پشت صحنه برندگان و بازندگان حباب قیمت سهام بورس|احسان سلطانی|تلگرام

هدف از پول پاشی در بورس (به بهانه اعتراضات سهامداران خرد) حفظ منافع بنگاههای و بانکهای خصولتی است و البته شاید با توجیه حفظ شاخص بورس در زمان انتخابات.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، بازی قیمت سهام بورس با برنامه ریزی مجموعه ائتلاف غالب (دولت+خصولتی ها+وابستگان به قدرت)، تحت عنوان و با توجیه به ظاهر تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه اجرا گردید، اما سه هدف اصلی کلیدی زیر را دنبال می کرد:

🔸(۱) تامین منافع وابستگان به دولت و قدرت که در خرید و فروش سهام و به ویژه سهام بنگاههای زیانده به سودهای کلان برسند.
🔸(۲) خارج کردن بنگاهها و به ویژه بانکهای خصولتی زیانده از ورشکستگی با بیش ارزنده سازی سهام آنها، به صورتی که ارزش سهام آنها بیش از بدهی گردد.
🔸(۳) تحکیم و تقویت سلطه بخش شبه دولتی (خصولتی) بر اقتصاد و مردم و تضعیف و تحدید بخش خصوصی
— دولت هم در این میان درآمد داشت، اما با مقداری واقعی سازی قیمت نهاده های بنگاههای خصولتی می توانست همه کسری بودجه خود را جبران کند.

🌀 چرایی و چگونگی زیان سهامداران:

🔸(۱) هر شخصی در هر جای جهان و در هر کسب و کار و سرمایه گذاری بدون تخصص و تجربه لازم وارد شود، بی تردید شکست می خورد، چه برسد در بازار به شدت حرفه ای و تخصصی سهام.

🔸(۲) قانون اولیه ورود به بازار دارایی ها زیان در ورود در اوج قیمتها است.

🔸(۳) ذات هر بازاری و به ویژه بازار سهام این است که همواره عده ای برنده و عده ای بازنده آن هستند.

🔸(۴) شاخص بورس تهران در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ از سقف ۱ میلیون واحد و در ۲۶ خرداد از سقف ۱۲۰۰۰۰۰ واحد عبور کرد و در ۱۹ مرداد به اوج خود (بالای ۲ میلیون واحد) بالغ گردید و از آن پس روندی نزولی در پیش گرفت و در ۲۵ دی به زیر ۱۲۰۰۰۰۰ واحد رسید. بیش از ۳۵۰ روز کاری از شروع رشد شاخص می گذرد. در فاصله ۳۹ روز کاری شاخص از ۱۲۰۰۰۰۰ به ۲ میلیون واحد رسید و ۱۳۳ روز کاری طول کشید تا به سقف کمتر از ۱۲۰۰۰۰۰ واحد برسد. میزان خرید سهام توسط سهامداران خرد در ۳۹ روز کاری حتی نیم درصد ارزش بازار را شامل نمی شود، و انگهی این سهامداران ۱۳۳ روز کاری زمان داشتند تا سهام خود را بفروشند. بنابراین طمع این دسته از افراد موجب شده تا متضرر شوند. بیش از ۹۰ درصد اشخاصی که در سال گذشته وارد بازار سهام شدند سود خوبی به دست آورده اند. این که چند درصد متضرر شوند امری غیر عادی در هیچ بازاری نیست. موضوع این است که سهامداران شاخص ۲ میلیون واحد را حق و غنیمت خود فرض می کنند و ادعای ضرر و زیان بر این مبنا شکل می گیرد. به همین دلیل است که گفته می شود ۴۶ میلیون ایرانی ۴۰ درصد دارایی خود را از دست دادند در حالی که حباب قیمت و قیمت های صوری و مقطعی ملاک ارزش گذاری دارایی قرار نمی گیرد.

🔸(۵) حفظ ارزش پول سفسطه ای بیش نیست. اغلب اشخاص به طمع کسب درآمد (بیش از افزایش عمومی قیمتها) وارد بورس شدند، که در غیر این صورت در کسب و کار مرتبط با خود یا دارایی های ارزشمند (مانند طلا) سرمایه گذاری می کردند.
قانون طلایی سرمایه گذاری وارن بافت می گوید طمع کنید هنگامی که همه می هراسند و هراس کنید هنگامی که همه طمع می کنند. هر کس در هر کاری طمع خام کند، متضرر می شود.

🔸(۶) این که خریداران سهام فریب سخنان مسئولین را خورده اند، قابل قبول نیست. پس از ۲ سال شوکهای قیمتی، اصولا خریداران اعتمادی به دولت نداشتند که بخواهند سرمایه خود را با توصیه مسئولین دچار مخاطره کنند، اینها قربانی طمع خود شدند.

🔸(۷) سهام بیمه و تضمین شده نیست. خریداران سهام به اخطارهای کارشناسان هیچ توجهی نکردند. خود کرده را تدبیر نیست.

🔸(۸) همه موارد فوق از مسئولین کشور، دست اندرکاران و کارگزاری های بورس، رسانه های زرد و اقتصادخوانده هایی که«معمای سرمستی بورس» حل می کردند و مردم را برای خرید سهام تحریک کردند و فریب دادند، رفع مسئولیت نمی کند و بایستی جوابگو باشند.

🌀 هدف از پول پاشی در بورس (به بهانه اعتراضات سهامداران خرد) حفظ منافع بنگاههای و بانکهای خصولتی است و البته شاید با توجیه حفظ شاخص بورس در زمان انتخابات.
چگونه است برای دولت، بانک مرکزی و مجلس فلاکت میلیونها ایرانی و حتی جان مردم در کرونا اهمیت ندارد، اما با اعتراض به اصطلاح چند نفر سهامدار خرد، بلافاصله جلسات متعدد تشکیل می گردد و با پول پاشی (از محل چاپ پول) مانع از سقوط شاخص می شوند. تجربه برخورد با مشکلات اقتصادی مردم در ۳ سال گذشته و بحران کرونا نشان می دهد که مردم چندان اهمیتی ندارند و هدف دولت و بانک مرکزی تامین منافع گروهی بجز سهامداران خرد است.
دولت و بانک مرکزی (با همکاری مجلس) تنها وظیفه ای که برای خود قائل هستند، حفظ حباب قیمت دلار و دارایی ها (مسکن، سهام، کالاها و…) است. حفظ دارایی های بادآورده وابستگان به قدرت، ثروتمندان و بنگاهها و بانکهای خصولتی از جیب عامه مردم شده خاکریز مقاومت دولت و اوجب واجبات.

*احسان سلطانی پژوهشگر و مشاور اقتصادی و صنعتی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن