سرخپوشان پرسپولیس در سه هفته باقی مانده به پایان شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال، عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کردند.

تهران – اقتصاد برتر -۲۷ فروردین ۹۶

این تیم (شنبه) در چارچوب هفته بیست و هفتم لیگ برتر میهمان تیم ماشین سازی در ورزشگاه یادگار امام تبریز بود و با گل های علی علیپور در دقیقه یک و مهدی طارمی در دقیقه ۶۸ از روی نقطه پنالتی ماشین سازی را شکست داد و قهرمان شانزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر شد.

***بازتاب قهرمانی پرسپولیس در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا و تبریک AFC  

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس را بازتاب داده است.
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره قهرمانی زودهنگام پرسپولیس در لیگ برتر ایران نوشت: «پرسپولیس روز شنبه بعد از پیروزی ۲ بر صفر مقابل ماشین سازی با اختلاف ۱۲ امتیازی به عنوان قهرمانی لیگ ایران رسید در حالی که سه هفته تا پایان مسابقات باقی مانده است. گل زودهنگام علی علیپور به علاوه گل مهدی طارمی در دقیقه ۷۰ از روی نقطه پنالتی باعث برد پرسپولیس در این مسابقه و کسب دهمین قهرمانی برای این تیم شد.»

سایت AFC در ادامه به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم اشاره کرده و نوشته است: «برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس بدون شک در حال حاضر امیدوار است تا موفقیتش در لیگ ایران را در لیگ قهرمانان آسیا هم تکرار کند؛ جایی که تیم ایران در رده سوم گروه چهارم قرار گرفته و بازی با الهلال عربستان و الوحده امارات را در پیش رو دارد.»

 AFC در صفحه اینستاگرامش همچنین این قهرمانی را به پرسپولیس تبریک گفت 

نیمه نخست این دیدار با شروع توفانی تیم پرسپولیس آغاز و در همان دقیقه نخست بازی برای مهاجمان این تیم فرصت گلزنی مهیا و در ادامه ضربه مهدی طارمی را دروازه بان حریف دفع کرد و این توپ به علی علیپور رسید و دروازه خالی را با یک ضربه بغل پا ساده باز کرد. 

در ادامه، بازی در اختیار تیم پرسپولیس بود اما بازیکنان این تیم انگیزه لازم را برای انجام یک بازی هجومی نداشته و از موقعیت های بدست آمده خود به نحو مطلوب استفاده نکردند.

مهم ترین موقعیت این تیم نصیب طارمی شد که ضربه او در حالیکه مدافعان ماشین سازی به دنبال مهار وی بودند به بالای دروازه این تیم رفت.
در این نیمه، صادق محرمی و محسن مسلمان به دنبال خطاهای بی مورد خود و درحالیکه هیچ خطری دروازه این تیم را تهدید نمی کرد، کارت زرد گرفتند و با سوت حسین زرگر بازیکنان به رختکن رفت.

بازیکنان تیم ماشین سازی که با شکست برابر تیم پرسپولیس سقوط تیمشان به لیگ دست یک قطعی می شد نیمه دوم را هجومی آغاز کردند تا بلکه با تساوی برابر این تیم یک هفته دیگر سقوط خود به لیگ پایین تر به تاخیر بیاندازند، اما فرصت های این تیم با هوشیاری مدافعان و دروازه بان پرسپولیس یکی پس از دیگری از دست رفت.

شاگردان برانکو در این دقایق با دفاع منطقی حریف را خسته کرده و چشم به ضد حملات داشتند، در ادامه این تاکتیک محسن مسلمان در دقیقه ۶۷ با پاس دقیق به پشت مدافعان میانی ماشین سازی علی علیپور را صاحب توپ کرد و این بازیکن با انتقال در حالیکه در آستانه گلزنی قرار داشت با خطای مدافعان حریف در محوطه جریمه سرنگون و داور به سود قرمزهای پایتخت اعلام ضربه پنالتی کرد.

برخلاف آنچه که برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در نشست مطبوعاتی دیدار این تیم با الریان مبنی براینکه تا من سرمربی این تیم هستم، طارمی دیگر پنالتی نخواهد شد، مهدی طارمی پشت ضربه ایستاد و پنالتی را به گل تبدیل کرد.

این بازیکن با به ثمر رساندن این گل با ساسان انصاری که ۱۵ گل در لیگ برتر به ثمر رسانده درصدر جدول گلزنان این رقابت ها ایستاد.

بازیکنان ماشین سازی که انتظار دریافت دومین گل را نداشتند با دریافت این گل به نوعی انگیزه های خود را از دست داده و پراشتباه بازی را ادامه دادند.

برانکو که با به ثمر رسیدن گل دوم تیمش تقریبا خیالش از پیروزی در این دیدار راحت شده بود، دست به تغییراتی در ترکیب تیمش زد و احسان الوان زاده یکی از جوان ترین بازیکنان لیگ برتر را به جای وحید امیری وارد زمین کرد.


او همچنین سامان نریمان جهان را جانشین محسن مسلمان کرد تا او نیز برای دقایقی مقابل تیم سابق خود بازی کند.

در دقایق پایانی توپ و میدان بیشتر در میانه میدان درجریان بود و دو تیم به دنبال بهره مندی از فرصتی مناسب برای گلزنی بودند که البته این مهم اتفاق نیفتاد.
تیم پرسپولیس با برد مقابل ماشین سازی تبریز ۶۲ امتیازی شد و در سه هفته باقیمانده به پایان شانزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر قهرمان این لیگ شد. همچنین تیم ماشین سازی با شکست برابر تیم پرسپولیس نخستین تیم سقوط کننده به لیگ دست یک لقب گرفت.

