پوتین و مکرون خواستار آتش‌بس فوری در قره‌باغ شدند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و امانوئل مکرون همتای فرانسوی او در تماس تلفنی خواستار آتش‌بس همه‌جانبه و فوری در منطقه قره‌باغ کوهستانی شدند. رهبران روسیه و فرانسه برای برگزاری نشست گروه میسنک نیز اعلام آمادگی کردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ مهر ۹۹

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و امانوئل مکرون همتای فرانسوی او در یک تماس تلفنی ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری نشست گروه مینسک خواستار آتش‌بس فوری و همه‌جانبه در منطقه قره‌باغ کوهستانی شدند. گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ توسط “سازمان امنیت و همکاری اروپا” برای حل و فصل صلح‌آمیز بحران قره‌باغ کوهستانی ایجاد شده است. ریاست مشترک گروه مینسک را روسیه، فرانسه و آمریکا برعهده دارند. در گروه مینسک علاوه بر این سه کشور بلاروس، آلمان، ایتالیا، پرتغال، هلند، سوئد، فنلاند، ترکیه و همچنین ارمنستان و آذربایجان عضو هستند.

با گذشت حدود سه دهه گروه مینسک موفق نشده است در منطقه کوهستانی قره‌باغ صلحی پایدار برقرار کنند و آتش جنگ بار دیگر در قره‌باغ شعله‌ور شده است. مکرون و پوتین اکنون ارمنستان و آذربایجان را فراخوانده‌اند برای حل مناقشه قره‌باغ کوهستانی بر سر میز مذاکره برگردند. مکرون و پوتین خواهان آن شده‌اند که طرفین درگیر ضمن قطع حملات متقابل از تنش‌ها بکاهند و خویشتنداری نشان دهند. اما اوضاع کنونی حاکم در منطقه حاکی از ادامه و حتی تشدید جنگ است. الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه نهم مهر اعلام کرد “خروج ارتش ارمنستان از اراضی آذربایجان تنها شرط توقف درگیریها در قره باغ اشغالی است”. نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان نیز پیشنهاد میانجی‌گری روسیه را رد کرد. در سطح بین‌المللی نیز نگرانی از گسترش درگیری و بروز یک جنگ نیابتی بین مسکو و آنکارا افزایش می‌یابد. تعداد رسمی کشته‌شدگان از زمان آغاز جنگ در روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر بیش از ۱۰۰ نفر است که شامل ۲۲ غیرنظامی می‌شود. با این حال، رقم واقعی کشته‌شدگان احتمال داده می‌شود که بیشتر از این میزان باشد. ارمنستان ادعا کرده است که چهار هزار اسلام‌گرای مزدور سوری به نفع آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی تحت پوشش ترکیه می‌جنگند. وزارت امور خارجه روسیه هم با صدور بیانیه‌ای از انتقال جنگجویان از سوریه و لیبی به منطقه درگیری در قره باغ ابراز نگرانی کرده است. الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان اما خبر انتقال این جنگجویان به قره‌باغ را جعلی دانست و گفت: «هیچ جنگجویی از سوریه در این نبردها وجود ندارد، حتی یک مدرک در این زمینه وجود ندارد، این خبرهای جعلی توسط ارمنستان پخش می‌شود.» روسیه اعلام کرد که در مورد این موضوع به تحقیق خود ادامه خواهد داد. از طرفی وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور به همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود پیشنهاد داده در مسکو با یکدیگر دیدار کنند. به نوشته وبسایت وزارت خارجه روسیه پیشنهاد لاوروف به جیحون بایراموف وزیر خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان طی تماس تلفنی به آنها انتقال یافته است.

روسیه از نظر تاریخی به عنوان قدرت حافظ ارمنستان به حساب می‌آید از طرف دیگر مسکو روابط نزدیکی با آذربایجان دارد و در سال‌های اخیر بارها هر دو کشور را با سلاح تامین کرده است.

منطقه کوهستانی قره‌باغ که تحت کنترل ارمنستان است ۱۴۵ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر حقوق بین‌الملل بخشی از خاک آذربایجان محسوب می‌شود. این منطقه دهه‌هاست که محل مناقشه دو کشور آذربایجان و ارمنستان است. این بحران در سال ۱۹۸۸ شروع و بعد از فروپاشی اتحاد شوروی (۱۹۹۱) ادامه یافت. حدود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان از جمله هفت شهر این کشور در اطراف قره‌باغ هم به تصرف ارمنستان درآمده است. این تنش تاکنون بیش از ۳۰هزار قربانی بر جای نهاده و یک میلیون نفر را آواره است.

پاسخ دادن