پیامد استخدام حق التدریسی ها چیست؟

رییس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش، استخدام معلمان حق‌التدریس در این وزارتخانه را بحران و یک معضل بزرگ توصیف کرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۲ مهر ۹۶

اسفندیار چهاربند گفت: اگر طرح استخدام معلمان حق‌التدریس اجرایی شود، تا ۵ سال حداقل جذب داوطلب دختر در مراکز تربیت معلم متوقف و صفر خواهد شد.

چهاربند، رییس مرکز برنامه ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، درباره تصویب کلیات طرح استخدام معلمان حق التدریس در مجلس و در پاسخ به این سوال که در مجموع تعداد این معلمان چقدر است و چه تعداد در مناطق دورافتاده و محروم و چه تعداد در مراکز استانها هستند، اظهار داشت: معلمان حق التدریس عمدتا در شهرها و مراکز استان ها مشغول به فعالیت اند و در مناطق محروم و دورافتاده که نیاز ما هستند، حضور ندارند. بنابراین باید در زمان بررسی جزییات طرح استخدام این معلمان در مجلس، به این موضوع توجه ویژه ای شود.

۸۰ درصد معلمان حق التدریس با نیاز آموزش و پرورش سنخیت ندارند

رییس مرکز برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش با اعلام این آمار که ۸۰ درصد معلمان حق التدریس به لحاظ منطقه جغرافیایی، دوره تحصیلی و جنسیت با نیاز آموزش و پرورش تناسبی ندارند، افزود: بنابراین با شرایط موجود، باید به ابعاد و پیامدهای این موضوع توجه شود؛ در غیر این صورت استخدام این معلمان به بحران و معضل بزرگ و بلند مدتی منجر خواهد شد.

چهاربند ادامه داد: آمار معلمان حق التدریس براساس آنچه در متن طرح آمده، حدود ۱۲۱ هزار نفر است که با توجه به عدم تناسب این نیروها با نیاز آموزش و پرورش ابعاد مساله را پیچیده تر و معضلات و پیامدها را برای ما وخیم تر می کند.

۹۳ درصد معلمانِ حق التدریس خانم هستند/ به نیروی مرد نیاز داریم

وی با بیان این مطلب که ۹۲-۹۳ درصد معلمانِ حق التدریس را خانم ها تشکیل می دهند، تصریح کرد: تقریبا ۵۵ تا ۶۰ درصد نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش مرد هستند و اساسا این نیروها برای آموزش و پرورش جذب نشده بودند، بلکه برای ماموریت دیگر جذب شده بودند و حالا با روشی کاملا غیرکارشناسی به آموزش و پرورش تحمیل می شوند.

احتمال تعطیلی ۳۵ پردیس دانشگاه فرهنگیان/توقف جذب داوطلبان دختر تا ۵ سال

رییس مرکز برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر طرح استخدام معلمان حق التدریس با کمیتِ مشابه عددی که ذکر کردم، بخواهد اجرایی شود، به این معناست که تا ۵ سال حداقل جذب داوطلب دختر در مراکز تربیت معلم متوقف و صفر خواهد شد و این در واقع یک پدیده اجتماعی نامطلوب است که ما از امسال به داوطلبان بگوییم که حق و امید شرکت در آزمون را ندارید. علاوه بر این موارد، چیزی حدود ۳۵ پردیس دانشگاه فرهنگیان که دختر در آنها تحصیل می کنند، تعطیل خواهد شد.

آمار معلمان حق التدریس به تفکیک

چهاربند با اعلام اینکه از میان مجموع معلمان حق التدریس در سراسر کشور، ۴۲ هزار مربی پیش دبستانی، ۶۰ هزار نفر نیروی نهضت سوادآموزی و حدود ۱۸ هزار نفر خرید خدمات آموزشی هستند، خاطرنشان کرد: بارها در کمیسیون‌ آموزش ما توضیحات خود را ارائه کردیم و به همین دلیل طرح رای نیارود؛ تصویب این طرح تبعات و پیامدهای بسیار سنگینی به همراه خواهد داشت و دقت نظر بیشتری را به فراخور می خواهد تا آموزش و پرورش را درگیر یک معضل بلند مدت نکند

*ایلنا

1 پیام

  1. من نمیدونم ایشان چه خصومتی با معلمان حقالتدریسی دارند. اولا این یک کذب محض است که معلمان حق التدریسی در مراکز استانها تدریس میکنند همه انها در نقاط دورافتاده و در روستا ها هستند. مگر پارتی داشته باشند.در ضمن منظور مجلس از استخدام معلمان حقالتدریسی سال قبل از ۹۱ و ماده ۱۷ هستند که تعداد انها قبلا چهل هزار بود و حالا که در اموزش و پرورش هستند شدند.هفده هزار نفر. شامل همه اموزش یاران و پیش دبستانی ها نمیشوند.فقط افراد شاغل کنونی که قبل از سال ۹۱ بودن است. و اکنون هم سالهاست با ماها بدون حقوق در جاهای دور افتاده تدریس میکنند. این گفته های اقای چهاربند با غرض ورزی است. وبنظر میرسد با دادن ادرس اشتباه سعی در القای نظر خود دارد. در ضمن اینکه در کمسیون اموزش رای نیاورد بواسطه امار ندادن شما بود.شایسته است اقای وزیر فکر به حال ایشان نماید.

پاسخ دادن