پلوسی به دنبال خلع ترامپ از قدرت

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت قرار است، موضوع استفاده از بند ۲۵ قانون اساسی برای برکناری موقت ترامپ از ریاست جمهوری به خاطر ابتلا به ویروس کرونا را در مجلس نمایندگان مطرح کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ مهر ۹۹

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را به خاطر شبهاتی که درخصوص سلامتی وی پس از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد، موقتاً از قدرت برکنار کند.

ترامپ با اطلاع از این موضوع بلافاصله بیمارستان را بدون ماسک ترک کرد و در کاخ سفید مستقر شد. شان کانلی پزشک کاخ سفید با اعلام اینکه رئیس جمهوری آمریکا پس از ابتلا به کرونا، دوره درمانی خود را تکمیل کرده است، گفت: وی می‌تواند از روز شنبه مراودات عمومی را از سربگیرد. به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «فاکس نیوز»، پلوسی در جمع خبرنگاران گفت، به‌دنبال اتخاذ اقداماتی قانونی برای کنار گذاشتن ترامپ از قدرت تا زمان بهبودی وی خواهد بود. رئیس مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت: «فردا، فردا به اینجا بیایید. قرار است درباره بند ۲۵ [قانون اساسی] بحث داشته باشیم». پلوسی گفت: «فکر می‌کنم جامعه باید از شرایط سلامتی رئیس جمهور مطلع باشد. یک سئوال که او از پاسخ به آن سر باز زده این است که آخرین بار چه زمانی نتیجه تست او منفی بوده؟» طبق بند ۲۵ قانون اساسی آمریکا درصورتی که رئیس جمهور «قادر به واگذار کردن قدرت و مسئولیت‌های دفتر خود نباشد» معاون وی می‌تواند جایگزین او شود. شرط استفاده از این بند از قانون اساسی آمریکا این است که معاون رئیس جمهور یا اکثریت وزرای اجرایی یا دیگر نهادهای آمریکا از جمله کنگره، گواهی ناتوانی رئیس جمهور را به رئیس مجلس نمایندگان تحویل دهند. این بند از قانون اساسی به کنگره اجازه می‌دهد قانونی را تصویب کند که منتج به تشکیل یک هیأت برای امضای اعلامیه مربوط به انتقال قدرت می‌شود و پلوسی ممکن است بتواند رضایت جمهوری‌خواهان سنا را نیز در این جهت جلب کند اما بعید به نظر می‌رسد نهایتاً «مایک پنس» معاون ترامپ به امضای آن راضی شود.

ترامپ با اطلاع از این موضوع بلافاصله بیمارستان را بدون ماسک ترک کرد و در کاخ سفید مستقر شد.

شان کانلی پزشک کاخ سفید با اعلام اینکه رئیس جمهوری آمریکا پس از ابتلا به کرونا، دوره درمانی خود را تکمیل کرده است، گفت: وی می‌تواند از روز شنبه مراودات عمومی را از سربگیرد.

پاسخ دادن