پرتره بهروز بوچانی برنده جایزه عکس آرچیبالد ۲۰۲۰ شد

پرتره بهروز بوچانی برنده جایزه عکس آرچیبالد 2020

پرتره بهروز بوچانی، نویسنده مهاجر ایرانی، برنده جایزه عکس آرچیبالد سال ۲۰۲۰ شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گاردین، پرتره بهروز بوچانی، نویسنده مهاجر ایرانی که توسط انگس مک‌دونالد (Angus McDonald) طراحی شده، برنده بهترین پرتره به انتخاب مردم جایزه عکس آرچیبالد ۲۰۲۰ استرالیا شد.

مک‌دونالد در سال ۲۰۱۸ با بوچانی آشنا شد؛ زمانی که برای ساخت فیلم کوتاهی درباره اردوگاهی که بوچانی به مدت ۶ سال در آنجا نگهداری می‌شد به جزیره مانوس رفته بود. بوچانی در حال حاضر در نیوزلند زندگی می‌کند، جایی که این پرتره کشیده شده است.

انگس مک‌دونالد به گاردین گفت: «از دریافت جایزه هیجان‌زده هستم. برای من به‌عنوان یک هنرمند مایه افتخار است که این جایزه مردمی را دریافت کردم. بهروز هیچ‌وقت به استرالیا سفر نکرده است ولی احترام، عشق و تحسین مردم این کشور را بدست آورده است. من او را مردی قوی و صلح‌طلب نشان دادم که از یک امتحان سخت جان سالم به‌در برده و الان آزاد است.»

بوچانی نیز گفت: «از برگزیده شدن انگس بسیار خوشحالم. این پرتره به عنوان نمادی از “امید و مقاومت” در میان مردم است.»

وی افزود: «انگس وقت زیادی را صرف درک لایه‌های مختلف داستان من کرد و به نیوزیلند سفر کرد تا بتوانیم با هم وقت بگذرانیم. ما در مورد بی‌عدالتی گفتگویی طولانی داشتیم. او به عنوان یک هنرمند آنچه را که برای من ارزشمند بود با بینش عمیق و مهارت‌های غیرقابل وصفش به ثبت رساند. این کار من را به عنوان فردی معرفی می‌کند که وجود دارد، نه فردی که توسط رسانه‌ها یا مردم تعریف شده است.»

این پرتره درست در جایی آویزان خواهد شد که تصویر نخست‌وزیران، رهبران مهم، دانشمندان و هنرمندان مهم کشور استرالیا، نویسندگان و شخصیت‌های مهم هنری آویخته شده‌اند و نشان‌دهنده تأثیرگذاری نویسنده ایرانی در تاریخ معاصر این کشور خواهد بود.

جایزه مالی بهترین پرتره به انتخاب مردم ۳۵۰۰ دلار است. آثار منتخب این جایزه تا ۱۰ ژانویه در the Art Gallery of New South Wales در دسترس علاقمندان قرار دارد.

پاسخ دادن