پرواز سکه بر فراز بازار

سکه سکته زد؛ افت 200 هزار تومانی در 24 ساعت
اقتصادبرتر

در نخستین روز اسفندماه بازار طلا و ارز تهران با جهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ اسفند ۹۷

در نخستین روز اسفندماه بازار طلا و ارز تهران با جهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند. البته سکه به دلیل حباب سیال، به رشد خود ادامه داد و تا مرز ۴.۷ میلیون تومان بالا رفت. دلار وارد نیمه بالای کانال ۱۲هزار تومان شد و طلای آبشده در نیمه بالای کانال ۱.۸ میلیونی جابه‌جا شد.

روز گذشته و در آخرین روز بهمن‌ماه در بازار طلا و ارز پایتخت بهمن‌ماه بازار با نرخ‌های کاهش یافته بازگشایی شد اما در ادامه نرخ‌ها روی مدار صعودی حرکت کردند و این روند تا شب نیز ادامه یافت. صبح چهارشنبه اول اسفند‌ماه، با توجه به ادامه روند صعودی دیروز تا ساعاتی از شب، بازار با جهش نرخ‌های بازگشایی مواجه شد. در ادامه قیمت‌ها اندکی بالاتر و یا پایین‌تر آمدند اما نهایتاً به جز درباره سکه، سایر قیمت‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند.

اگرچه معمولاً در ماه پایانی سال به‌طور سنتی قیمت‌ها با رشد مواجه می‌شوند، اما بانک مرکزی به رغم افزایش عرضه با هدف کنترل بازار، چندان در این امر توفیق نیافت. با این وجود بازارسازی بانک مرکزی تا حدی توانست جلوی رشد بیشتر قیمت را بگیرد.

کارشناسان اقتصادی از رشد چشم‌گیر اونس‌طلای جهانی به عنوان یکی از عوامل محرک رشد قیمت در بازار داخلی یاد می‌کنند. همچنین با توجه به رشد قیمت‌ها، تقاضای احتیاطی مردم نیز روانه بازار شد و زمینه ساز رشد قیمت‌ها شد. رشد قیمت حواله درهم در زمان بازگشایی نیز انتظار رشد قیمت در بازار را بالا برد.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته را با قیمت ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان هزار تومان به پایان رساند (ساعت ۶ عصر) و امروز با نرخ ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بازگشایی شد. سکه تا ظهر به میانه‌های کانال ۴٫۶ میلیونی رسید و با توجه به سیالیت قیمت سکه ناشی از حباب قیمت، در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۴ بعدازظهر) سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه تا ۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان شد. سکه گرمی نیز ۸۳۰ هزار تومان قیمت دارد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ ۱ میلیون و ۸۳۲ هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار با رشد ۵۰ هزار تومانی با قیمت ۱ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان کار خود را آغاز کرد. طلای امروز حداکثر تا ۱ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان پیش رفت اما تمایل بیشتری برای رشد قیمت از خود نشان نداد و دچار کاهش نسبی قیمت شد. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۴ بعدازظهر) مثقال طلای آبشده به ۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بازگشت.

اونس طلا در بازار جهانی دوباره صعود قابل توجهی را تجربه کرد و به ۱۳۴۳ دلاررسید. در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار بالای ۴۳۰ هزار تومان و گرم طلای ۲۴ عیار کمتر از ۵۸۰ هزار تومان بوده‌است.

قیمت دلار و ارزهای رایج

دلار آمریکا در بازار غیررسمی روز گذشته نهایتاً (حوالی ساعت ۶ عصر) با نرخ ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان به کار خود پایان داد و امروز به دلیل کمبود دلار در بازار آزاد، معامله چندانی انجام نشداما در معدود معاملات انجام شده قیمت دلار به میانه کانال ۱۳ هزار تومانی رسید. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت ۴ بعدازظهر) دلار آمریکا به حدود ۱۳هزار و ۶۲۰ تومان رسیده‌است.

امروز یورو در نیمه پایین کانال ۱۵ هزار تومانی و پوند انگلیس در نیمه بالای کانال ۱۷ هزار تومانی جابه‌جا شدند و درهم امارات نیز امروز از میانه کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان تا مرز ۳ هزار و ۷۰۰ تومان متغیر بود.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز پایتخت به شرح زیر است:

پاسخ دادن