پاسخ به سوالات متداول انتخاب رشته ارشد ۹۹

فرصت مجدد ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ در بهمن ماه

با آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹، داوطلبان این آزمون با سوالات مهمی مواجه شده اند. در این مطلب به همه سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مسترتست، نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ در روز پنجشنبه ۱۳ شهریورماه اعلام شد. انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سراسری نیز از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه آغاز شده است. آخرین مهلت انتخاب رشته ارشد ۹۹، ۱۸ شهریور اعلام شده است. داوطلبان عزیز لازم است پس از مطالعه مندرجات دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۹، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نمایند.

فرایند پذیرش در دوره کارشناسی ارشد از طریق کنکور
فرایند پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی در تصویر زیر قابل مشاهده است:

پذیرش کارشناسی ارشد

مراحل انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹
فرایند انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ سراسری در تصویر زیر مشخص شده است. گفتنی است بر اساس اعلام سازمان سنجش، آن دسته از متقاضیان علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، می‌بایست پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۹۹/۰۶/۱۵ به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org مراجعه نمایند.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99

در قسمت بالای کارنامه اعلام نتایج اعلام شده «مجاز هستید» و در بخش پایین برای روزانه و شبانه اعلام شده «غیرمجاز»؛ کدام صحیح است؟
در صورتی که برای هر یک از دوره های روزانه و شبانه و یا سایر دوره ها و اگر حتی برای یک کد ضریب (گرایش) مجاز شده باشید، در بخش بالای کارنامه عبارت «مجاز هستید» درج شده است. بنابراین، درج این عبارت به معنای مجاز بودن در همه دوره ها و همه گرایش ها نیست. ملاک انتخاب رشته، جدول پایین کارنامه است که جزئیات مجاز بودن یا نبودن در دوره ها و گرایش های مختلف مشخص شده است.

در کارنامه اعلام نتایج چند رتبه اعلام شده است؛ کدام یک ملاک است؟
در آزمون کارشناسی ارشد شما در یک رشته امتحانی شرکت می کنید که شامل گرایش های مختلفی ممکن است باشد. هر گرایش و یا هر چند گرایش در قالب یک کد ضریب تعریف شده است (ضرایب دروس مختلف امتحانی برای گرایش های هر کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد یکسان بوده است). شما برای انتخاب رشته باید توجه کنید که مایل به انتخاب چه گرایشی هستید و آن گرایش کدام کد ضریب است. ملاک انتخاب رشته شما، رتبه در کد ضریب مذکور خواهد بود.

من برای دوره های روزانه و شبانه مجاز نشده ام؛ آیا می توانم انتخاب رشته کنم؟
در صورتی که بر اساس کارنامه، برای انتخاب رشته ارشد سایر دوره ها مجاز به انتخاب رشته شده اید، می توانید انتخاب رشته کنید. اما نمیتوانید کد رشته محل های دوره های روزانه و شبانه کارشناسی ارشد را انتخاب کنید.

منظور از دوره های غیرروزانه و غیر نوبت دوم در کارنامه کارشناسی ارشد ۹۹ چیست؟
منظور از دوره های غیرروزانه و غیرنوبت دوم (شبانه) در کارنامه نتایج اولیه؛ دوره های مجازی، پردیس خودگردان، مشترک و دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی است.

معدل موثر در کارنامه اعلام نتایج ارشد ۹۹ چیست؟
بر اساس اعلام سازمان سنجش، بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی تحصیلات تکمیلی، با توجه به اختلاف سطح علمی دانشگاه‌ها، معدل داوطلبان بر اساس رشته، دانشگاه و نمره علمی تراز شده است و به عنوان معدل مؤثر درج شده است.

آیا معدل در نتیجه کنکور کارشناسی ارشد موثر بوده است؟
بله، نمره کل داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد حاصل تاثیر ۲۰ درصدی معدل و ۸۰ درصدی نمره آزمون کتبی است (کسب اطلاعات بیشتر درخصوص تاثیر معدل در کنکور ارشد).

معدل من اشتباه وارد شده، آیا امکان ویرایش معدل در هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد وجود دارد؟
در صورتی که در هنگام انتخاب رشته، گزینه «اطلاعات فوق (معدل کاردانی و کارشناسی، رشته و محل تحصیل دوره‌ کارشناسی و تاریخ فارغ التحصیلی) مورد تأیید نبوده و دارای مغایرت است.» انتخاب شود، به داوطلبان اجازه اصلاح و ویرایش معدل، دانشگاه محل تحصیل و تاریخ فراغت از تحصیل داده خواهد شد و پس از ویرایش این موارد و تأیید آنها، اجازه انتخاب رشته به آنان داده می‌شود.

من کارت انتخاب کدرشته های دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی را نخریده ام؛ آیا در هنگام انتخاب رشته امکان انتخاب این رشته محل ها وجود دارد؟
آن دسته از متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد که در تقاضانامه ثبت‌نامی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور، اعلام علاقمندی ننموده‌اند، در صورتی که حداقل نمره علمی لازم را برای انتخاب رشته‌های این دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، می توانند با پرداخت هزینه لازم، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.
این دسته از متقاضیان در صورتی که علاقمند به انتخاب رشته‌های مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور هستند، می‌بایست پس از واریز مبلغ ۱۸۶.۰۰۰ (یکصد و هشتاد و شش هزار) ریال بابت اعلام علاقمندی به رشته‌های این دانشگاه‌ها و مؤسسات، از طریق سیستم اینترنتی و توسط کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، نسبت به اعلام علاقمندی به انتخاب این دانشگاه‌ها و مؤسسات اقدام نموده و سپس این رشته‌ها را در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج نمایند.

