پاسخ رئیس جمهور به منتقدین دولت

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت ضمن پاسخ به انتقادات مطرح شده نسبت به عملکرد دولت دوازدهم از وزرا خواست کار را به مردم واگذار کنید و به منتقدین خواست بخاطر یک اشتباه اصل واگذاری‌ها را زیر سئوال نبرند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ مهر ۹۹

دکتر روحانی در جلسه دولت که وزیر جدید صمت نیز در آن حضور داشت گفت : وزارت صمت امروز در خط مقدم جنگ اقتصادی است. وی چهار ماموریت اصلی این وزارتخانه را جهش تولید، افزایش صادرات کالا، تهیه کالاهای ضروری و نظارت بر بازار ذکر کرد. روحانی با اشاره به محتوای مناظره شب گذشته دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت : این مناظره به خوبی شرایط سخت آمریکا را نشان داد. رئیس جمهور تاکید کرد در شرایط کنونی بهترین راه مقابله با توطئه‌های دشمنان،وحدت، انسجام و همدلی است.

رئیس جمهور با قدردانی از رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که این وزارتخانه امروز با بر دوش داشتن مسئولیت سنگین تامین کالاهای اساسی و ضروری و پیشبرد روند تولید، در خط مقدم جنگ اقتصادی است و همه باید این وزارتخانه را یاری دهند.

رئیس جمهور گفت : در جنگ اقتصادی که از سال ۹۷ در کشور ما آغاز شده، نباید واقعیت‌ها تحریف شد. وی افزود، نظر دولت این است که تولید و اقتصاد بجز برخی موارد خاص به مردم واگذار شود. وی تصریح کرد، تا وقتی که اقتصاد و تولید در اختیار دولت باشد مشکلات حل نخواهد شد. روحانی ضمن رد نظر منتقدین که نگاه دولت به خارج است، گفت : افتتاح طرح‌های ملی در روزهای پنج شنبه هر هفته، ثابت می‌کند، نگاه ما نه به خارج نیست بلکه به توانمندی داخلی است.

رئیس جمهور تاکید کرد، دولت به تعامل سازنده با کشورها تاکید دارد؛ این حرف نادرست را که نگاه دولت به بیرون است، تکرار نکنید. اینکه گفته شود همه مشکلات کشور بر دوش دستگاه اجرایی است، سخن اشتباه و غلطی است. دکتر روحانی با اشاره به آمار ۵ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اظهارداشت: با وجود شیوع بیماری کرونا، این آمار نشان دهنده رشد قابل ملاحظه بخش‌های صنعتی کشور از جمله فولاد، پتروشیمی، لوازم خانگی و خودرو است. دکتر روحانی گفت: این بسیار مهم است که مردم بدانند علیرغم همه سختی‌ها و فشار تحریم بخش تولیدی ما در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و بخش‌هایی از خدمات رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و امسال این جهش و رونق تولید، به عنوان یک وظیفه مضاعف بر دوش همه ماست. رئیس جمهور به موضوع “صادرات غیرنفتی و اهمیت آن در دوران تحریم نفت” اشاره کرد و گفت: صادرات نفت و گاز و میعانات نفتی در سال‌های گذشته تامین کننده ارز مورد نیاز کشور بودند اما اکنون که با مشکلاتی مواجه ایم این وظیفه بر دوش صادرات غیرنفتی است. دکتر روحانی گفت: برخی از دوستان می‌گویند قبل از این دولت هم تحریم بوده است و حالا هم تحریم هستیم و شما قبلا می‌گفتید برخی از مشکلات به خاطر مدیریت است و حالا چه می‌گویید؟ رئیس جمهور تصریح کرد: این نکته مهم را خواهش می‌کنم توجه کنید جنگ اقتصادی در این ۳ سال اتفاق افتاده است و آنچه در گذشته بوده، تحریم و نه جنگ اقتصادی بوده است. در آن شرایط تحریم دولت حداقل روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد و قیمت میانگین آن نیز بالای ۱۰۰ دلار بود و در مقاطعی به ۱۲۰ دلار هم رسید و بانک‌های ما نیز با شرایط امروز مواجه نبودند. رئیس جمهور گفت: به هر صورت امروز بخش تأمین ارز مورد نیاز کشور عمدتاً بر دوش صادرات غیرنفتی در حوزه صنعت و تا حدودی کشاورزی و خدمات است.

دکتر روحانی اظهارداشت: البته نیازمندی‌های ارزی همه دستگاه‌های ما با آنچه که تامین می‌شود، یک مقدار فاصله دارد و شرایط ما شرایطی است که موجب شده این فاصله ایجاد شود و این همان نکته ای است که من می‌گویم در بسیاری از مشکلاتی که امروز در جامعه داریم باید آدرس درست به مردم بدهیم که چرا این مشکلات وجود دارد.

دکتر روحانی گفت: واقعیت‌ها را باید به همان صورتی که هست برای مردم تبیین کنیم. تحریم قبل و سال‌های پیش بوده ولی جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شده است. آدرس و تاریخ اشتباه ندهیم و تحریف نکنیم و واقعیت‌ها را برای مردم بیان کنیم که البته این بدان معنا نیست که ما در برابر توطئه‌های دشمنان ترسیده و عقب‌نشینی کرده ایم و یا مشکل داریم،‌ اما شرایط جنگ با شرایط صلح متفاوت است و همه باید این واقعیت‌ها را بدانند و روی آن دقت کنند. دکتر روحانی گفت: در جلسه اخیر دولت الکترونیک تصمیم گرفتیم در جلسه آینده که در چند هفته دیگر تشکیل می‌شود، موضوع بحث ما سامانه‌ای باشد که از ثبت سفارش شروع و تا مراحل تخصیص و تأمین ارز، سفارش کالا، زمان تهیه کالا، حمل آن در کشتی، زمان رسیدن به بندر و تخلیه آن، انتقال به انبار و توزیع در فروشگاه‌ها ذکر و رصد می‌شود که این کار می‌تواند نظارت را هم آسانتر کند.

پاسخ دادن