پو‌ل‌هایمان را از بورس بیرون بکشیم یا نه؟

میزان بازدهی بازار سرمایه طی یک ماه و نیم گذشته بیش از ۷۰ درصد مثبت بوده‌است. اما آخرین روز معاملات در روز شنبه با بازدهی منفی ۲٫۵ درصدی مواجه بود. بنابراین در این شرایط باید سرمایه‌های خردمان را از بازار خارج کنیم؟

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲ خرداد ۹۹

بورس بازهم بازدهی پیدا می‌کند؟

به گزارش #اقتصادبرتر، فعلا خبری از شور و هیجان ابتدای سال برای سرمایه‌گذاری در بورس نیست. بازار پاپس کشیده و مردم هم در پی هشدارهای مکرر اقتصاددانان و یادآوری تجربه موسسات مالی و اعتباری، با تردید به بازار سرمایه نگاه می‌کنند. در این شرایط بهترین اقدام نه خرید است و نه فروش. بزودی در مورد دارایی بسیاری از شرکت‌های بورسی تجدید نظر صورت می‌گیرد و به علت رشد قیمت مسکن، میزان ارزش دارایی‌های آنها افزایش می‌یابد و احتمالا وضعیتشان در بازار سرمایه مثبت می‌شود. اما فعلا که بازار در حالت بیم و امید قرار دارد، نه باید به طور جدی فکر خرید بود و نه فروش. البته حرفه‌ای‌های بازار در این مقطع سمت خرید می‌روند ولی برای سرمایه‌گذاران خرد، انتظار بهترین توصیه است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه می‌کنند؟

آنها روش بسیار آسوده و راحتی را پیش‌گرفته‌اند به طوری که سایت‌هایشان را آپدیت نمی‌کنند تا سرمایه‌گذاران از وضعیت قیمت‌های جدید مطلع نشوند. این صندوق‌ها شش ماه قبل آنلاین عمل می‌کردند ولی حالا روش عدم شفافیت را دنبال می‌کنند. اگر در صندوق‌هایی مانند لوتوس بانک پارسیان سرمایه‌گذاری کرده‌اید، باید آگاه باشید که هیچ روشی برای اطلاع از وضعیت نوسان ارزش دارایی‌هایتان ندارید چراکه بانک و صندوق از انتشار قیمت‌های جدید صدور و ابطال خودداری می‌کنند.

بازار سرمایه رشد می‌کند؟

شاید به همین سادگی نباید انتظار رشد دوباره و ناگهانی را از بازار سرمایه داشت. این بازار به نقطه عطف خود رسید و حالا شیب نمودارش کمی نزولی شده ولی وضعیت سقوط ندارد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

تقریبا حرف جدیدی در مورد بازار سرمایه بیان نشده و همه اظهارنظرها تکرار چند کلید واژه است. طرفداران بورس می‌گویند وضعیت مطلوب است و حرفه‌ای ها باید در بازار بمانند. مخالفان بازار هم می‌گویند که روند حرکت شاخص کل طی تمام روزهای آینده نزولی است چراکه موقعیت واقعی اقتصاد ایران در بازار انعکاس پیدا می‌کند.

پاسخ دادن