من شماره داوطلبی و شماره پرونده ام را گم کرده ام؛ چگونه نتایج کنکور ارشد را ببینم و انتخاب رشته کنم؟
برای بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ به سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش به نشانی http://request.sanjesh.org/noetrequest/login/ مراجعه نمایید.

آیا انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد همزمان با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری است؟
خیر، انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مجزا از انتخاب رشته سراسری و در سایت azmoon.org صورت می گیرد.

آیا امکان انتخاب رشته محل از سایر رشته های امتحانی وجود دارد؟
خیر، داوطلبان تنها مجاز به انتخاب رشته محل های رشته امتحانی خودشان هستند.

امکان انتخاب چند کد رشته محل در انتخاب رشته وجود دارد؟
داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سراسری می توانندنسبت به ثبت حداکثر ۱۰۰ کدرشته‌محل و تکمیل فرم انتخاب رشته ارشد اقدام نمایند.

سهمیه شاگرد اولی چقدر در پذیرش نهایی داوطلبان کنکور ارشد ۹۹ موثر است؟
داوطلبان واجد شرایط در صورت کسب حدنصاب علمی حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته محل، توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند. (کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد ۹۹)

من در یک رشته اصلی و یک رشته شناور در کنکور ارشد شرکت کرده ام؛ باید دو فرم انتخاب رشته ارشد تکمیل کنم؟
برای همه داوطلبان فقط یک فرم انتخاب رشته در نظر گرفته شده است که ضرورت دارد در صورت تمایل کد رشته محل های رشته اصلی (رشته امتحانی اول) و کدرشته محل های رشته دوم در همین یک فرم، به ترتیب اولویت علاقه درج شود.

من در دو رشته در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده ام؛ در صورت قبولی در هر دو رشته می توانم بین آنها انتخاب کنم؟
شما در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، تنها یک فرم انتخاب رشته تکمیل خواهید کرد. بنابراین، حتی اگر در دو رشته در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده اید، همه رشته محل ها در یک فرم درج خواهد شد و اولین اولویتی که شرایط لازم قبولی را داشته باشید، به عنوان قبولی نهایی شما اعلام خواهد شد و سایر انتخاب ها از بین خواهد رفت.

من در کنکور ارشد آزاد شرکت نکرده‌ام؛ آیا می‌توانم برای دانشگاه آزاد هم انتخاب رشته کنم؟
کنکور ارشد سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار می‌شود و با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد شما داوطلب ارشد دانشگاه آزاد هم هستید. بنابراین، اگر مطابق کارنامه مجاز به انتخاب رشته آزاد شده‌اید، می‌توانید انتخاب رشته کنید.

در صورتی که هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه ازاد انتخاب رشته کنم و قبول شوم، می توانم در هر دو دانشگاه مشغول به تحصیل شوم؟
متقاضیانی که در یکی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می‌توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شوند.

در صورتی که در دوره های غیرروزانه انتخاب رشته کنم و در صورت قبولی ثبت نام نکنم، از کنکور سال بعد محروم می شود؟
خیر، تنها متقاضیانی که در دوره روزانه در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ پذیرفته شوند، حق شرکت در آزمون ارشد سال ۱۴۰۰ را نخواهند داشت.

آیا ترتیب اولویت بندی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهم است؟ یعنی اگر یک دانشگاه را انتخاب اول بزنم، شانس قبولی بیشتری دارم تا این که آن را سوم بزنم؟
خیر، بسیاری از داوطلبان فکر می‌کنند اگر کد رشته‌ای در گزینه اول انتخاب رشته زده شود شانس آن بیشتر است و رفته رفته از شانسشان کم می‌شود که این تفکر کاملاً نادرست بوده و انتخاب اول تاثیری در افزایش شانس نداشته و در سیستم دانشگاه سراسری و حتی آزاد فقط علاقه مطرح می شود و سامانه پس از رسیدن به رتبه شما، همه انتخاب‌ها را از بالا شروع کرده و اولین موردی که در آن قبول شوید را به شما اعلام می‌کند.

آیا مجاز بودن برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد یعنی این که حتماً قبول خواهم شد؟
خیر، تضمینی برای قبولی شما در مقطع کارشناسی ارشد با مجاز بودن برای انتخاب رشته وجود ندارد. سازمان سنجش برای در نظر گرفتن احتمالاتی مانند عدم انتخاب رشته برخی داوطلبان، بیش از ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد، داوطلبان را مجاز به انتخاب رشته اعلام می کند.

آیا برای انتخاب رشته ارشد ۹۹ باید هزینه بپردازم؟
انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ سراسری بدون هزینه است. اما داوطلبان کارشناسی ارشد ۹۹ دانشگاه آزاد می توانند پس از ورود به سامانه انتخاب رشته با استفاده از شناسه انتخاب رشته مندرج در ذیل کارنامه صادره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و کد ملی (و یا کد پیگیری اتباع خارجی) به سامانه انتخاب رشته ارشد وارد شده و سپس با پرداخت هزینه انتخاب رشته به مبلغ ۶۱۰۰۰۰ ریال از طریق سامانه مذکور نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

امکان انتخاب چند رشته محل در انتخاب رشته ارشد وجود دارد؟
هم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ سراسری و هم دانشگاه ازاد اسلامی، داوطلبان مجاز به انتخاب ۱۰۰ رشته محل هستند.

اگر از انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد جا بمانم، امکان قبولی وجود دارد؟
عدم مراجعه به سامانه به منظور انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی در موعد مقرر و مطابق اطلاعیه های صادره به منزله انصراف از پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی بوده و پس از انقضای مهلت مقرر امکان انتخاب رشته تحت هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت.

1 پیام

پاسخ دادن