پدیده انتخابات سیزدهم

یکی از پدیده های انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حضور شمار قابل توجهی از وزرای دولت های قدیم و جدید برای ثبت نام است که این انتخابات را از سایر انتخابات گذشته متمایز کرده است .

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

حضور امسال اعضای کابینه دولت‌های قدیم و جدید در ستاد انتخابات وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات، پدیده جدیدی است که سال‌های گذشته کمتر شاهد آن بودیم. بسیاری از نامزد‌ها با وجود اینکه میدانند برای نامزدی انتخابات نمی توانند شرایط لازم را اخذ کنند اما، باز هم ثبت نام کرده اند. تحلیلگران سیاسی معتقدند علت ثبت نام این داوطلبان که خود میدانند توان اداره کشور در کسوت رئیس جمهوری را ندارند دلایل مختلفی می‌تواند باشد. نخست اینکه این نامزدها می‌توانند هزینه شورای نگهبان برای اعلام عدم احراز شرایط آنان برای ریاست جمهوری را بالا ببرند، دوم اینکه این افراد با مظلوم نمایی بنفع حزب و جناح خود رای جمع می‌کنند اما متاسفانه به قیمت آسیب رساندن به ساختارهای نظام، این عده معتقدند شورای نگهبان نمی توانند حجم بالایی از مسئولان کشور که در حال حاضر هم مسئولیت دارند را رد کند لذا در صورت تحقق چنین امری این شائبه ایجاد می‌شود که نظام جمهوری اسلامی ایران به هیچیک از مسئولان خود وفا نمی کند! در حالیکه این تصور کاملا غلط است و شورای نگهبان همانگونه که در سال‌های قبل هم ثابت کرده است جز مصالح و منافع ملی کشور و ارزش‌های اسلامی به چیز دیگری فکر نمی کند و اگر لازم باشد صد‌ها نفر از مسئولان قدیم و جدید کشور را هم رد صلاحیت می‌کند.

دلیل دیگر این ثبت نام‌ها می‌تواند، وزن کشی آقایان باشد، افرادی که خود، یا یکی از بستگان نزدیکشان مثل فرزند، داماد، برادر، همسر و یا… تخلفی مرتکب شده اند که این تخلف به نوعی به رانت مسئولیت آنان بستگی دارد و منجر به صدور محکومیت قضایی شده است، حالا با ثبت نام به‌عنوان نامزد انتخابات می‌خواهند موقعیت خود را از نظر نظام بسنجند، که نظام تا چه میزان آنان را می‌پذیرد، این اقدام از نظر آنان نوعی حرکت سیاسی است که تخلفات سابق خود را قبول ندارند تا جایی که ادعای نامزدی انتخابات را هم دارند.

نکته دیگر اینکه کثرت حضور سیاسیون در انتخابات این دوره یک دستور جناحی و حزبی است و این افراد یک تاکتیک انتخاباتی بکار بسته اند که در هفته‌های آینده نتیجه آن مشخص خواهد شد.

 • دیدگاه نامزدهای ثبت نام شده
 • رئیسی : تعارفات سیاسی دردی از مردم دوا نمی‌کند

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت : در آستانه قرن جدید نیازمند «تحول» همه‌جانبه و نظام‌مند برای نیل به «ایران قوی» هستیم. تغییرات جزیی و پنهان کردن مسائل اصلی مردم در تعارفات سیاسی و زدوبندهای جناحی، دردی را دوا نمی‌کند. مردم از انتخابات به دنبال این نیستند که فرد یا گروهی از صندلی قدرت بلند شود و قبیله دیگری با نشستن به جای آنها، امکانات کشور را بین خود تقسیم کنند. نتیجه انتخابات باید «تحول» واقعی یعنی بازگرداندن امید و نشاط به زندگی مردم باشد.

 • علی لاریجانی : هر کس وعده بهشت را در این شرایط پیچیده می‌دهد خلاف می‌گوید. وی گفت: باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با هوس‌های پوپولیستی و نردبان سازی از محرومیت ملت حل نمی شود، بلکه کشور برای تحققِ پیشرفتِ اقتصادیِ شتابان و مردمی، به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب، همکاری سازنده و پویا با شرق، و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیاز دارد و این امر احتیاج به علم و دانش و تجربه دارد.
 • جهانگیری : «دولتِ ملت» را تشکیل خواهم داد

اسحاق جهانگیری گفت: ایران ما در سال‌های اخیر با مسائل و تنگناهای گوناگون روبرو بوده و اکنون به شدت نیازمند افق‌گشایی‌های واقعی در زندگی مردم و توسعه همه‌ جانبه کشور، بهبود معیشت مردم با رفع تحریم‌ها و رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا و حمایت از تولید و بازتوزیع عادلانه‌تر ثروت است.

