل کرده است و از سوی دیگر تدابیر صورت‌گرفته باعث شد تا این بانک در بازار نقد دوبی هم پرقدرت وارد شود.

به‌گفته شاکری، تدبیر جدید بانک از تزریق مستقیم بسیار فراتر بوده است. همچنین منابع درهمی بانک در ۲ماهه گذشته آن‌چنان تقویت شده که سفته‌بازان ساکن در دوبی حاضر نیستند توان بانک مرکزی در این حوزه را به‌چالش بکشند.

وی افزود، یکی از روشهای تقویت منابع بانک مرکزی تبدیل اسکناس به اسکناس بود که چندی قبل هم رسانه‌ای شد اما اثر تدبیر آن روز بانک مرکزی امروز یعنی دوم اردیبشهت ماه نمایان شد.

پاسخ دادن