این دیدار در دقایق پایانی حواشی نیز داشت که یکی از مهم ترین آن ها درگیری فیزیکی با تصویربردار این دیدار بود که برای دقایقی با مشکل مواجه شد.

همچنین حامد پاکدال بازیکن تیم ماشین سازی به دلیل مصدومیت از ناحیه سر به بیمارستان منتقل شد.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: قهرمانی پرسپولیس را به هواداران این تیم تقدیم می کنم و به همه آنها تبریک می گویم. تیم ما شایسته ترین تیم برای قهرمانی بود.


برانکو ایوانکوویچ عصر( شنبه  ) بعداز قهرمانی تیمش در مسابقات لیگ برتر فوتبال در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز شایسته سه امتیاز بودیم و بازیکنان تیمم خیلی خوب کار کردند، البته تیم حریف نیز خوب بود.

وی با بیان اینکه تبریکی ویژه به بازیکنان پرسپولیس می گویم، گفت: همه بازیکنان شاد هستند و ما در کاغذ هم قهرمان شدیم و خیلی خوشحالم، این موفقیت را تبریک می گویم. بازیکنان تیمم خیلی تلاش کردند و شایسته این عنوان هستند.

وی با تاکید بر اینکه پرسپولیس لیاقت این قهرمانی را داشت، ادامه داد: می ‌خواهیم امشب با بازیکنان و هواداران پرشور تیممان که امروز نیز در ورزشگاه بودند و ما را تنها نگذاشتند، شادی کنیم.

وی ادامه داد: دو سال پیش تیم پرسپولیس برای بقا می ‌جنگید و امسال قهرمان شدیم، البته سال گذشته عملا ما قهرمان بودیم و امسال دیگر فاتحانه و قاطع قهرمان شدیم.

برانکو با تاکید بر اینکه به کادرفنی و مدیرعامل باشگاه و هیات مدیره باشگاه نیز تبریک می گویم، گفت: هیات مدیره باشگاه ما را به خوبی حمایت کرد و کارمان را دنبال کردند.

سرمربی پرسپولیس ادامه داد: تبریک ویژه این قهرمانی برای هواداران تیمم است که در کل فصل یار دوازدهم ما بودند و انرژی دادند. پرسپولیس امسال در تمام بازی ها بهترین بازی‌ ها را ارائه داد و ما لایق این قهرمانی و این شادی ها هستیم.

وی ادامه داد: امروز با اینکه خسته بودیم و فشار بازی ها نیز زیاد بود ولی خوب کار کردیم و پیروز شدیم، نیمه اول پنج فرصت ایده آل گلزنی را از دست دادیم و زودتر می ‌توانستیم پیروز شویم.

برانکو با تاکید بر اینکه ما یک تیم هستیم، گفت: بازیکنان ما به این خوبی واکنش نشان دادند. ما به دنبال آن هستیم که در بازی های بعدی را نیز به همین شکل به پیروزی برسیم.

وی افزود: این سومین قهرمانی من در سه کشور مختلف است.

وی سپس در خصوص تیم حریف ادامه داد: ماشین سازی کیفیتش بسیار بالاتر از موقعیتش در جدول بود، آنها نیز امروز خوب بودند و به عنوان میزبان تلاش می کردند تا نتیجه بگیرند و یک موقعیت هم داشتند ولی ما با آرامش بیشتری بازی می کردیم و از موقعیت ها استفاده کردیم.

وی سپس در خصوص زمین چمن ورزشگاه یادگار امام تبریز گفت: این زمین خوب است، همچنین زمین ورزشگاه گسترش فولاد نیز عالی است و زیرساخت ها خیلی بهتر شده است. در اصفهان و مشهد زمین های جدیدی ساخته شده اند.

برانکو سپس افزود: لیگ برتر ایران برای اولین بار در اختیار چهار تیم بزرگ قرار گرفته و انتظار می رود تا از نظر مالی و زیرساخت ها و سرمایه گذاری لیگ ایران روز به روز بهتر شود.

وی با بیان اینکه تیم ملی ایران وضعیت صعودی دارد، گفت: تیم ملی فوتبال ایران به یمن تلاش باشگاه ها به اینجا رسیده است.

سرمربی پرسپولیس ادامه داد: الان بازی با پدیده و الهلال برای ما خیلی مهم است.

وی در خصوص پنالتی زدن طارمی نیز گفت: سیدجلال حسینی دست راست من درون میدان است و با دادن پنالتی به طارمی اعتماد به نفس مضاعفی به مهدی داد.

تیم فوتبال پرسپولیس که در هفتمین دوره رقابت‌های لیگ برتر عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده بود پس از هشت فصل توانست این عنوان را تکرار کند و دوباره قهرمان شود.

ترکیب تیم ماشین سازی:
مهدی اسلامی، ادسون هنریکه، سعید مهدی پور، امین حاج محمدی، کاخبر کاکاشویلی، امین قاسمی نژاد، سعید قائدی فر، حمید علی عسگری، محمد رحمتی، حامد پاکدل و عزیز ابراهیم‌اف.

ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس:
علیرضا بیرانوند، سید‌جلال حسینی، محمد انصاری، حسین ماهینی، صادق محرمی، کمال کامیابی‌نیا، محسن مسلمان، سروش رفیعی، وحید امیری، علی علیپور و مهدی طارمی.

 

پاسخ دادن