 • محسن هاشمی

محسن هاشمی گفت : منش آیت الله هاشمی را در دستور کار قرار می‌دهم. هاشمی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور دچار بحران است علت حضورش را رفع مشکلات کشور و رسیدن به یک رفاه مطلوب عنوان کرد و گفت: جامعه ایران در وضعیت دشواری قرار دارد و وضعیت بسیاری از مردم مختل شده است و این در حالی است که ایران از نعمت‌های بسیاری برخوردار است و ما باید پیشرفت بیشتری داشته باشیم.

 • مردم باید در فروش نفت سهامدار باشند

سید شمس الدینی حسینی وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی گفت : با حضور در انتخابات می‌خواهم این شانس را به خودم بدهم تا یک اقتصاددان در عرصه اجرایی کشور حضور پیدا کند.

 • مسعود پزشکیان نماینده مجلس شورای اسلامی گفت : فقط اتکا به مردم می‌تواند مشکلات را حل کند و برای این کار چاره‌ای نداریم جز اینکه روند تفرقه و اختلافات موجود در کشور، تنش داخلی و تنش با همسایگان را از بین ببریم. نمی‌شود با دعوا و تنش به فکر توسعه و آینده کشور بود.
 • عباس آخوندی : نگران‌ آینده ایرانم

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهر سازی مین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نگران ایرانم، اظهار داشت: نگران تمدن چندین هزار ساله‌ای هستم که چراغ آن به سبب کُندی توسعه و فرسایش اجتماعی کشور عزیزمان ایران در حال خامومشی است.

 • چهره‌های اصلی انتخابات ریاست جمهوری که روز شنبه ثبت نام کردند علاوه بر افراد ذکر شده، عزت الله ضرغامی، ابوالحسن فیروزآبادی، علیرضا زاکانی نیز بودند.
 • زریبافان : رفاقتم با افراد بستگی به دلبستگی آنها به نظام و انقلاب دارد

مسعود زریبافان، رئیس بنیاد شهید دولت احمدی‌نژاد نیز پس از ثبت ‌نام در انتخابات ریاست جمهوری، در پاسخ به این پرسش که با حمایت از احمدی‌نژاد آمده‌اید، گفت: من با حمایت کسی وارد انتخابات نشدم و دوستی و رفاقتم با افراد به دلبستگی آنان به نظام، انقلاب، مردم و ولایت بستگی دارد. هرچه به اینها نزدیک تر باشند، من هم به او نزدیک هستم.

 • سید صادق خرازی : خواهان یک «جنبش ملی مطالبات» ام

سید محمد صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان نیز پس از انصراف از دواطلب شدن در انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد: اینجانب سید محمد صادق خرازی، در راستای حفظ این آرمان‌ها، و تلاش برای پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات پیشرو، انصراف خودم را از نامزدی برای ریاست جمهوری اعلام می‌دارم و در کنار جوانان حزب ندای ایرانیان، که همواره از آنان آموخته‌ام، مسیر پاسداری از جمهوریت نظام را ادامه خواهم داد تا این نهال نوپا درختی تناور گردد.

 • فیروز آبادی : باید به فکر توسعه دولت دیجیتال هم باشیم

سید ابوالحسن فیروزآبادی که با شعار «تحول و عدالت» داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است، گفت: به طور عام هیچ وقت از فیلترینگ دفاع نکرده‌ام، معتقدم باید در فضای مجازی همانند فضای فیزیکی حدود و قلمرو ایران و ایرانیت و انقلاب اسلامی مشخص باشد.

 • زاکانی : تصمیمم بر نیامدن بود؛ اما آرایش جدیدی در صحنه شکل گرفته است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه تمام نمادهای فساد، اشرافیت سیاسی و ناکارآمدی به صحنه آمده‌اند، گفت: مسببین وضع اسفبار فعلی و حامیان آنها طلبکارانه به عرصه آمده‌اند و سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند. در پاسخ به نیاز جبهه انقلاب و با اهتمام به منطق وحدت، پذیرفتم به میدان بیایم تا ان‌شاءالله با زمین زدن شبکه فساد و نفوذ، ایرانی قوی و پیشرفته محقق شود.

 • فتاح: حکم رهبری عزیز انقلاب را مدال افتخار می‌دانم

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان هم در حساب توئیتری خود درباره داوطلبی خود در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: با تشکر از ابراز لطف اقشار مختلف جامعه، همان طور که پیش از این نیز عرض کردم حکم رهبری عزیز انقلاب را مدال افتخار می‌دانم و ان‌شاالله سرباز نظام، خادم و خاک پای مردم بخصوص مستضعفان تا شهادت فی سبیل الله باقی خواهم ماند.

