پایان یک روز پرنوسان برای شاخص کل بورس

اقتصاد برتر

آخرین روز معاملاتی هفته روند پرتقاضا ادامه پیدا نکرد، هرچند شاخص کل در بازه‌های زمانی متفاوتی به مدد معاملات مثبت در «شستا» ، «کچاد»، «کگل» و «فارس» در مدار مثبت قرار گرفت اما این مثبتی دوام پیدا نکرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، صعود شاخص بورس در روز گذشته که پس از ۱۱ روز روند نزولی اتفاق افتاد بادوام نبود. در حالی که رشد دیروز بورس ناشی از مشارکت و حضور پررنگ حقیقی‌ها و حقوقی‌ها بود انتظار می‌رفت این روند در روز پایانی هفته نیز ادامه پیدا کند اما امروز افزایش عرضه‌ها در سراسر بازار به ویژه نمادهای پالایشی و خودرو مانع از این کار شد.

آخرین روز معاملاتی هفته روند پرتقاضا ادامه پیدا نکرد، هرچند شاخص کل در بازه‌های زمانی متفاوتی به مدد معاملات مثبت در «شستا» ، «کچاد»، «کگل» و «فارس» در مدار مثبت قرار گرفت اما این مثبتی دوام پیدا نکرد و شاخص کل در پایان هم‌چون سایر روزهای فروردین در فاز منفی بسته شد.

شاخص کل روز ۲۵ فروردین را با اقت ۱۳۲۰ واحدی و توقف بر روی رقم ۱ میلیون و ۲۴۳ هزار واحد به پایان برد؛ «فملی»، «شپنا» و «شبندر» بیشترین تاثیر بر روند منفی امروز را داشتند اما در مقابل «شستا»، «کچاد» و «کگل» نمادهایی بودند که با معاملات مثبت خود مانع از ریزش بیشتر شاخص شدند.

وضعیت کلی معاملات

«وتجارت»، «شپنا»، «وبصادر» و «وبملت» بیشترین خروج پول حقیقی‌ها را داشته‌اند و بازار شاهد خروج پول حقیقی‌ها به مبلغ ۶۳۲ میلیارد تومان بود.

ارزش معاملات خرد به حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید که این رقم در مقایسه با روز گذشته افت ۳۸ درصدی داشته است.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۵۸ درصد کاهش یافت و در رقم ۸۱ میلیارد تومان ایستاد و در مقابل ارزش صف‌های فروش افزایش ۱۳ درصدی را ثبت کرد و به ۳ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان رسید.

فلزات اساسی، بانک‌ها و مواد دارویی به ترتیب با ارزش معاملات ۳۳۷ میلیارد تومان، ۳۱۱ میلیارد تومان و ۲۷۶ میلیارد تومان برترین صنایع بودند که بیشترین حجم معاملات را به ثبت رساندند.

راهکارهایی برای سبزپوشی که مسکن موقتی می‌شوند!

روز گذشته بعد از جلسه‌ای که رئیس سازمان بورس با هلدینگ‌ها مبنی بر انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق اجاره برگزار کرد، بازار به روند سبزپوشی بازگشت. این درحالی بود که سبزپوشی بازار تنها در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز رخ داد و از مجموع نمادهای فعال در تمامی بازارهای بورس و فرابورس حدود ۲۰۰ نماد معاملات منفی را تجربه کردند.

تصمیمی که در جلسه اخیر رئیس سازمان با هلدینگ‌هایی که در واقع حقوقی‌های بزرگ بازار محسوب می‌شوند رقم خورد در زمره مسکن‌های موقتی جای دارد که در دوره نزولی بورس به دفعات تکرار شده است. اما هیچ تاثیر قابل توجه و بلندمدتی نداشته است.

ذات بازار سهام بر خرید و فروش طبیعی استوار است، هرگاه این حالت طبیعی از تعادل خارج شود و آنانی که نقش پررنگ‌تری در بازار دارند به زور وارد خرید یا فروش شوند روال طبیعی برهم می‌خورد و قطعا نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

مشکل بازار در برهه کنونی نبود خریدار است. در واقع فروش‌ها به پایان رسیده و بازار هم‌اکنون با مشکل عدم تقاضا رو به رو است. از دید تعدادی از تحلیل‌گران استفاده از قانون دامنه نوسان نامتقارن به وضعیت نبود تقاضا در بازار دامن زده و نه تنها به نفع سهامداران نبوده بلکه سقف دامنه نوسان که مثبت ۶ در نظر گرفته شده سبب شده تا قیمت‌ها برای رسیدن به ۶ درصد تلاش کند اما به آن نمی‌رسد. این نرسیدن سبب می‌شود قیمت سهم با عقب نشینی از سمت معامله‌گران یا به کف روزانه برسد یا اینکه در محدوده‌ای میان منفی ۲ و مثبت ۶ درصد قرار بگیرد و متوقف شود. از این رو بسیاری از فعالان بازار معتقدند تا تکلیف دامنه نوسان نامتقارن مشخص نشود کمبود نقدینگی و تقاضا به قوت خود باقی می‌ماند.

پاسخ دادن