پوند در آستانه ۵۰۰۰ تومان

نرخ بانکی پوند طی یک ماه اخیر در حالی با افزایش ۱۳۰ تومانی مواجه شد که قیمت این نوع ارز در بازار آزاد با صعود ۶۹ تومانی به مرز ۵۰۰۰ تومان رسیده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ مرداد ۹۶

نرخ سه ارز اصلی دلار، پوند و یورو همواره بر اقتصاد کشور تاثیرگذار بوده؛ به ویژه اینکه طی سال‌های اخیر و پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی و بانکی ناجوانمردانه غربی‌ها بر علیه کشورمان بانک مرکزی و دولت‌های وقت به دلیل مشکلاتی که در استفاده از ارز دلار پیش آمد به سمت استفاده از سایر ارزها به ویژه یورو و پوند حرکت کردند.

بر این اساس ارز پوند از جمله ارزهایی شد که سهم آن در سبد ارزی کشورمان بالا رفت و علاوه بر یورو بخشی از سبد ارزی به این ارز اختصاص یافت. با این وجود نرخ ارز پوند طی ماه‌های اخیر به ویژه پس از جریانات برگزیت با تغییر و تحولاتی همراه شد و نوساناتی را تجربه کرد.

به هر حال تغییرات جهانی این ارز و کاهش و افزایش نرخ برابری آن در مقابل ارز دلار در اقتصاد ایران نیز مشهود است و نوسانات این نرخ در بازارهای جهانی و اروپا در نرخ بازار ارز ایران هم مشاهده می‌شود.

بررسی روند تغییر نرخ ارز پوند طی یک ماهه اخیر نشان می‌دهد که بانک مرکزی نرخ بانکی (رسمی) این نوع ارز را در ابتدای تیرماه امسال ۴۱.۱۵۷ ریال در نظر گرفته بود که با نوساتی که تجربه کرد امروز شنبه به ۴۲.۴۶۱ ریال رسید که افزایش۱۳۰۴ ریالی طی یک ماه اخیر را نشان می‌دهد.

علاوه بر این بررسی نرخ ارز پوند در بازار آزاد هم حاکی از این مطلب است که نرخ ارز پوند از ۴۸۴۴ تومان در ابتدای تیرماه به ۴۹۱۳ تومان در آخرین روز این ماه رسیده که افزایش ۶۹ تومانی را به همراه داشته که بر این اساس این نرخ در چند قدمی رسیدن به ۵ هزار تومان قرار گرفته است.

به هر حال تغییرات قیمت ارز در بازار آزاد علاوه بر تبعیت از نرخ‌های جهانی این نوع ارز از نرخ دولتی آن پیروی می‌کند و با افزایش قیمت ارز دولتی نرخ این ارز بالا می‌رود و با کاهش آن با نزول همراه می‌شود. همچنین بانک مرکزی نرخ رسمی پوند در تاریخ پنجم فروردین ماه امسال که اولین روز کاری سال جاری محسوب می شود را ۴۰.۴۳۰ ریال اعلام کرد که نسبت به نرخ امروز با رشد ۲۰۳۱ ریال همراه بوده است.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که این تغییرات و تحولات و افزایش نرخ بانکی ارزهای اصلی از جمله پوند انگلیس در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز به عنوان برنامه جدی بانک مرکزی است که به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد و اجرایی خواهد شد؛ کما اینکه رییس کل بانک مرکزی نیز از آماده‌سازی مقدمات اجرای این برنامه خبرداده است.

*ایبنا

 

پاسخ دادن