پولمان را از بانک‌های زیان‌ده خارج کنیم؟

تاثیر مدیریت درست منابع بانکی بر کاهش فقر در جامعه

کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «تا زمانی که نظارت بانکی وجود داشته باشد، خطری سپرده‌های مردم را تهدید نمی‌کند.»

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ شهریور ۹۸

آیا لازم است مردم سپرده‌های خود را از بانک‌های زیان‌ده خارج کنند یا نه؟ کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «تا زمانی که نظارت بانکی وجود داشته باشد، خطری سپرده‌های مردم را تهدید نمی‌کند.»

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بنکر (Banker)، این کارشناس ادامه داد: «بانک‌ها زیر چتر حمایتی دولت قرار دارند و حتما از طرف بانک مرکزی نظارت می‌شوند. بنابراین بانک‌ها فعالیت‌شان تحت نظر بانک مرکزی است و لازم نیست مردم بابت سپرده‌های خود نگران باشند.

علاوه بر این، اغلب این بانک‌ها مطالبات زیادی از دستگاه‌های دولتی دارند و با دریافت مطالبات خود می‌توانند بدهی‌هایشان را پرداخت کرده و به فعالیت‌شان ادامه دهند و بعید است که خطر ورشکستگی آنها را تهدید کند. ضمن این‌که ما فرصت ادغام کردن بانک‌ها را با همدیگر داریم و امیدواریم سیستم بانکی با ادغام بانک‌ سپه و بانک‌های نظامی تجربه خوبی به دست بیاورد و در صورت لزوم باز هم این تجربه را تکرار کند.»

این کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال که آیا دادن سودهای ۲۰‌درصدی به سپرده‌گذاران از طرف بانک‌هایی که بیشترین انباشت بدهی را دارند، منطقی است یا نه؟ می‌گوید:

«به نظر می‌رسد نرخ سود زیر ۲۰‌درصد، نرخ مناسبی باشد، چون تورم بالا و پرداخت سود ۲۰‌درصد به سپرده‌گذاران بانک‌ها امری کاملا منطقی است. نمی‌توان گفت چرا این بانک‌ها که بدهی دارند، سودهای ۲۰‌درصد پرداخت می‌کنند، چون این بانک‌ها همان‌طور که بدهکار هستند، طلبکار هم هستند و به همین دلیل به ادامه حیات خود امیدوارند و این‌که می‌خواهند مثل بانک‌های دیگر به مردم سود ۲۰‌درصد بدهند، کاملا منطقی است.»

پاسخ دادن