 • حق شناس:هیچ اقلیتی حق ندارد با تقلیل جمهوریت نظام اراده خود را بر ملت تحمیل کند

محمد جواد حق شناس گفت : وضعیت حاکم برکشور و مردم و شیوه اجرای قانون اساسی را به هیچ وجه منطبق با آرمان‌های امام راحل و انقلاب و اراده ملت و رهنمود‌های رهبری نمی دانم وضعیت کشور و کیفیت زندگی مردم را درحوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منطبق با ظرفیت‌های ملی و شایسته مردم بزرگ ایران نمی دانم.

 • همتی: بحث‌های بی‌سرانجام سیاسی راه به جایی نمی‌برد

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت : قدرت و آینده ایران در گرو اصلاح حکمرانی اقتصادی، تغییر مناسبات اقتصادی و ایجاد زمینه اشتغال مولد است و ایران امروز ما چاره‌ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد. فسادهای گسترده و زمین‌گیر شدن رشد اقتصادی، ضمن تاثیرپذیری شدید از تحریم‌های ظالمانه، بخشی معلول ساختار حکمرانی اشتباه اقتصادی است. امروز اصلاحات گسترده و عمیق اقتصادی مهمترین و حیاتی‌ترین اولویت کشور است.

 • سعید جلیلی: نحوه برطرف کردن تحریم‌ها مهم است

سعید جلیلی عضو مجمع تشحیص مصلحت نظام گفت: رقابت‌ها در این عرصه مهم است و از آن مهمتر پاسخ‌هایی است که داده می‌شود. فضای انتخابات نباید جایی باشد که مسائل فرعی جای مسائل اصلی را بگیرد و امروز مسائلی مانند اشتغال و اینکه چگونه می‌شود تحریم‌ها را برطرف کرد بسیار مهم است.

 • محسن رضایی: در هیچ دولت و قوه قضائیه‌ای نبودم ولی شرمنده ملت ایران هستم

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر امروز در کشور آلودگی امنیتی، تاخت و تاز دلالان و واسطه‌گران و اگر امروز بازیگران سیاسی را می‌بینیم که ثمره انقلاب را به انحراف بکشانند چیزی جز این نیست که نااهلان و نامحرمان وارد اداره کشور شده‌اند باید فکری کرد و درباره آن چاره اندیشی کرد.

 • زهرا شجاعی: برای تفسیر اصل ۱۱۵ وارد صحنه شده‌ام

 زهرا شجاعی اظهار داشت: در این دوره، جبهه اصلاحات ایران با درخواست برنامه از دو نفر از بانوان که با حمایت اعضای آن، در نهاد اجماع ساز مورد بررسی قرار گرفت، اقدام موثری در راستای تفسیر عملی از واژه رجال سیاسی ـ مذهبی انجام داد که جای قدردانی دارد.

این فعال اصلاح طلب گفت : حضورم براساس تکلیف و اقدام هوشمندانه جبهه اصلاحات ایران و پیشنهاد اعضای محترم آن نهاد اجماع‌ ساز در معرفی بانوان و درخواست ارائه برنامه، جهت بررسی و ارزیابی آن صورت گرفته است.

 • محسن رهامی:دولت من دولت قانون است نه دولت رانت

حجت الاسلام و المسلمین محسن رهامی گفت : دولت من دولت همه مردم ایران است دولت قانون است، نه دولت رانت، نه دولت هزاردستان، نه دولت هزار فامیل، نه دولت وزرای و مدیران چند ده شرکتی، در دولت من منابع ملی متعلق به تمامی مردم ایران است در دولت من قانون اساسی به عنوان میثاق ملی و ارزشمندترین متن حقوقی کشور است.

 • نیکزاد : با آمدن رئیسی، تکلیف انقلابی نامزد شدن از دوشم برداشته شد

نیکزاد گفت : اکنون که آقای رئیسی سید مدافع محرومان و مظلومان، با همین دغدغه‌ها پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند، این تکلیف انقلابی را از دوش خود برداشته می‌پندارم و انصراف خود را از نامزدی در انتخابات اعلام می‌دارم.

 • محمد شریعتمداری : جز دهک دهم بقیه مردم نیازمند یارانه هستند

محمد شریعتمداری هم پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص پرداخت یارانه به مردم به ایرنا گفت: برنامه مدونی در عرصه‌های گوناگون بویژه در عرصه‌های رفاهی آماده کردیم که تقدیم همه صاحبنظران کشور و بویژه اصحاب رسانه خواهد شد اما درباره این سوال با اتکا به اطلاعات ثبتی مطمئن با کمال تاسف شرایط اقتصادی مردم شرایط خوبی نیست.

پاسخ دادن