پنتاگون: برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایران نداریم

رویترز نوشت: وزیر دفاع آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) ادعا کرد طرحی روی میزش برای توقیف نفتکش ایران، «آدریان‌‌دریا» قرار ندارد.
اقتصادبرتر

پنتاگون نوشت: وزیر دفاع آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) ادعا کرد طرحی روی میزش برای توقیف نفتکش ایران، «آدریان‌‌دریا» قرار ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ شهریور ۹۸

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که ایالات متحده در حال حاضر طرحی برای توقیف نفتکش «آدریان دریا ۱» حامل نفت ایران ندارد.

وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران در لندن گفته است، ما در خصوص طرح‌ها به صورت علنی صحبت نمی‌کنیم ، اما در حال حاضر چنین طرحی روی میز کارم قرار ندارد.

وزارت خزانه داری آمریکا هم پنجشنبه هشدار داد هرکسی به نفتکش «آدریان دریا ۱» حامل نفت ایران سوخت رسانی کند، از سوی ایالات متحده تحریم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نفتکش آدریان «گریس ۱» تحریم شد

وزارت خزانه داری آمریکا ۳۰ اوت نفتکش «آدریان دریا ۱» را مورد تحریم قرار داد.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا هشدار داده است ، هرگونه کمکی به نفتکش «آدریان دریا ۱» را به مثابه حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ارزیابی خواهد شد که در فهرست گروه های تروریستی این وزارتخانه قرار گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده است، انتقال نفت این ابر نفتکش به سوریه، حکومت بشار اسد را قادر خواهد کرد که به تروریسم خود ادامه دهد.

این ابر نفتکش ۴۵ روز در جبل‌الطارق به ظن حمل نفت به سوریه توقیف شده بود و پس از دو هفته سرگردانی در دریای نزدیک سوریه متوقف شده است. آمریکا می‌گوید ایران قول داده بود مقصد این نفتکش سوریه نخواهد بود، اما به قول خود عمل نکرده‌است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید، اگر افراد غیر آمریکایی به یک کشتی‌ ایران که مورد تحریم قرار گرفته، سوخت رسانی کنند و یا هزینه‌های مرتبط با خدمات سوخت‌رسانی به این کشتی را بپردازند، در معرض خطر تحریم شدن خواهند بود.

پیشتر «تانکر ترکرز» گزارش داده بود «آدریان دریا ۱» به سواحل سوریه نزدیک شده و سه نفتکش سوئزمکس (با ابعاد سوئزگذر) ایران نیز تقریباً حوالی این منطقه هستند و احتمالاً برای تخلیه بخشی از بار آن به کار گرفته شوند.

مارک اسپر گفت که از پیشنهادهای فرانسه و سایر کشورها برای گفت‌وگو با ایران حمایت می‌کند.

او گفت: «نظر شخصی من این است که اگر فرانسه و سایرین بتوانند ایران را برای گفت‌وگو پای میز مذاکره بیاورند، اقدام خوبی خواهد بود، منتهی متولی این ماجرا من نیستم و وزارت خارجه است.»

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این روز پنجشنبه تأیید کرده بود که قصد داشته با پیشنهاد رشوه چندین میلیارد دلاری به ناخدای این نفتکش آن را توقیف کند.

فایننشال‌تایمز روز چهارشنبه گزارش داده بود «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی غیرمعمول از ناخدای نفتکش ایران خواسته کشتی را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که امکان بازداشت آن توسط آمریکا وجود داشته باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «واشنگتن‌فری‌بیکن» این خبر را تأیید کرده و گفته که این پیشنهاد برای ایجاد اخلال در فعالیت‌های سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داده شده است.

این سخنگو به واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محموله‌های نفت خام ایران که هر کدام ده‌ها میلیون دلار ارزش دارند به سوریه و نقاط دیگر ارسال می‌کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ۸ شهریور در توئیتر نوشت: «ما اطلاعات قابل اطمینانی به دست آورده‌ایم که این نفتکش در راه خود به مقصد طرطوس سوریه است».

طی روزهای اخیر گزارش شده است که سه نفتکش سوئزگذر ایران شامل «سیلویا ۱»، «استارک ۱» و «ساراک» در نزدیکی «آدریان دریا ۱» هستند. ایران می‌گوید این کشور به هر کسی که مشتری نفت ایران باشد، نفت خواهد فروخت.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن