پیام ایران: آمریکا به تعهداتش عمل کند، ما هم عمل می کنیم

رئیس جمهور گفت : اگر دولت آمریکا ( بایدن ) صادقانه به قانون برگردد و به تعهدات خود عمل کند، ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ بهمن ۹۹

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت گفت : انتظار ما از کسانی که امروز قدرت را در آمریکا به دست گرفتن این است که به قانون و تعهدات بین المللی برگردند و اگر می‌توانند تلاش کنند در ۴ سال آینده تمام لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند، البته اگر این لکه‌های سیاه پاک شدنی باشد. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت جدید آمریکا وظایف سنگینی بر دوش دارد و باید به قانون، مقررات و قطعنامه‌های بین المللی برگردند، گفت: اگر صادقانه به قانون برگشتند و در عمل صداقت خود را نشان دادند، ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

  • پایان دوره سیاه ترامپ

رئیس جمهور گفت : دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می‌شود و هر ظالمی که سرنگون شود می‌گوییم الحمدالله‌ رب‌العالمین. ممکن است عده‌ای خوششان نیاید ولی این دستور اسلام ماست که اگر ظالم و مستبدی سرنگون شد آنجا جای حمد خداست و از نعمت خدا باید استفاده کرد

منزوی کردن آمریکا در جهان، دو قطبی کردن جامعه آمریکا و تبدیل شدن واشنگتن به یک پادگان نظامی در روز تحلیف رئیس جمهور جدید، جزو میراث و ثمرات کارهای ناشیانه یا مستبدانه ترامپ است. اگر واردین جدید در کاخ سفید از آنچه که گذشته درس عبرت گرفته باشند و نسبت به تعهدات قطعنامه ۲۲۳۱، امضایی کردند، در برابر آن در ایران هم یک امضا خواهند دید نه بیشتر، اگر آنها فرمانی صادر کردند در برابر آن در ایران هم فرمانی خواهند دید نه بیشتر، رئیس جمهور انزوای سیاسی آمریکا را میراث بجای مانده از طرف ترامپ دانست و افزود: امروز آمریکا با سیاست‌های غلط ترامپ در سیاست خارجی تنها مانده، در سازمان‌های بین المللی تنهاست و درموضوع فلسطین، برجام و دیگر موضوعات بین المللی تنها مانده است. دکتر روحانی اظهار داشت: حداقل در شورای امنیت سازمان ملل در ۴ نوبت که موضوع برجام مطرح بود، حتی در جلسه ای که خود ترامپ ریاست آن را برعهده داشت، تمام ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت علیه سیاست‌های آمریکا صحبت کردند و این یک فضاحت بزرگ برای دولت آمریکا بود و در موضوعاتی همچون قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، لغو تحریم تسلیحاتی ایران، مکانیسم ماشه ( اسنپ بک) و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل آمریکا شکست خورد. رئیس جمهور با بیان اینکه انزوای سیاسی امروز آمریکا میراث ترامپ است، گفت: طول می‌کشد تا این میراث از بین برود و بی اعتمادی نسبت به امضای آمریکا رفع شود. دکتر روحانی با اشاره به تروریسم دولتی آمریکا، خاطرنشان کرد: ندیده بودیم رئیس جمهوری در آمریکا به صراحت اعلام کند که یک فرمانده ارشد نظامی را که میهمان در یک کشور دیگر بوده، ترور کرده است اما با کار این تروریست احمق، مهر تروریسم دولتی بر روی پیشانی آمریکا خورد، امروز پایان حیات سیاسی این آدم است که ۴ سال قانون و تعهدات بین المللی را زیر پا گذاشت. دکتر روحانی با اشاره به آغاز فعالیت دولت جدید آمریکا از امروز گفت: انتظار ما از کسانی که امروز قدرت را در دست می‌گیرند آن است که به قانون و تعهدات بین المللی برگردند و اگر می‌توانند تلاش کنند در ۴ سال آینده تمام لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند، البته اگر این لکه‌های سیاه پاک شدنی باشد. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت جدید آمریکا وظایف سنگینی بر دوش دارد و باید به قانون، مقررات و قطعنامه‌های بین المللی برگردند، گفت: اگر صادقانه به قانون برگشتند و در عمل صداقت خود را نشان دادند، ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد. دکتر روحانی با بیان اینکه امروز برای ملت ما و همه دنیا روشن شده است که سیاست تروریسم اقتصادی و فشار حداکثری، صد درصد شکست خورده است، گفت: البته در این فشارها و جنگ اقتصادی مردم ایران رنج کشیدند اما تحمل کردند و با مقاومت و ایستادگی، اجازه ندادند اهداف دشمنان محقق شود. رئیس جمهور تاکید کرد: در یکسال اخیر که مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا هم به تحریم‌های ظالمانه آمریکا اضافه شده است، ترامپ جنایت جدیدی هم مرتکب شد و حتی برای خرید واکسن و داروی مورد نیاز مردم ما نیز مانع تراشی و سنگ اندازی کرد. دکتر روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا هرجا توانست علیه منافع ملی ما سنگ اندازی کرد، گفت: برغم همه فشار تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، امروز ملت ایران پیروز است و صادرات غیر نفتی ما مسیر عادی شدن را طی می‌کند و صادرات نفتی نیز از ماه‌های قبل به مراتب بهتر است که معنی آن شکست کامل سیاست آمریکا در قبال ایران است.

