پاسپورت شما چقدر ارزش دارد؟

 

تسهیل و لغو ویزا یکی از مهم ترین شاخصه های تامین امنیت در کشورهای متبوع به شمار می رود و همچنین توانایی یک کشور در لغو روادید متقابل شاخصی مهم در توسعه سیاسی و اجتماعی از ویژگی های سیاست خارجی کارآمد دولت ها محسوب می شود.

یکی از وعده های اصلی حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی سال ۱۳۹۲ نیز بازگرداندن احترام به پاسپورت ایرانی بود. با روی کار آمدن دولت یازدهم در خرداد ماه گذشتهتسهیل و لغو صدور روداید میان ایران و کشورهای همسایه و جهان با هدف افزایش حضور گردشگران خارجی در ایران و همچنین تسهیل سفر شهروندان ایرانی به خارج از کشور، یکی از اولویت های کاری دولت برشمرده شد؛ تا جایی که شخص رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع، دستور تشکیل کارگروه ویژه ای با حضور وزارتخانه های اطلاعات، امور خارجه و سازمان گردشگری را صادر کرد.

اما ماجرای لغو و تسهیل صدور ویزا تنها مربوط به دولت یازدهم نیست. لغو صدور ویزا میان ایران و ۶۰ کشور جهان در دولت دهم کلید خورد و در نهایت با مخالفت برخی نهادهای امنیتی ایران مواجه و مسکوت ماند.

«هنلی و شرکا» (Henley and Partners) یک موسسه بین المللی است که در مسائل اقامت و شهروندی فعالیت می کند. این موسسه هر سال گزارشی درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف دنیا منتشر می کند. در گزارش سال ۲۰۱۲ این موسسه، پاسپورت ایرانی یکی از بی اعتبار ترین پاسپورت های جهان بود. در میان حدود ۱۰۰ کشوری که اعتبار گذرنامه آنها در این گزارش بررسی شده بود، ایران و افغانستان در رتبه ۹۶ قرار داشتند. بر اساس آن گزارش، شهروندان ایرانی در سال ۲۰۱۲ برای سفر تنها به ۳۷ کشور جهان بی نیاز از ویزا بودند.

با این حال، وضع پاسپورت ایرانی در گزارش سال ۲۰۱۳ موسسه «هنلی و شرکا» اندکی بهبود یافت. در سال ۲۰۱۳، کشورهایی که ایرانیان می توانستند بدون ویزا به آن ها سفر کنند به ۴۰ کشور افزایش یافته است. ایران در رتبه بندی ۲۰۱۳ به رده ۸۶ صعود کرد. آنگولا، جیبوتی و میانمار نیز در کنار ایران قرار داشتند. کشورهای کنگو، لیبی، سودان جنوبی، سوریه، کوزوو، لبنان، سریلانکا، نپال، اریتره، فلسطین، پاکستان، سومالی، عراق و افغانستان پایین تر از ایران قرار داشتند.

پاسخ دادن