پایان برگزیت؛ انگلیس با اتحادیه اروپا خداحافظی کرد

فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ساعاتی پیش به پایان رسید و به این ترتیب دولت لندن پس از ۴۷ سال عضویت، به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  آسوشیتدپرس، با اجرایی شدن توافق تجاری میان انگلیس و اتحادیه اروپا از ساعت ۲۳ به وقت لندن (۰۲:۳۰ به وقت تهران)  هنگامی که اروپایی ها آغاز سال نو را جشن می گیرند، دولت لندن به طور رسمی اتحادیه اروپا را ترک کرد.  جدایی درازمدت و گاهاً نیش‌دار بریتانیا از اتحادیه اروپا با پایان روابط اقتصادی تکمیل شد تا اتحادیه اروپا کوچکتر شود و انگلیس، رهاتر اما منزوی‌تر.

خروج بریتانیا از بازار مشترک اتحادیه اروپا بزرگترین تغییر اقتصادی است که این کشور از زمان جنگ جهانی دوم با آن مواجه شده است. توافق جاری انگلیس  اتحادیه اروپا محدودیت‌ها و خط قرمزهای خاص خودش را به همراه خواهد داشت اما برای حامیان برگزیت به معنای دستیابی مجدد به استقلال و رها شدن از شبکه قوانین و قواعد اتحادیه اروپاست.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس که توانست کشورش را در مسیر پرپیچ و خم برگزیت به سوی درب‌های خروجی اتحادیه اروپا رهبری کند گفت: «این لحظه‌ای شگفت‌‌آور برای کشورمان است.» جانسون در این پیام ویدئویی به مناسبت سال نو میلادی گفت: «آزادی را در دستانمان داریم و بر ما است که بیشترین بهره را از آن ببریم.»

جدایی سیاسی انگلیس از اتحادیه اروپا ۱۱ ماه پیش اتفاق افتاد و از آن زمان بود که دو طرف برای مشخص کردن قواعد پیچیده مربوط به جدایی اقتصادی وارد «دوران انتقالی» شدند.  انگلیس و اتحادیه اروپا دستیابی به توافق تجاری پسابرگزیت را پنجشنبه هفته گذشته اعلام کردند. این توافق بعد از مذاکرات طولانی میان دو طرف حاصل شد. طبق این توافق انگلیس از اول ژانویه، شرایط برای برقراری روابط تجاری با اتحادیه اروپا به ارزش ۶۶۰ میلیارد پوند در سال را پذیرفته است.

در توافق جدید، انگلیس امتیازهای بسیاری به طرف مقابل داده است فقط برای اینکه به گفته نخست وزیر سابق “برگزیت برگزیت باشد”. فقط برای آنکه به مردم بگویند به توافقی دست پیدا کردند تا بتوانند نقطه پایانی بر چهار سال و نیم کشمکش بگذارند. توافق حاضر نه به انگلیس آزادی ماهیگیری در آبهای خودش را می دهد، نه آن را از مقررات و استاندارد های اتحادیه اروپا آزاد می کند، نه حتی آنقدر آزادی عمل می دهد که انگلیس بتواند با سایر کشورها معاهدات تجاری مستقل امضا کند. حتی راه را برای دخالت اتحادیه اروپا در مرز داخلی بین ایرلند شمالی و سرزمین اصلی باز می گذارد.

اتحادیه اروپا بر اساس چهار آزادی یعنی آزادی جابجایی انسان، کالا، خدمات و سرمایه بنا شده و مفهوم شهروندی اتحادیه یکی از مفاهیم کلیدی آن است. انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا این چهار آزادی را از دست داده و شهروندان آن نیز حقوق شهروندی خود در اتحادیه اروپا را واگذار خواهند کرد. جدایی سیاسی انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن۹۸) اتفاق افتاد و ضرب‌الاجل ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به عنوان «دوران گذار» تعیین شد. انگلیس در این دوران ملزم به حفظ معیار‌های اصلی عضویت در این اتحادیه بود.

پاسخ دادن