رئیس جمهور گفت : اگر واردین جدید به کاخ سفید از دولت قبلی درس عبرت گرفته باشند، اشتباهات را جبران خواهند کرد، رئیس جمهور قبلی یک برج ساز بود و سیاست را نمی شناخت اما دولت جدید آمریکا سیاست را می‌فهمد و تجربه سیاسی دارد. دکتر روحانی تاکید کرد: باید بدانند اگر نسبت به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل امضایی کردند، در برابر، اقدام ایران هم امضا خواهد بود و نه بیشتر، اگر فرمانی صادر کردند، ایران هم فرمان صادر می‌کند و اگر اقدام عملی کردند، از این طرف هم اجرا می‌بینند. رئیس جمهور تصریح کرد: امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است، اگر به تعهدات خود عمل کنند ما هم عمل می‌کنیم، ترامپ مرد اما برجام زنده ماند، همه تلاش تندروهای آمریکا، ارتجاع منطقه و صهیونیست‌ها این بود که برجام بمیرد، اما امروز برجام زنده است، ترامپ با پرونده سیاهش رفت ولی برجام زنده است. دکتر روحانی با تاکید بر اینکه واقعیت و حقیقت را نمی شود پنهان کرد، افزود: از رسانه ها، دوستان و کسانی که با این دولت میانه خوبی ندارند، می‌خواهم واقعیت‌ها را ببینند، آنچه در این سه سال بر سر ما آمد توطئه‌های ترامپ بود که اگر نبود، ما این مشکلات امروز را نداشتیم. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا در دستیابی به اهداف خود علیه ایران صد درصد شکست خورده است، گفت: امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت عمل کند و به قانون و تعهدات برگردد، خیلی سریع مشکلات حل شود و پیچیدگی حقوقی هم ندارد، اگر اراده کنند و صداقت داشته باشند، یک ساعته مشکلات قابل حل است. دکتر روحانی با تاکید بر اینکه امروز بسیار روشن است که شرایط سه سال قبل دیگر تکرار نخواهد شد، افزود: مردم بدانند که رنج‌های سه سال گذشته دیگر تکرار نمی شود و علائم آن را مشاهده می‌کنیم، ارز به سمت متعادل شدن حرکت می‌کند و آمار و ارقام فعالیت‌ها نشان دهنده همین است.

  • ضرورت وحدت بین داخلی‌ها

توقع ما از دوستان سیاسی داخلی، حمایت حداکثری از دولت در برابر فشارحداکثری آمریکا بود اما عملکرد برخی‌ها در تاریخ زندگی آنها خواهند ماند. خواسته رهبری حضور حداکثری مردم در انتخابات است؛ اولین هدف همه سیاسیون و احزاب حضور حداکثری مردم پای صندوق آرا باشد. در دوره ۲۰ ساله حضور در مجلس و ۷ ساله در دوره ریاست جمهور با لایحه سروکار داشته ام؛ در لایحه بودجه جای ادبیات غیراقتصادی، غیرکارشناسی و اتهامات و این جور چیزها نیست و برای اولین بار امسال ادبیاتی را می‌بینم که ناپسند است. نمایندگان محترم مجلس بدانند مردم از ما همکاری می‌خواهند، در بودجه جای شعار و ادبیات سیاسی نیست، جای ارقام، اعداد، محاسبه، قانون‌‌گذاری، برنامه سال آینده، ‌حساب و کتاب است. مردم از ما بودجه خوب، زندگی و معیشت بهتر می‌خواهند. جواب دادن به آن شعارها را بلدم ولی اصلا مردم اینها را از ما نمی‌خواهند

چرا ما در بودجه ۲میلیون و ۳۰۰هزار برای نفت گذاشتیم؟ خواستیم به دنیا اعلام کنیم فشار حداکثری و تحریم شکست خورد. بعضی‌ها دائم با ما جر و بحث می‌کنند که می‌توانید ۲میلیون ۳۰۰هزار بفروشید؟ نکند ۲میلیون و ۱۰۰هزار بفروشید! آقایان آمدند ۲میلیون و ۳۰۰هزار را یک میلیون و ۵۰۰هزار کردند و بعد به جای ۱۹۹هزار، ۲۳۰هزار شد عجب چشم‌بندی عجیبی شد، نفت کم شد و پول آن بالا رفت، این چه جور چشم‌بندی بود که انجام گرفت در تاریخ ندیده بودیم. ما ۱۹۹هزار میلیارد تومان گذاشتیم اینها آمدند در کمیسیون تلفیق ۲۳۰هزار کردند، ۳۱هزار میلیارد تومان وابستگی بودجه را به نفت بیشتر کردند. اصل منافع مردم است؛ از کمیسیون تلفیق، رئیس محترم مجلس و تمام نمایندگان محترم مجلس خواهش می‌کنم دست به دست هم بدهیم و با همفکری بودجه را نهایی کنیم. فردا و با افتتاح طرح سه میلیارد دلاری پالایشگاه گاز بید بلند مشخص می‌شود، چه بلایی سر تحریم حداکثری آمده است. پالایشگاه گاز بیدبلند تنها یک پالایشگاه نیست یک شهر بزرگ است و فردا صدا و سیما این افتخار بزرگ را نشان می‌دهد.

پاسخ دادن