پرتقال و نارنگی مورد نیاز شب عید تامین شده

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، تولید پرتقال و نارنگی کشور را طی امسال حدود چهار میلیون و ۲۴۰ هزارتن پیش‌بینی کرد و گفت: پرتقال و نارنگی شب عید تامین است و مشکلی در این خصوص نداریم.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «زهرا جلیلی‌مقدم» با بیان اینکه از این میزان تولید سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن پرتقال و نزدیک به ۸۴۰  هزار تن نارنگی در کشور برآورد شده است، افزود: برای توزیع میوه شب عید، اقدامات لازم توسط معاونت بازرگانی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در دست اقدام است. از رقم پرتقال تولیدی کشور، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن آن رقم «ناول» از باغات مازندران و نزدیک به ۵۵۰ هزار تن از رقم «والنسیا» است. میزان تولید پرتقال در استان مازندران در سال جاری حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن پیش بینی شده و متوسط عملکرد کشوری باغات پرتقال حدود ۲۰ تن در هکتار است.

جلیلی‌مقدم با اشاره به اینکه سطح کل کشت مرکبات کشور ۳۰۰ هزار هکتار است، گفت: از این سطح، ۱۷۸ هزار هکتار مربوط به باغات پرتقال و ۴۴ هزار هکتار مربوط به باغات نارنگی است. رقم پرتقال والنسیا اغلب در استان‌های فارس، جنوب کرمان و هرمزگان تولید می‌شود. استان‌های مازندران ۵۰ درصد، جنوب کرمان و فارس هر کدام نزدیک به ۱۲ درصد، گیلان هشت درصد سطح باغات پرتقال کشور را به خود اختصاص داده اند. سال گذشته نزدیک به ۲۱۵ هزار تن مرکبات از کشور صادر شد که ۱۶۱ هزار تن آن پرتقال بوده است.

 پیش  از این اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی اعلام کرده بود امسال میوه تنظیم بازاری شب عید علاوه بر عرضه سنتی معمول به طور هوشمند درب منازل با ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از قیمت بازار عرضه می‌شود. برای تحقق این امر ۲۴ هزار تن پرتقال تامسون، هشت هزار تن پرتقال والنسیای جنوب و ۱۷ هزار تن سیب درختی تامین می شود. علاوه بر این ۱۰ درصد بیش از نیاز استان‌ها برای شب عید ذخیره‌سازی خواهد شد.

پاسخ دادن