پرش ۶ هزار واحدی شاخص کل بورس

معامله‌گران بورس تهران امروز با جهش دسته جمعی نماگرهای بورسی شاهد ثبت رکورد جدیدی برای شاخص کل بورس تهران و عبور از مرز ۱۵۵ هزار واحدی بود؛ بازاری که همچنان با سیل حقیقی‌ها و وورد سرمایه‌گذاران جدید مواجه است.

تهران- اقتصاد برتر-۲۱ شهریور ۹۷

 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهارشنبه۲۱ شهریور ماه ۹۷ با افزایش ۶۴۸۳ واحدی به رقم ۱۵۵ هزار و ۶۱ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۷۴۳ واحدی عدد ۲۵ هزار و ۳۴۱ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۸۳۱ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۲۴۶ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۱۳۰ واحدی به رقم ۱۱۵ هزار و ۹۲۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۱ هزار و ۲۱۰ واحدی عدد ۳۰۰ هزار و ۷۲۳ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۷۵ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۷۷۱ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با ۷۰۴ واحد ، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۰۲ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۹۶ واحدافزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های آسان پرداخت پرشین با ۱۳ واحد،آهنگری تراکتور سازی ایران با ۶ واحد و بوتان با ۴ واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۱۳ میلیارد و ۹۰۷ میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۳۶۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۱۹ و ۷۲۶ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی فارابی،‌صنایع شیمایی رنگین، حق تقدم خرید شیر پگاه آذربایجان غربی، حق تقدم خرید سهام سیمان قائن، افرانت، سیمان بهبهان، فولاد خوزستان، کویر تایر، پرداخت الکترونیک سامان کیش، تولیدی مهرام، فولاد مبارکه اصفهان، شهداب ناب خراسان، کاشی الوند، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، تولید سموم علف‌کش، پارس مینو، سرمایه‌گذاری ساختمانی نام‌آوران مهندسی،‌ توسعه معدنی صنعتی صبانور از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورد‌های غذایی و قند چهارمحال، صنعتی مینو، ذوب آهن اصفهان، قند ارومیه،‌ قند شیروان قوچان بجنورد، فرآورده‌های غذایی و قند تربت‌جام، سیمان مجد خاف، صنایع پتروشیمی تخت جمشید، خدمات فنی فولاد یزد، بیمه حافظ، پلاست‌ایران، خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، شیمیایی رنگین، داروسازی زاگرس فارمد پارس، سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان، صنایع بهداشتی ساینا، سیمان غرب آسیا، شیر پاستوریزه پگاه گلستان، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی بازگشایی شدند.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۹۷ میلیون سهم بانک سینا به ارزش کمتر از ۱۱ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده مواجه بود در گروه کارخانجات صنعتی تبرک نیز بیش از ۴۸ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱۱٫۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت؛ بیش از ۹ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی همراه بود و اندکی بیش از ۸ میلیون سهم سرمایه‌گذاری اعتباری ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد؛ ۱٫۵ میلیون سهم پتروشیمی زاگرس نیز به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد.

براساس این گزارش، امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی و گرایش معامله‌گران حقیقی برای خرید سهام روبرو شد که اغلب سهم‌های پیشرو بازار با صف خریدهای پایررا به کار خود پایان دادند. موضوع باز شدن سقف قیمت‌ها در بورس کالا و افزایش قیمت‌ها در حالی است که اغلب حقیقی‌ها با وجود پیش‌خور شدن خبرهای خوب در زمینه آزادسازی قیمت‌ها در گروه‌های مختلف اما همچنان برای جمع‌آوری سهام از خود اشتیاق نشان می‌دهند. این در حالی است که حقوقی‌ها نیز برای عرضه پرحجم سهام هنوز اقدام موثری در بازار نداشتند.

*فارس

پاسخ دادن